وجود 72 هزار ظرفیت خالی در مسكن ملی

وجود 72 هزار ظرفیت خالی در مسكن ملی

ارتباط با مشتری: برمبنای گفته های مسئولان وزارت راه و شهرسازی از 300 هزار واحد که برای ثبت نام کنندگان مسکن ملی در مراحل اول تا سوم در مناطق شهری تعریف شده 72 هزار نفر از واجدان شرایط نسبت به واریز وجه اقدام نکرده اند که باید برای آنها جایگزین تعیین شود.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، در مراحل اول تا سوم ثبت نام از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن مجموعا ۱.۶ میلیون نفر نام نویسی کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. برای این تعداد ۳۰۰ هزار واحد در مناطقی غیر از بافتهای فرسوده در نظر گرفته شد که بنا بگفته معاون وزیر راه و شهرسازی ۷۶ درصد تعیین تکلیف شده اند. بدان معنا که یا واریز وجه داشته اند یا زمین در اختیارشان قرار گرفته است.
باتوجه به این آمار حدود ۷۲ هزار نفر نسبت به واریز وجه اولیه به میزان ۴۰ میلیون تومان اقدام نکرده اند که محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ گفته این مساله نشان دهنده این مطلب است که باقی مانده جزو متقاضیان واقعی نیستند و بدین سبب باید برای آنها جایگزین تعیین شود.
باتوجه به صحبتهای محمودزاده ۱۷۰ هزار نفری که در فهرست رزرو قرار دارند می توانند جایگزین حذفی ها شوند.
از جانب دیگر برای مرحله چهارم ثبت نام که بین روزهای ۱۸ تا ۲۵ دی ماه انجام گرفت ۴۱ هزار و ۲۹۶ واحد در نظر گرفته شد که البته ۲۲۳ هزار نفر نام نویسی کردند. تنها در نصیرشهر واقع در استان تهران که در مرحله چهارم تامین زمین صورت گرفته بود ۸۰۰ واحد در نظر گرفته شد که ۵۶ هزار تهرانی برای آن تقاضا دادند! البته بخش عمده ای از متقاضیان واجد شرایط نخواهند بود که محمودزاده در این خصوص به ایسنا اظهار داشت که نتایج استعلامات تا اختتام بهمن ماه اعلام می شود.
در مراحل اول تا سوم برخی از متقاضیان، شهر مورد نظر خودرا اشتباه انتخاب نموده بودند که به زودی امکان اصلاح شهر برای این افراد فراهم می شود. این زمان احیانا اوایل هفته آتی خواهد بود.
بدین سبب در ماههای آتی که وضعیت متقاضیان مرحله چهارم مشخص می شود برمبنای ظرفیتهای خالی مراحل اول تا چهارم ثبت نام، ممکنست برای نام نویسی مجدد اقدام گردد که البته هنوز نمی توان برآورد دقیقی در این خصوص داشت.
با وجود آنکه مسئولان وزارت راه و شهرسازی می گویند برمبنای میزان تامین زمین در هر مرحله ای آمادگی دارند تا نسبت به افزایش واحدهای طرح اقدام ملی مسکن اقدام نمایند، بنظر می رسد در این خصوص موانعی وجود دارد. برخی از زمینهاکه از طرف دستگاهها معرفی می شود پس از ستاندن استعلامات به دلیلهای مختلف همچون وجود معارض، قابلیت ورود به پروژه اقدام ملی را ندارد.
البته مقرر است از جانب وزارت جهاد کشاورزی و ادارات کل منابع طبیعی، زمینهای بایر و فاقد کاربری کشاورزی و زیست محیطی برای طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته شود. تیرماه امسال و بعد از دستور رئیس جمهور ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی اطراف شهرها به پروژه اقدام ملی اختصاص یافت و اعلام گردید. با ابلاغ دستور حسن روحانی که بمنظور ایجاد گشایش در ساخت و ساز شهرک های مسکونی در حریم شهرها صادر شد و به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری نیز رسید، زمینه گسترش عرضه زمین و توسعه ساخت و ساز مسکن در محدوده حریم شهرها فراهم می شود.
مسکن ملی در یک نگاه
شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد. برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که در دور اول و دوم نام نویسی ۱.۶میلیون نفر بوسیله سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت نام کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. نخستین واحدها به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. این پروژه بوسیله آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ایجاد می شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد که البته باتوجه به کیفیت سازه ها در مناطق مختلف، قیمت ها متفاوت خواهد بود. ثبت نام مراحل اول، دوم، سوم و چهارم به انتها رسیده است. فرصت ثبت نام در مرحله چهارم از ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹ شروع شد و پنجشنبه (۲۵ دی ماه) به پایان رسید. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تامین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.
منبع:

1399/11/02
12:31:42
0.0 / 5
722
تگهای خبر: بانك , ثبت نام , قیمت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری