بازار مسكن تغییر جهت داده است

بازار مسكن تغییر جهت داده است

یک کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه کاهش یک درصدی ماهانه قیمت مسکن شهر تهران در مقابل افزایشهای ۱۰ درصدی پیش از آن عدد قابل توجهی محسوب نمی گردد اظهار داشت: با این وجود کاهش جزئی قیمت، نمادی از تغییر جهت بازار از افزایش لجام گسیخته به دوره ثبات نسبی است.


مهدی روانشادنیا در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: بعد از سه سال افزایش مداوم قیمت مسکن و التهابات شدید بازار که منجر به ۵.۵ برابر شدن قیمت شد، گزارش آذرماه بانک مرکزی حاکی از کاهش ۱.۱ درصدی میانگین قیمت ها در آذر ماه نسبت به ماه قبل است.
وی ادامه داد: با اینکه این کاهش در مقابل افزایشهای ماهانه بیشتر از ۱۰ درصد قابل ملاحظه نیست اما نمادی از تغییر جهت بازار از افزایش لجام گسیخته به دوره ثبات نسبی است.
این کارشناس بازار مسکن ضمن اشاره به ۲۵۵۵ فقره معامله مسکن در آذرماه ۱۳۹۹ که افت ۷۴ درصدی را نسبت به ماه مشابه سال قبل نشان داده است اظهار داشت: این به معنای رکود مطلق معاملات است. در یکی از مناطق تهران فقط ۱۹ معامله ثبت شده است.
روانشادنیا خاطرنشان کرد: سهم معاملات واحدهای نوساز زیر ۵ سال از حدود ۵۰ درصد سال های پیش به ۳۹ درصد رسیده و حدود ۵۵ درصد معاملات برای واحدهای زیر ۸۰ متر بوده که نشانه های تضعیف قدرت خریدار در سال های اخیر است.
وی با اشاره به اینکه در ۱۲ منطقه از مناطق ۲۲ گانه تهران فقط ۳۰ درصد معاملات به ثبت رسیده اظهار داشت: این نمایه هم حاکی از عدم توازن منطقه ای معاملات و بورس بودن مناطق محدودی از شهر است.
این کارشناس بازار مسکن اظهار نمود: به شکلی پیشبینی های آبان و آذر محقق شده و به نظر می آید قیمت ها وارد مرحله نوسانات کوچک و تثبیت و جا ماندن از تورم عمومی شده و حداقل تا شش ماه دیگر با چنین بازاری روبرو خواهیم بود.
روانشادنیا ابراز امیدواری کرد با تسهیل فرآیند صدور پروانه ساختمان، بهبود فضای کسب و کار صنعت ساختمان، حمایت دولت و تغییر در رویکردها از کاهش بیشتر از این ساخت و عرضه مسکن و التهاب بعدی بازار جلوگیری شود.
مسکن در تهران متری ۲۶.۹ میلیون تومان
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، آذرماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت مسکن شهر تهران بر مبنای معاملات ماه مذکور ۲۶ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل ۱.۱ درصد کاهش و ۹۸.۹ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همینطور تعداد معاملات انجام شده در آذرماه سال ۱۳۹۹ حدود ۲.۶ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۳.۲ درصد کاهش را نشان داده است. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا از آن حکایت می کند که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۹.۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند.1399/10/16
11:44:21
0.0 / 5
785
تگهای خبر: بازار , بانك , تورم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری