مشاغل خانگی بهترین كسب و كار در ایام كرونا

مشاغل خانگی بهترین كسب و كار در ایام كرونا

ثبت نام متقاضیان راه اندازی مشاغل خانگی از ششم شهریور ماه شروع شده و علاقمندان كسب و كارهای خانگی تا دو هفته دیگر فرصت دارند با رفتن به سامانه مشاغل خانگی وزارت كار مراحل ثبت نام خویش را دنبال كنند.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی همچون طرح های اشتغال حمایتی ذیل برنامه اشتغال فراگیر وزارت کار است که با نقش آفرینی موثر جهاد دانشگاهی و سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان بعنوان نهاد واسط، تسهیل گر و توسعه ای به شکل آزمایشی در ۹ استان آذربایجان غربی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری، کردستان، کرمانشاه، لرستان و ایلام به اجرا درآمده و اجرای آن تأثیر بسزایی در کاهش بیکاری استانها داشته است.
تعامل با دستگاههای اجرایی و بخش خصوصی در رابطه با اجرای طرح، عرضه خدمات آموزشی و مشاوره حضوری و غیرحضوری به متقاضیان مشاغل خانگی جهت اتصال و تسهیل دسترسی به بازار و فراهم کردن امکان بازاریابی و فروش محصولات خانگی همچون اهداف اجرای این طرح به حساب می آید.
به دنبال انتشار کرونا نه تنها بخشهای خدماتی و خیلی از کسب و کارها تحت تأثیر قرار گرفتند؛ بلکه مشکلات بسیاری برای مشاغل خرد و کوچک به وجود آمد بر همین مبنا وزارت کار مصمم شد طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را با عنایت به لزوم بیشتر از پیش به گسترش مشاغل خانگی در دوران کرونا و به منظور پشتیبانی از اقتصاد خانوارها، تحقق شعار جهش تولید و تبیین جایگاه مشاغل خانگی در دستور کار قرار دهد.
در واقع با عنایت به مزیت کسب و کارهای خانگی در دوران کرونا، طرح توسعه مشاغل خانگی از حالت آزمایشی خارج و مقرر شد تا در ۳۱ استان کشور به اجرا درآید.
در همین راستا، ثبت نام متقاضیان مشاغل خانگی در "طرح ملی توسعه مشاغل خانگی" با ظرفیت ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر همزمان با هفته دولت از ششم شهریور ماه شروع شد و وزارت کار طی فراخوانی از علاقمندان راه اندازی مشاغل خانگی دعوت کرد تا به سامانه http: //www.inhb.ir رجوع و ضمن ثبت درخواست خود، فرم اطلاعات مربوطه را تکمیل کنند.
مهناز امامدادی دبیر ستاد ساماندهی و توسعه مشاغل خانگی وزارت کار در گفتگو با ایسنا، با اشاره به ظرفیت بالای جهاد دانشگاهی در پیاده سازی طرح می گوید: مرحله اول طرح توسعه مشاغل خانگی با هدفگذاری ۲۰ هزار نفر به شکل آزمایشی در ۹ استان به اجرا درآمد که تا آخر شهریور ماه سال جاری به صورت کامل عملیاتی و نهایی خواهد شد و مرحله دوم اجرای طرح با عنایت به تجربه موفقی که طی این مدت به دست آمد با ظرفیت ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر در ۳۱ استان کشور عملیاتی خواهد شد.
به قول وی بعد از ثبت نام متقاضیان راه اندازی مشاغل خانگی، جهاددانشگاهی، مشاوره های شغلی لازم را عرضه می کند.
امامدادی همچون رسته های تحت پوشش طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را فرش و صنایع دستی، صنایع تبدیلی و تکمیلی وابسته به جهاد کشاورزی، تجارت الکترونیک و مشاغل فرهنگی و هنری عنوان کرده و می افزاید: در این طرح رشته هایی مدنظر هستند که متناسب با مزیتهای هر استان تعریف و تعیین شده و درآمدزایی بیشتری داشته باشند.
به قول دبیر ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی وزارت کار، با وجود آنکه ۳۰۰ رشته مصوب مشاغل خانگی در کل کشور شناسایی شده قرار نیست که به هر ۳۰۰ رشته در هر استان پرداخته شود بلکه تمرکز بر رشته ها متناسب با مزیتهای خاص هر منطقه صورت می گیرد.
امامدادی می گوید: متقاضیان مشاغل خانگی که دنبال دریافت تسهیلات هستند باید به سایت وزارت کار و زیرسامانه مشاغل خانگی رجوع و ثبت نام کنند.
وی کسب و کارهای خانگی را بهترین فرصت اشتغال در منزل عنوان کرده و می گوید: یکی از خصوصیت های بارز مشاغل خانگی انجام کار در خانه است و در شرایطی که با بحران کرونا روبه روهستیم مشاغل خانگی می تواند بهترین فرصت برای کاهش ترددها و در خانه ماندن و انجام کار در منزل باشد.
مطابق اعلام دبیرخانه ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی، بیشتر از ۸۲ درصد متقاضیان وام اشتغال خانگی زنان هستند که ۴۷ درصد آنها را زنان سرپرست خانواده می سازند.
استانداردسازی در حوزه مشاغل خانگی، نظارت میدانی بر طرح ها، ساماندهی و ارزیابی مستمر، توسعه بازارهای فروش محصولات خانگی و برگزاری بازارها و بازارچه ها همچون اقدامات دبیرخانه ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی در جهت توسعه و پشتیبانی از مشاغل خانگی بوده است.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، امروزه کشورهای توسعه یافته بخش اعظمی از بازار اشتغال خویش را به مشاغل خانگی اختصاص داده و از ظرفیت بنگاههای خرد و کوچک در این خصوص بهره برده اند؛ بر این اساس انتظار می رود با عنایت به اجرای موفق طرح توسعه مشاغل خانگی، نهادینه شدن سهم مشاغل خانگی در اقتصاد کشور را در سال جهش تولید شاهد باشیم.
منبع:

1399/06/24
13:51:13
5.0 / 5
1845
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری