نماینده اهواز در مجلس خبر داد:

اعتصاب 70 روزه كارگران نیشكر هفت تپه به پایان رسید

اعتصاب 70 روزه كارگران نیشكر هفت تپه به پایان رسید

ارتباط با مشتری: نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی از اختتام اعتصاب 70 روزه كارگران شركت نیشكر هفت تپه با وعده خلع ید مالك شركت آگاهی داد.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، کارگران نیشکر هفت تپه ۷۰ روز است که برای دریافت حقوق و مزایای خود و همین طور خلع ید اسد بیگی مالک این شرکت که در جریان خصوصی سازی شرکت آنرا خریداری نموده بود، در شهرستان شوش اعتصاب کرده بودند.
هفته قبل با پیگیری نمایندگان کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی و دستور آیت الله رئیسی (رئیس قوه قضائیه) حقوق معوق اردیبهشت ماه و خردادماه امسال به آنها پرداخت گردید.
امروز اما در جریان سفر نمایندگان مجلس که بعضی از آنان عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای بودند، به کارگران وعده داده شد که خواسته اصلی آنان که همانا خلع ید مالک فعلی است، به زودی محقق می شود.
به گفته نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، با این وعده کارگران به اعتصاب ۷۰ روزه خود اختتام دادند.
مجتبی یوسفی امروز در پیامی که صفحه اجتماعی خود نوشت: «پایان اعتصاب ۷۰ روزه کارگران نیشکر هفت تپه، به لطف خدا و پیگیری مستمر ما به خصوص سید نظام موسوی، احمد نادری و علی خضریان، اعتصاب کارگران با وعده خلع ید اسد بیگی ها و پرداخت حقوق معوقه آنها به پایان رسید. مصادف شدن اختتام اعتصاب و ماه محرم پیام روشنی دارد: ظلم پایدار نیست».
همچنین احمد نادری دیگر نماینده ای که به شدت موضوع کارگران نیشکر هفت تپه را پیگیری کرد، در صفحه اجتماعی خود نوشت: «در جمع کارگران هفت تپه حضور یافتیم تا در مورد اقدامات انجام شده در سه هفته اخیر همفکری نماییم. بحث حقوق های معوقه تقریباً حل شده، تمدید دفترچه بیمه تا آخر سال انجام شده و الان بحث بر سر خلع ید از مالک فاقد اهلیت است. از کارگران خواستیم اعتصاب را شکسته و ادامه کار را به مجلس بسپارند».
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، پیشینه اعتصابات در این شرکت به اواخر دهه ۸۰ بر می گردد که شروعِ اعتصابات مقطعی بود.
اما علت این اعتصابات چه بود؟
شرکت نیشکر هفت تپه از اواخر سال ۸۷ از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صنایع تحویل داده شد و سپس به سازمان گسترش و نوسازی صنایع واگذار شد.
پیشکسوتانِ این شرکت می گویند «سازمان گسترش و نوسازی صنایع برنامه های خوبی را در پیش گرفت و قسمتی از آن برنامه ها را اجرا کرد بطوریکه تولید این شرکت تا ۶۵ هزار تن رسید».
همین سازمان به مرور زمان آغاز به اصلاح نیرو کرد و تعداد خودرو های هاروستر یا «خودروهای دروگر» را افزایش داد.
سال ۹۴ شرکت در حال بازسازی توسط شرکت نوسازی صنایع ایران بود. شرکت هفت تپه نسبتاً در شرایط خوب و متعادلی بود و به سمت اصلاح نیرو، کارخانه و اصلاح ساختار پیش می رفت. همه کارگرهای موقت، رسمی شدند و طبقه بندی مشاغل از آن زمان کلید خورد.
برنامه سازمان گسترش این بود که سالی ۲۰ درصد اصلاحات را انجام دهد و به سمت ماشینی شدن حرکت نماید. کاری که خیلی از شرکت های نیشکری نیز درصدد انجامش بودند.
بنا به تحقیقاتی که خبرنگار مهر انجام داد، سازمان گسترش صنایع از سال ۸۷ تا ۹۴ با شیب ملایم در حال بهبود وضعیت بود و بگفته کارشناسان، بهتر بود تا چند سال دیگر با همین فرمول ادامه می دادند اما به صورت غیرمنتظره ای شرکت نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی که آشنایی و تخصصی درزمینهٔ نیشکر نداشتند، به فروش رسید.
از همان موقع کارگران دست از کار کشیدند و اعتصابات مرتب به سبب تعلل در پرداخت حقوق آغاز شد. اعتصابات به صورت کوتاه مدت و بلندمدت بود. از وقتی کارگران متوجه تخلف مالکان شدند نیز نوعِ برخورد و مطالبه گری کارکنان تغییر نمود.
ابتدا مطالبه فقط دیرکرد در پرداخت حقوق بود اما حالا مطالبات کارگران این شرکت تغییر کرده و وارد مرحله جدیدی شده است. حالا «لغو خصوصی سازی»، «پرداخت سه ماه حقوق معوق»، «بازگشت به کارِ کارکنان اخراجی» و «تمدید دفترچه بیمه» ازجمله خواسته های کارگران هفت تپه است.
این اعتراضات در حالی است که مسئولان این شرکت ازجمله «امید اسد بیگی» با بهتان سوءاستفاده از میلیون ها دلار در حال محاکمه است.


منبع:

1399/06/03
14:20:00
5.0 / 5
2004
تگهای خبر: اجتماعی , تولید , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری