فروشنده ها در بازار مسكن زیاد شدند

فروشنده ها در بازار مسكن زیاد شدند

مرداد ماه امسال با وجود كاهش 35 درصدی معاملات مسكن در شهر تهران، تعداد واحدهای عرضه شده به بازار 1.5 برابر شده است.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، آمارهای رسمی ارائه شده از طرف بانک مرکزی نشان میدهد مرداد ماه امسال ۹۰۸۰ فقره معامله مسکن در شهر تهران انجام شده که از کاهش ۳۵.۴ درصد در مقایسه با تیر امسال و افزایش ۱۷۶ درصد نسبت به مرداد پارینه خبر می دهد.
با وجود کاهش محسوس تعداد معاملات، تعداد فایل های عرضه شده به بازار با رشد ۵۲ درصد مواجه بود. از جانب دیگر نرخ افزایش قیمت پیشنهادی در آگهی ها حدود نصف افزایش قیمت معاملات قطعی بوده و این در حالیست که قبل از این معمولا نرخ های پیشنهادی رقم های بالاتر از معاملات قطعی بود.
بررسی ها نشان میدهد تصویب مالیات بر خانه های خالی و احتمال اجرایی شدن این قانون از اختتام تابستان در تمایل برای فروش مسکن موثر بوده است. از جانب دیگر، در صورت ثبات بازارهای موازی، هر دو نمایه می تواند نشان دهنده تمایل بازار به سمت ثبات قیمتی باشد.
اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید حاکی از آنست که در مرداد ماه ۱۳۹۹ حجم عرضه واحدهای مسکونی بوسیله این سامانه به بازار مسکن شهر تهران نسبت به تیرماه امسال ۵۱.۹ درصد رشد داشته است. این اطلاعات که از ۱۶ منطقه تهران استخراج شده آگهی های مناطق یک تا ۱۵ و ۲۲ را شامل می شود و شش منطقه ۱۶ تا ۲۱ به سبب پایین بودن تعداد آگهی ها در این گزارش لحاظ نشده است.
تعداد فایل های عرضه شده در سه منطقه ۹، ۱۰ و ۱۱ به ترتیب ۲۷۵، ۲۱۰ و ۱۵۰ درصد نسبت به ماه قبل رشد داشته که ثبات و کاهش قیمت های پیشنهادی را در این مناطق به همراه داشت.
از سوی دیگر بررسی ها از ۱۶ منطقه شامل مناطق ۱ تا ۱۵ و ۲۲ نشان میدهد که با وجود رشد ۱۰.۵ درصد قیمت معاملات در کل شهر تهران، نرخ افزایش قیمت های پیشنهادی فروش مسکن در ۱۶ منطقه مذکور نسبت به تیر ماه امسال ۵.۶ درصد بوده است. نرخ رشد سالانه قیمت در این مناطق نیز ۷۵ درصد اعلام شده که ۲.۴ درصد کمتر از قیمت های قطعی است.

نقدینگی بین بورس و مسکن سیال است
یک کارشناس اقتصاد مسکن با اعلان اینکه در شرایط فعلی نقدینگی بین دو بازار بورس و مسکن می چرخد، اظهار داشت: سیاست های دولت در حوزه بین الملل تاثیر زیادی در بخش مسکن دارد و دولت باید برای ایجاد آرامش در اقتصاد سیاست های داخلی و خارجی را تنظیم کند.
سعید آگشته درباره علت نوسانات قیمت در ماه های اخیر اظهار داشت: وقتی سایر آلترناتیوها بسته می شود در اقتصاد ایران سه یا چهار حوزه خاص برای سرمایه گذاری باقی می ماند. در این شرایط گاهی سرمایه بین بورس و مسکن دست به دست می شود، گاهی به بازار ارز و بورس می رود و مدتی در بازار طلا یا مسکن می چرخد. معتقدم در شرایط کنونی نقدینگی بین بورس و مسکن سیال است.
آگشته درباره استدلال برخی مسئولان همچون وزیر راه و شهرسازی در خصوص اینکه ارائه آمار مسکن به افزایش قیمت ها دامن می زند، اظهار داشت: آمار در هر بخش اقتصادی پایه برنامه ریزی است و یک اصل اساسی شمرده می شود. از جانب دیگر وظیفه دولت شفاف سازی است و نباید نوسانات بازارها را پشت عدم ارائه آمار پنهان کند. البته آمار زمانی به کار می آید که برای آن حوزه برنامه داشته باشیم ندادن آمار به این مفهوم است که برنامه ریزی وجود ندارد.
وی درباره پیش بینی از آینده بازار مسکن اشاره کرد: تا زمانی که دولت، اقتصاد کشور را به صورت یک پکیج نبیند و مجموعه آنرا با سیاست های داخلی و خارجی تنظیم نکند همین وضعیت ادامه می یابد. ممکنست التهابات در یک بازار از بین برود و در بازار دیگر بروز کند.1399/06/15
22:55:48
5.0 / 5
1813
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری