یك فعال كارگری :

مزد منطقه ای به منزله استثمار كارگر است

مزد منطقه ای به منزله استثمار كارگر است

به گزارش ارتباط با مشتری رئیس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی با اعلان اینكه مزد منطقه ای به منزله استثمار كارگر در مناطق محروم است؛ اظهار داشت: دولت شعار اشتغالزایی می دهد اما این شعار همراه با نابودی زندگی كارگر است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، روز گذشته رسانه ها خبر دادند که مقرر است امروز سه شنبه جلسه ای در محل وزارت کار اجرا شود و از قرار معلوم، هدف از برگزاری این جلسه، پرداختن به موضوع مزد منطقه ای و مزد صنفی و بحث بر سر مکانیزم های تعیین حداقل مزد منطقه ای است.
در این رابطه فتح الله بیات رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه مزد منطقه ای فرار کارفرما از دین مسئولیت حقوق کارگری است، گفت: امروز حقوق تعیین شده از طرف شورای عالی کار کمتر از ۱۰ روز از نیاز کارگران را تامین می کند؛ در این شرایط با مطرح کردن «مزد منطقه ای» دنبال چه هستند؟ مزد منطقه ای به منزله استثمار کارگر در مناطق محروم است برای اینکه با این سیاست، کارگر را با هر حقوقی به کار می گیرند.
وی اضافه کرد: هم اکنون مزد منطقه ای ظلم در حق نیروی کار است و فقط به صورت یک طرفه به نفع کارفرماست آن هم به نحوی که کرامت و شأن انسان ها رعایت نمی شود؛ در واقع افراد به سبب فقر و محرومیت مجبور خواهند شد با هر حقوقی کار کنند.
در زمان اعتراض جانب کارفرما را می گیرند
بیات با اعلان اینکه با اعمال مزد منطقه ای، کارفرماها هر چه که دوست داشته باشند را انجام می دهند، اظهار داشت: یک زمانی اعلام نمودند که برای رونق اشتغال، کارگاه های زیر ۵ نفر از شمول قانون کار بیرون بروند، اما نه فقط به اشتغال کمکی نشد بلکه فقط به ضرر کارگران شد؛ همین طور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را از شمول قانون کار خارج کردند و امروز می بینیم که صدای اعتراض کارگران شاغل در این مناطق به اوج رسیده است.
وی افزود: در زمان اعتراض هم بجای کارگر، جانب کارفرما را می گیرند؛ دولت باید توجه کند که هر جا قانون را دور زد فقط بی عدالتی را رواج داد آن هم در شرایطی که کسی پاسخگو نبود.
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی اشاره کرد: آقایان بجای فعال سازی تولید، جلوگیری از ورود کالای قاچاق، توسعه صنعت کشاورزی و رونق تولید به دنبال کارشکنی هستند. در بدترین شرایط اقتصادی که جامعه کارگری درگیر شده بجای آرامش دادن به کارگران، برای این قشر ناامنی روانی هم ایجاد می کنند.
اشتغالزایی به چه قیمت؟
بیات اظهار داشت: برای کارگران نقشه های بدی می کشند چونکه از وضعیت زندگی کارگران و رنج های این قشر خبر ندارند؛ امروز کسی با حقوق ۳ میلیونی هم نمی تواند زندگی کند چه رسد به اینکه بخواهند با مزد منطقه ای، زمینه واریز حقوق های زیر ۲ میلیون و یک میلیون تومان را فراهم آورند.
وی اضافه کرد: مسئولان قصد خدمت به نیروی کار و جامعه کارگری را ندارند بلکه به دنبال منافع و ثروت اندوزی خود هستند. متأسفانه دیواری کوتاه تر از جامعه کارگری هم وجود ندارد.
رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با اعلان اینکه دولت نباید به این مسائل میدان دهد، اظهار داشت: امروز تامین اجتماعی به خطر افتاده است؛ اگر نتوانیم نیروی جدید جذب نماییم و حق بیمه بپردازیم، تامین اجتماعی چگونه می خواهد پول بازنشستگان را بدهد؛ وقتی صحبت از حقوق کمتر از ۲ یا یک میلیون تومان می شود یعنی کارفرما از بیمه پردازی فرار می کند. دولت موضوع به این مهمی را رها کرده و فقط می گوید باید اشتغالزایی کرد؛ اما مساله مهم این است که اشتغالزایی به چه قیمت خواهد بود؟ به این قیمت که تامین اجتماعی ورشکسته شود و معیشت خانوارهای کارگری به قهقرا برود؟
بیات اشاره کرد: وزارت خانه ها باید مسئولیت پذیر باشند؛ آقایان شعار اشتغالزایی می دهند اما این شعارشان همراه با نابودی معیشت کارگر است.


منبع:

1399/07/18
10:57:40
5.0 / 5
1552
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری