تعیین تكلیف بیمه بیكاری كارگران لطمه دیده از كرونا

تعیین تكلیف بیمه بیكاری كارگران لطمه دیده از كرونا

ارتباط با مشتری: مقرری بیمه بیكاری كارگرانی كه به سبب شیوع ویروس كرونا بالاجبار بیكار شده بودند، تعیین تكلیف شد.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر خیلی از مشاغل که به توقف فعالیت خیلی از کسب وکارها انجامید، مقرر شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ به کارگران لطمه دیده از کرونا پرداخت گردد.
دولت در امتداد پشتیبانی از صنوف و کارگران لطمه دیده از کرونا، مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای کمک به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد و با حمایت سازمان برنامه و بودجه و اهتمام وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و دستگاههای مربوطه، روند واریز مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده با جدیت دنبال شد.
در این بین وزارت کار که از مدتها قبل سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری به آدرس bimebikari.mcls.gov.ir را راه اندازی کرده بود اعلام نمود که افراد بیکار شده تابع قانون کار و قانون تامین اجتماعی و قانون بیمه بیکاری، می توانند با مراجعه به این سامانه و وارد کردن اطلاعات شخصی، درخواست خودرا به ثبت رسانده و از مقرری بیمه بیکاری بهره مند شوند.
ثبت نام مشمولان و متقاضیان بیمه بیکاری کرونا در حالی انجام شد که برخی از کارگران و افراد بیکار شده از اسفند سال قبل به دلیلهای مختلفی نظیر اعلام شماره شبای اشتباه یا عدم تعلق شماره حساب مربوطه موفق به ثبت نام در سامانه نشدند که برای رفع این مشکل مطابق اعلام اداره کل پشتیبانی از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار، مقرر شد تا متقاضیان بیمه بیکاری کرونا که از شروع خردادماه بیکار شدند و افرادی که بیکاری آنها از اسفند سال قبل تابحال استمرار پیدا کرده به سامانه prkar.mcls.gov.ir مراجعه و نوع بیکاری خودرا بوسیله خوداظهاری اعلام کنند.
با این حال برخی متقاضیان برای اعلام بیکاری به ادارات کار یا مراکز کاریابی محل سکونت مراجعه نموده بودند که مشکلاتی را ایجاد کرده و منجر به قرار نگرفتن نام آنها در فهرست مشمولان شده بود. در نهایت اعلام گردید که جاماندگان به دفاتر پیشخوان مراجعه و احراز هویت کنند و بعد از دریافت پیامک وزارت کار در سامانه مذکور مراحل ثبت نام را دنبال کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بتازگی از تعیین تکلیف بیمه بیکاری کارگرانی که تحت تاثیر شیوع پاندمیک کرونا بالاجبار بیکار شدند آگاهی داده است.
آنطور که شریعتمداری گفته مشکلاتی که در سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری به وجود آمده بود برطرف و مقرر شده با ثبت نام افراد در سامانه کار زمینه ای فراهم گردد تا کارگرانی که به سبب شیوع ویروس کرونا بطور الزامی بیکار شده اند مورد حمایت قرار گرفته و از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.
به گفته وی، مطابق ماده ۶ و ۷ قانون بیمه بیکاری، الزامی به حضور فیزیکی نیست و تنها کافی است افراد در سامانه مربوطه ثبت نام و تقاضای خودرا اعلام کنند تا مقرری بیمه بیکاری بوسیله شماره شبا به حساب افراد واریز شود.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، برابر مصوبه ستاد ملی کرونا کارگران بیکار شده به میزان ۵۵ درصد حداقل مزد به اضافه ۵ درصد برای هر سر عائله مقرری دریافت می کنند و کسانی که از بیستم اسفند ماه سال قبل تابحال بیکار شده اند، مشمول دریافت این بیمه بیکاری می شوند.
منبع:

1399/06/02
20:07:53
5.0 / 5
2039
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری