تازه ترین آمار ایجاد اشتغال در روستاها

تازه ترین آمار ایجاد اشتغال در روستاها

ارتباط با مشتری: برمبنای آخرین آمارها 250 هزار شغل در سطح روستاها به وجود آمده و سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور از 3 درصد به 29 افزایش یافته است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، به سبب قانون پشتیبانی از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و تحقق اهداف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی قرار شد تا صندوق توسعه ملی با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل ریالی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق را به صورت قرض الحسنه نزد بانکهای کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک، صندوق کارآفرینی امید و صندوق پشتیبانی از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سپرده گذاری کند تا این منابع بمنظور اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای واقع در مناطق مرزی و مناطق عشایری صرف شود.

بر اساس آمارها، تا حالا ۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح اشتغال روستایی اختصاص پیدا کرده است. نرخ مصوب سود تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری برای مناطق روستایی و عشایری مرزی چهار درصد، برای مناطق روستایی و عشایری غیر مرزی شش درصد و برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مستقر در نواحی صنعتی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت، معادل ۱۰ درصد است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره آخرین جزئیات طرح اشتغال روستایی می گوید تا امروز و به شکل تمام شماری شده حدود ۲۵۰ هزار شغل در سطح روستاها به وجود آمده و سبب رونق اشتغال در روستاها شده است.وی از افزایش سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور از سه درصد به ۲۹ درصد آگاهی داده و می گوید تا قبل از دولت تدبیر و امید، تنها ۶۵۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار داشتند که با اختصاص نزدیک به ۳۰۰۰ میلیارد تومان، پوشش بیمه اجتماعی روستاییان را در کشور به سه میلیون نفر افزایش دادیم.

به گفته شریعتمداری، با ایجاد کانون های بوم گردی، مساله مهاجرت معکوس به روستاها انجام شده و گسترش شبکه آب، برق، گاز، توسعه شبکه اینترنت و توجه به مساله اشتغال روستاها با اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی از مهمترین برنامه هایی بوده که در این دولت به اجرا درآمده است.

در حال حاضر آموزش مهارت در روستاها از اهمیت به سزایی برخوردارست و بر این اساس ضمن تدوین رسته های آموزشی و شغلی اولویت دار در هر استان، منابع لازم برای آموزش مهارتی روستاییان پیش بینی شده است.

اختصاص این منابع سبب می شود روستاییان با بهره مندی از آموزش های خاص، کسب وکار خودرا راه اندازی کنند. از آنجائیکه پرداخت فقط وام برای توسعه اشتغال کارساز نیست لازم است به صنایع و کسب و کارهای جدید نیز پرداخته شود.

تا قبل از دولت تدبیر و امید، تنها ۶۵۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر قرار داشتند که با اختصاص نزدیک به ۳۰۰۰ میلیارد تومان، پوشش بیمه اجتماعی روستاییان در کشور به سه میلیون نفر افزایش یافته است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، تا حالا چهار مرحله واریز تسهیلات اشتغال روستایی صورت گرفته و واریز مرحله پنجم تسهیلات نیز ابلاغ گردیده است.

قرار بود در مرحله پنجم، مبلغ ۸۰۰۰ میلیارد تومان در اختیار سه بانک عامل توسعه تعاون، کشاورزی، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان در نوبت وام اشتغال پایدار روستایی قرار گیرد و با احتساب ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداختی در گذشته، ۲۰ هزار میلیارد تومان منابع از محل ۱.۵ میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی محقق شود.

آنطور که معاون اشتغال وزارت کار گفته با وجود آنکه پرداخت ۸۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی از محل صندوق توسعه ملی به بانک مرکزی ابلاغ گردیده ولی به سبب شرایط موجود، تنها دو بانک منابع خودرا از این محل دریافت کرده اند.

به گفته وی، قبل از این رئیس جمهور به بانک مرکزی دستور داده بود که پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی متوقف نشود و بانک ها کماکان پرداخت این تسهیلات را ادامه دهند.
منصوری اضافه کرد: در مرحله پنجم از پرداخت تسهیلات، تغییری در سهم بانکها به وجود آمده که به سبب عملکردی بوده که بانکها تا حالا داشته اند.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، کارشناسان اعتقاد دارند که اجرای موفق طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری، سبب کاهش حاشیه نشینی، کاهش بیکاری روستاییان، افزایش اشتغال و درآمدزایی برای خانوارهای روستایی و ماندگاری بیشتر ساکنین روستا می شود. اجرای طرح اشتغال روستایی و عشایری در دولت تدبیر امید سبب شد تا سهم اشتغال روستایی از سبد اشتغال کشور از سه درصد قبل از اجرای طرح به ۲۹ درصد در زمان حاضر افزایش یابد.

منبع:

1399/10/18
23:18:02
0.0 / 5
1371
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری