از سوی وزارت كار؛

گزارش بررسی مقایسه ای شاخصهای اقتصادی استان ها منتشر گردید

گزارش بررسی مقایسه ای شاخصهای اقتصادی استان ها منتشر گردید

وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، بررسی مقایسه ای شاخصهای اقتصادی استان ها را در چارچوب گزارشی تحقیقی-تحلیلی منتشر نمود.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاونت امور اقتصادی وزارتخانه با هدف بررسی مؤلفه های کلان اقتصادی استان ها، سنجش وضعیت اشتغال استان و درهم تنیدگی آن با شاخصهای کلان اقتصادی و همینطور شناسایی موانع و مشکلات استان ها در کاهش نرخ بیکاری، گزارشی را تدوین کرده است.
تعیین نقش شاخص هایی که در حیطه فعالیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده و در وضعیت اشتغال استان ها نقش آفرین هستند یکی دیگر از اهداف این تحقیق است.
این گزارش در سه بخش؛ ارزیابی استان ها بر مبنای «درآمد سرانه، نرخ بیکاری و شاخصهای تدقیق کننده»، «تبیین و علت یابی وضعیت مؤلفه های کلان اقتصادی» و «تسهیلات طرح اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی و عشایر» تدوین شده است.
در این تحلیل ابتدا شاخص نرخ بیکاری به همراه درآمد سرانه بدون نفت بعنوان اصلی ترین مؤلفه های کلان اقتصادی و بازار کار آورده شده و سپس تصویر هر استان بر اساس این دو شاخص، با کمک سایر شاخصهای بازار کار تشریح شده است.
در این گزارش شاخص «مرکب محیط عمومی کسب و کار» است که خود از ۲۸ معیار به دست می آید، شاخص «امنیت سرمایه گذاری» که توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با همکاری منتخبی از اساتید و صاحبنظران محاسبه می شود و دربردارنده ۲۱ مؤلفه پیمایشی و ۱۷ مؤلفه آماری است و شاخص «نسبت تسهیلات به سپرده» که این نسبت به شکلی وضعیت تأمین مالی بخش تولید، توسط شبکه بانکی را نشان می دهد، بررسی شده است.
یکی از اقداماتی که دولت با محوریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در جهت بهبود مؤلفه های کلان اقتصادی انجام می دهد، تسهیلاتی است که تحت عنوان اشتغال فراگیر برای کاهش نرخ بیکاری اعطا می شود. نسبت جذب این تسهیلات در استان ها و تداوم آن با عنایت به شرایط استان ها همچون موارد دیگری است که این نوشتار بر آنها تمرکز دارد.
جداول و نمودارهای تسهیلات دریافتی به تفکیک هر استان در این گزارش وجود داد.
نتایج این گزارش شأن می دهد که درآمد سرانه با هر دو شاخص محیط عمومی کسب و کار (محدودیت های و موانع کسب و کار) و فاصله نسبت تسهیلات به سپرده از ۸۵.۰، رابطه عکس دارد. به این معنا که کاهش فاصله نسبت تسهیلات به سپرده از ۸۵.۰ و کاهش شاخص محیط کسب و کار (کاهش شاخص کسب و کار به معنای بهتر شدن فضای کسب و کار است) به افزایش درآمد سرانه منجر می شود.
این گزارش می افزاید، هر چه فضای کسب و کار مساعدتر باشد، ارزش افزوده تولیدی بیشتر بوده و در نتیجه درآمد سرانه افزایش می یابد. همچنین، هر چه نسبت تسهیلات به سپرده به ۸۵ درصد نزدیکتر باشد، به معنای همراهی شبکه بانکی از بخش تولید در استان بوده و به افزایش درآمد سرانه استان کمک می نماید.
برای مشاهده متن کامل به اینجا رجوع کنید.


منبع:

1399/08/18
20:44:16
5.0 / 5
1490
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری