پیشنهاد افزایش پلكانی حقوق سال آینده كارگران

پیشنهاد افزایش پلكانی حقوق سال آینده كارگران

ارتباط با مشتری: یک مقام مسئول کارگری پیشنهاد کرد حداقل دستمزد سال آینده کارگران در شورای عالی کار به شکل پلکانی و با درنظر گرفتن معوقات مزدی سال های قبل تعیین شود تا از این طریق قسمتی از هزینه های زندگی کارگران جبران شود.فتح اله بیات در گفت و گو با ایسنا، عدم اجرای ماده ۴۱ قانون کار را یکی از اشکالات اساسی تعیین دستمزد کارگران دانست و اظهار داشت: معتقدم به لحاظ قانونی مشکلی برای تعیین دستمزد نداریم و ماده ۴۱ قانون کار به صراحت مبنا و ملاک تعیین حداقل مزد کارگران را که بر پایه نرخ تورم بانک مرکزی و سبد معیشت خانوار است، مشخص کرده است منتها بحث این است که ماده ۴۱ اجرا نمی گردد و نرخ تورم مطابق آنچه که از طرف مراجع رسمی اعلام می شود، مدنظر قرار نمی گیرد.

وی افزود: در مورد سبد معیشت هم می بینیم کمیته دستمزد شورای عالی کار همه ساله رقم هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را بعد از جلسات گوناگون بررسی، اعلام می کند ولی هنگام تعیین مزد فاصله بسیاری بین دستمزد مصوب با هزینه سبد معاش خانوار کارگری وجود دارد. رقم سبد هزینه خانوار ۵ میلیون تومان تعیین می شود ولی حقوق کارگر دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به تصویب می رسد.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با تاکید بر عقب ماندگی دستمزد کارگران طی سال های اخیر اشاره کرد: در طول سال های گذشته به سبب فاصله بین سبد معیشت و نرخ تورم، دستمزد کارگران با عقب افتادگی روبه رو شده و قدرت خرید کارگران به تدریج کاهش یافته است. بارها اعلام نموده ایم که این عقب افتادگی به شکل پلکانی و ظرف ۵ تا ۱۰ سال جبران شود تا قسمتی از هزینه های زندگی کارگران کم شود.

به گفته بیات امروز دریافتی یک کارگر باید ۹ میلیون تومان باشد ولی روی سه میلیون تومان مانده است و به سبب مباحثی همچون عدم توان کارفرمایان یا ریزش نیروهای کار، قدرت خرید خانوارهای کارگری افزایش پیدا نمی کند.

این مقام مسئول کارگری درباره نحوه پلکانی شدن دستمزد عقب افتاده کارگران، اظهار داشت: هر درصدی که هر ساله برای افزایش حداقل مزد در شورای عالی کار در نظر گرفته و تصویب می شود، ۵ تا ۱۰ درصد دیگر به آن اضافه کنند تا عقب ماندگی مزدی جبران شود؛ یعنی اگر فرضا مقرر است افزایش حداقل دستمزد ۲۵ درصد تصویب شود، ۵ درصد دیگر از معوقات سال های قبل روی آن اضافه و ۳۵ درصد شود تا از این طریق بتوانیم هر سال درصدی از عقب افتادگی دستمزد کارگران را جبران نماییم و قسمتی از هزینه های معیشت خانوارهای کارگری را کاهش دهیم.

منبع:

1399/09/15
19:30:40
5.0 / 5
1054
تگهای خبر: بانك , تورم , زندگی , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری