عضو شورای عالی كار :

دوركاری دلیلی برای كاهش دستمزد نیست

دوركاری دلیلی برای كاهش دستمزد نیست

عضو شورایعالی كار با اشاره به اینكه دوركاری هم كار روزانه به حساب می آید و كارفرما موظف است حقوق كاركنان را كامل پرداخت كند، اظهار داشت: در صورت كاهش دستمزد، كارگران می توانند به ادارت كار شكایت كنند.ناصر چمنی در گفتگو با خبرنگار مهر، تصریح کرد: آنطور که شنیده شده، متأسفانه بعضی از کارفرمایان به بهانه دورکاری و اینکه افراد به صورت ناقص کار می کنند، دستمزدی کمتر از حداقل های قانونی به کارگران پرداخت می کنند و یا اینکه از پرداخت حق بیمه شانه خالی می کنند.
عضو کارگری شورایعالی کار اضافه کرد: این در حالیست که دورکاری و یا شیفت بندی شدن کارگران به علت کرونا اصلاً نمی تواند عاملی برای کاهش دستمزد باشد؛ دورکاری هم کار روزانه به حساب می آید و کارفرما موظف است حقوق کارکنان خویش را با رعایت تمامی مؤلفه های حقوق همچون بن کارگری، حق مسکن، حق اولاد و… واریز نماید.
وی افزود: کارفرماها باید در نظر داشته باشند که کارگران مقصر این دورکاری ها نیستند و اگر کارفرما می توانست الزامات بهداشتی را در محل کار به خوبی فراهم آورد، شاید اصلاً نیازی به دورکاری نمی شد. باید در نظر داشت که کارگر از قصد دورکاری نمی کند و در این حوزه مقصر نیست ازاین رو کارفرما باید حقوق را به صورت کامل واریز نماید.
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور اضافه کرد: در صورتیکه کارگران با کاهش حقوق به علت دورکاری یا شیفت بندی مواجه گشتند، می توانند با رفتن به ادارات کار، از کارفرما به علت دیون ممتازه و عدم پرداخت کامل دستمزد شکایت کنند.
وی با تاکید بر اینکه موارد ذکر شده در قانون باید در واریز دستمزد رعایت شود، اظهار داشت: تنها در صورتی کارفرما می تواند حقوقی کمتر از مصوب قانون پرداخت کند که با در زمان عقد قرارداد با کارگر و یا نمایندگان کارگری به توافق رسیده باشد و اگر کارگری توافق نکرد، کارفرما به هیچ عنوان حق کاهش دستمزد را ندارد.
چمنی خاطرنشان کرد: بعنوان نمونه در زمان وقوع بلایای طبیعی و امثالهم، به علت تعطیل شدن شرکت یا کارخانه به مدت ۲ یا ۳ یا هر چند ماه، کارفرما با کارگران به توافق می رسد که در این زمان حقوق کمتری را واریز نماید. در باقی موارد که کارگری در کاهش دستمزد رضایت نداشته باشد، کارفرما نمی تواند قانون را نادیده بگیرد.

1399/06/09
12:36:12
5.0 / 5
2138
تگهای خبر: شركت , كارگر , كارگران , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری