تورم مصالح از انكار تا واقعیت

افزایش قیمت مسكن ملی تكذیب شد

افزایش قیمت مسكن ملی تكذیب شد

به گزارش ارتباط با مشتری بعد از آنکه مسؤلان بنیاد مسکن به هزینه ساخت متری ۳.۳ تا ۴ میلیون تومان مسکن ملی اذعان کردند، وزارت راه و شهرسازی افزایش هزینه ها را تکذیب و اعلام نمود که هنوز نرخها بر مبنای برآورد ۲.۷ میلیون تومان سازمان برنامه و بودجه است و تعدیلهای احتمالی در آینده اعلام می شود.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، اصرار مسؤلان وزارت راه و شهرسازی بر قیمت متری ۲.۷ میلیون تومان مسکن ملی به نظر می آید بیشتر از آنکه پایبندی به تعهدات باشد رویاپردازی درمورد ثبات تورم مصالح ساختمانی است. مبحث قیمت مسکن ملی هر روز ابعاد تازه تری به خود می گیرد؛ از اعلام نرخهای متری ۳.۳ تا ۴ میلیون تومان مسؤلان بنیاد مسکن تا انکار این رقمها و اصرار بر نرخ ۲.۷ میلیون تومان از جانب مسؤلان وزارت راه و شهرسازی. این در شرایطی است که سازندگان می گویند اگر قیمت زمین را صفر در نظر بگیریم با عنایت به نرخهای کنونی مصالح ساختمانی، هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی حدود ۵ میلیون تومان تمام می شود.
حقیقت این است که اوایل مهرماه، سازمان برنامه و بودجه بر مبنای نرخ تعدیل سه ماهه دوم سالجاری قیمت هر متر مربع واحدهای طرح اقدام ملی مسکن را ۲.۷ میلیون تومان اعلام نمود. مسؤلان وزارت راه و شهرسازی می گویند که این مبلغ در واقع فراخوان ساخت و نرخ پایه ای است که به پیمانکاران ابلاغ می شود. این رقم با کاهش ۱۰ درصد یا افزایش ۵ درصد به استانها اعلام شده است. بدین صورت که از سازندگان دعوت می شود تا نرخ مورد نظر خویش را بر مبنای رقم پایه (۲.۷ میلیون تومان) اعلام کنند. هر سازنده ای که افزایش قیمت کمتری نسبت به رقم پایه اعلام نماید برنده پروژه خواهد بود و آنرا اجرا می کند.
از طرفی مسؤلان می گویند که قیمت نهایی در انتها پروژه و بر مبنای هزینه هایی است که سازندگان اعلام می کنند. حال سوال این است که اگر قرار باشد قیمتها در انتها مشخص شود چه نیازی است که از الان قیمتهای پایه و علی الحساب برای پیمانکاران تعیین شود؟ حتی ضرورتی به برگزاری مناقصه نیست. می شود پروژه را به هر پیمانکار دارای صلاحیتی واگذار و صرفاً با بررسیهای کارشناسی نرخ، بر کار او نظارت و نهایتا بعد از آخر پروژه قیمت نهایی را اعلام نمود.
این مورد که با عنایت به نوسانات اقتصادی، از الان تعیین قیمت نهایی واحدهای اقدام ملی امکانپذیر نیست، منطقی به نظر می آید اما یادمان هست که مسؤلان وزارت راه و شهرسازی پارسال قیمتها را بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان در هر متر مربع برآورد می کردند که بطور قطع خیلی از متقاضیان بر روی آن حساب باز کردند. آن زمان قیمت هر کیلوگرم میلگرد حدود ۴۰۰۰ تومان بود که الان به حدود ۱۲هزار تومان رسیده است. سیمان هم از پاکتی ۱۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۷ به ۲۲ تا ۲۴ هزار تومان در ایام اخیر رسیده است.
روز گذشته خبری در یکی از رسانه ها منتشر گردید در خصوص اینکه در یکی از شهرهای استان اصفهان از جانب بنیاد مسکن به متقاضیان مسکن ملی گفته شده واحدهای آنها با هزینه ای بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان و بدون هزینه زمین ظرف دو سال تکمیل می شود. جواد حق شناس، معاون بنیاد مسکن ضمن اذعان به هزینه متری ۴ میلیون تومان برای این پروژه در توضیح اطلاعیه گفته است: «چه اشکالی دارد که از ابتدا به متقاضی گفته شود شما قرار نیست پل زمین را پرداخت کنید ولی هزینه تمام شده آن بر عهده شماست؟... این پروژه ها ۱۰ طبقه با ۲ طبقه زیرزمین هستند در طبقه همکف هم سالن جلسات ایجاد می شود که حدود ۴۳ درصد مشاعات دارد که به هر متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی، افزوده می شود؛ ازاین رو افزایش قیمت این پروژه به حدود متری ۴ میلیون تومان، بنابراین است».
ساعاتی بعد دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ضمن اعلام این مطلب که خبر اعلام شده در مورد افزایش قیمت ساخت یک مترمربع از واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی مسکن به ۳.۳ میلیون تومان تکذیب می شود، اعلام نمود: «در این رابطه لازم به ذکر است، در طرح اقدام ملی مسکن، قیمت پایه ساخت یک متر مربع از واحدهای مسکونی بر مبنای لیست بهای انتشار یافته توسط سازمان برنامه و بودجه در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۹ به میزان ۲.۷ میلیون تومان به دستگاههای متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن ابلاغ گردیده است. بدیهی است در صورت افزایش احتمالی هزینه های ساخت در مدت زمان اجرای طرح مذکور، میزان افزایش در هزینه ساخت بر مبنای تعدیل های رسمی اعلامی سازمان برنامه و بودجه صورت می پذیرد.»
در شرایط فعلی که هر روز رقمهای جدیدی از واحدهای اقدام ملی اعلام می شود، متقاضیان سردرگم شده اند و هیچ تصوری از آینده این طرح ندارند. شاید یکی از علل اقبال پایین متقاضیان از طرح اقدام ملی همین مبحث باشد؛ به صورتی که از حدود ۴۷۰ هزار متقاضی تایید شده تا روز سوم آذرماه ۱۵۸ هزار نفر افتتاح حساب کرده و فقط ۱۰۰ هزار نفر واریز وجه داشته اند.
مسکن ملی در یک نگاه
شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد. نخستین واحدها از این پروژه ۴۰۰ هزار واحدی به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. این پروژه از راه آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ایجاد می شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد. ثبت نام مرحله اول به پایان رسیده و متقاضیان واجد شرایط برای بارگذاری مدارک خود باید به سامانه tem.mrud.ir رجوع کنند. مهلت بارگذاری مدارک و افتتاح حساب، آخر مهر ماه اعلام شده بود که تمدید شده است. در صورت عدم واریز وجه یا انصراف متقاضیان اولیه، افرادی از فهرست رزرو جایگزین آنها می شوند.
منبع:

1399/09/20
15:51:09
5.0 / 5
771
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , بودجه , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری