شریعتمداری اعلام كرد

پیشنهاد ۲۵۰۰ میلیارد تومان وام قرض الحسنه برای مشاغل خانگی

پیشنهاد ۲۵۰۰ میلیارد تومان وام قرض الحسنه برای مشاغل خانگی

وزیر کار اظهار داشت: برای سال ۱۴۰۰ ستاد مشاغل خانگی پیشنهاد داده است که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع قرض الحسنه به صورت جداگانه به توسعه مشاغل خانگی اختصاص پیدا کند.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در نشست ستاد ساماندهی مشاغل خانگی، یکی از مهم ترین محل های ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری را توسعه مشاغل خانگی دانست و عنوان کرد: بر همین اساس، قانونی برای توسعه مشاغل خانگی به تصویب رسیده و ستادی برای ساماندهی، هماهنگی و نظارت بر فعالیتهای این بخش با حضور دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه ستاد با تشکیل جلسات، فعالیتهای مختلف در حوزه مشاغل خانگی را رصد می کند، به اقدامات مهم جهاد دانشگاهی در حوزه توسعه مشاغل خانگی اشاره نمود و اضافه کرد: امروز جهاد دانشگاهی بعنوان یکی از تسهیل گران پرارزش در ۳۱ استان و بعد از اجرای پایلوت در ۹ استان برای توسعه مشاغل خانگی، ایجاد ۸۱ هزار و ۱۰۰ شغل را از راه آموزش و توانمندسازی در کشور در دستور کار قرار داده است.
شریعتمداری خاطرنشان کرد: این نهاد در زمینه ایجاد اشتغال برای خانوارهای تحت پوشش خود و به خصوص زنان سرپرست خانوار گام های بسیار مؤثری برداشته و کارهای ارزشمندی را انجام داده که این الگوی مناسب را می توان با سازمان بین المللی کار به اشتراک گذاشت.
وی بر نقش و تکلیف صدا و سیما برای توسعه مشاغل خانگی هم تصریح کرد و یکی از مهم ترین نیازهای این حوزه را تأمین وام های قرض الحسنه برای توسعه مشاغل خانگی دانست.
اختصاص ۲.۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به مشاغل خانگی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نمود: با عنایت به حجم زیاد تقاضاها برای دریافت تسهیلات قرض الحسنه، سهم مشاغل خانگی در خلال سالهای گذشته روند نزولی داشته است. برای سال ۱۴۰۰ ستاد مشاغل خانگی پیشنهاد داده است که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع قرض الحسنه به صورت جداگانه به توسعه مشاغل خانگی اختصاص پیدا کند.
وزیر کار ضمن اشاره به رونمایی از سامانه مشاغل خانگی، اظهار داشت: از آغاز سالجاری صدور مجوز مشاغل خانگی به صورت الکترونیکی انجام می شود و افراد بدون رجوع حضوری و با استفاده از سامانه می توانند برای صدور مجوز اقدام نمایند. تلاش می نماییم اشکالات قانونی تحت لایحه اصلاحیه این حوزه برطرف شود.
وی افزود: تا سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۰۰ میلیون شغل در حوزه مشاغل خانگی بوده ولی در شرایط کرونایی در سطح جهان سهم مشاغل خانگی ۲.۶ برابر افزایش داشته است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: ۲۶۰ میلیون نفر در سطح جهان در شرایط کرونایی در مشاغل خانگی مشغول به کار هستند، در حالیکه سهم مشاغل خانگی در کشورهای توسعه یافته حدود ۹ تا ۱۱ درصد است این سهم در کشورهای در حال توسعه حدود ۳ تا ۴ درصد است که در ایران هم باید به این مورد توجه کرد و این سهم را افزایش داد.
وی اضافه کرد: استفاده از آموزش ها و مهارت های فنی و حرفه ای جدید برای مشاغل نوبنیان که در دنیا مشغول به فعالیت هستند مورد تاکید ستاد مشاغل خانگی قرار گرفته و سازمان آموزش فنی و حرفه ای مکلف است در این حوزه با ستاد مشاغل خانگی همکاریهای لازم را برای توسعه مهارت های فنی داشته باشد.
شریعتمداری ضمن اشاره به اینکه پوشش بیمه ای فعالان مشاغل خانگی و استفاده این افراد از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از دیگر موضوعاتی است که می توان مورد توجه قرار داد، اظهار داشت: از ۳۳۰ رشته مشاغل خانگی حدود ۱۴۹ رشته مشمول این فعالیت ها می شود.
وی توضیح داد: در رشته های حوزه صنایع دستی، فرش و کشاورزی، مناطق بالای ۲۰ هزار نفر هم می توانند از این بیمه استفاده کنند، در رشته های فرهنگی و هنری جهت استفاده از این بیمه محدودیت سقف زیر بیست هزار نفر وجود دارد و حدود ۹۱ درصد فعالان مشاغل خانگی می توانند از این بیمه استفاده کنند.
شریعتمداری افزود: مدت ها بود که برای استانداردسازی و شرایط بهداشتی مشاغل خانگی که مواد غذایی را تولید می کنند با وزیر بهداشت و درمان مذاکراتی داشتیم که خوشبختانه موفق شدیم در ۲۲ رسته شغلی برای توزیع و تولید مواد غذایی دستورالعملی را به تصویب برسانیم که با تعیین فروشگاه های مشخص و ناظر فنی به ازای هر ۶ تولیدکننده مواد غذایی یک ناظر فنی با تأیید وزارت بهداشت به تولید و توزیع مواد غذایی اطمینان بخشی دهد.

1399/10/28
15:12:14
0.0 / 5
923
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان ارتباط با مشتری
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری