یك كارشناس:

رشد كوتاه مدت برای بازار مسكن متصور نیست

رشد كوتاه مدت برای بازار مسكن متصور نیست

به گزارش ارتباط با مشتری یک کارشناس اقتصاد مسکن با اعلان اینکه اصلی ترین تعریف از رکود مسکن، کاهش ساخت و ساز است، پیش بینی کرد: در کوتاه مدت احیانا قیمتها به ثبات می رسد اما به سبب کمبود عرضه نسبت به تقاضا در بین مدت احیانا با شیب ملایم افزایش قیمت مسکن مواجه می شویم.


مهدی سلطان محمدی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: معمولا واژه رکود در بازار مسکن را در هر سه شاخص حجم معاملات، کاهش قیمت و کاهش تولید و عرضه واحدهای مسکونی به کار می برند که الان در هر سه شاخص با افت مواجهیم. اما از منظر اقتصادی تعریف درست از رکود مسکن، میزان ساخت و ساز و در حقیقت عرضه مسکن می باشد که طی سه سال قبل با وجود رشد قیمتها، عرضه کاهش یافته و سهم ساخت و ساز در تولید ناخالص داخلی پایین آمده است.
وی ادامه داد: باتوجه به اثرات روانی تحولات سیاسی، افزایش قیمت طی سه سال قبل و پایین آمدن توان متقاضیان هم اکنون شیب افزایش قیمت مسکن کند شده و بازار با نوعی تعدیل در این بخش روبه رو شده است. باتوجه به چرخه های رونق و رکود دوره های قبل، انتظار داریم که قیمتها در کوتاه مدت به ثبات برسد و حتی ممکنست در بعضی ماههای آتی با رشد منفی قیمت مواجه شویم.
این کارشناس بازار مسکن اشاره کرد: در چرخه های رونق و رکود، زمانی که وارد چرخه رکود می شویم رشد قیمتها معمولا پایین تر از تورم می رسد. البته در این مقطع وقتی از قیمتها حرف می زنیم یعنی قیمت حقیقی را در نظر می گیریم و اثر تورم را خارج می نماییم. با این حساب افزایش قیمت مسکن کمتر از تورم عمومی خواهد بود که به مفهوم کاهش قیمت حقیقی مسکن می باشد.
سلطان محمدی یادآوار شد: پس از پشت سر گذاشتن برهه زمانی سه سال قبل که با افزایش قیمت دارایی ها در همه عرصه های اقتصادی همچون بورس، ارز، طلا، خودرو و لوازم خانگی مواجه بودیم الان مقداری چشم انداز اقتصادی بهتر شده و انتظار می رود قسمتی از حباب این بازارها تخلیه شود. همه این عوامل ما را به نشانه دوم رکود یعنی کاهش حجم معاملات است.
وی با اعلان اینکه خریداران به سبب علائمی که می بینند منتظرند قیمتها کاهش پیدا کند اضافه کرد: از طرف دیگر فروشندگان به دو دلیل در قیمتهای قبلی ایستادگی می کنند؛ یکی چسبندگی بازار مسکن می باشد که این بخش نسبت به تغییرات محیطی، کند واکنش نشان میدهد. دوم افزایش قیمت زمین، مصالح ساختمانی، دستمزد و هزینه های بالاسری بخش مسکن می باشد. در حقیقت اگر سازندگان بخواهند با قیمتهای کمتر از نرخهای فعلی واحدهای خودرا بفروشند نمی توانند در آینده پروژه جدید تعریف کنند. این دلیلهای به کاهش حجم معاملات در بازار مسکن منجر گردیده است.
این کارشناس اقتصاد مسکن، رکود ساخت و ساز را اتفاق خوبی برای بازار مسکن ندانست و اظهار داشت: از منظر اقتصاد ملی، کاهش حجم تولید مسکن دقیقترین تعریف از رکود این بخش است. متاسفانه در سه سال قبل با وجود آنکه قیمتها افزایش یافت و انتظار می رفت با رشد ساخت و ساز مواجه باشیم دیدیم این اتفاق نیفتاد و متوسط ساخت و ساز سالانه در کل کشور بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد باقی ماند. در این شرایط ممکنست شکاف بین عرضه و تقاضا موجب افزایش قیمتها در آینده شود.
سلطان محمدی درباره پیش بینی از وضعیت آینده بازار مسکن اشاره کرد: چیزی که می توان گفت اینکه شیب تند افزایش قیمت ادامه پیدا نمی کند اما بعید است انتظار بسیاری از افراد برای سقوط شدید قیمت مسکن نیز در آینده محقق شود. ممکنست در کوتاه مدت شاهد ثبات نسبی باشیم اما به نظرم در بین مدت قیمتها با شیب ملایمی رو به بالا حرکت خواهدنمود. البته ابهاماتی که در مولفه های مختلف مثل سیاست داخلی، سیاست خارجی، نرخ ارز، درآمد سرانه، حجم سرمایه گذاری در بخش مسکن و غیره وجود دارد پیش بینی وضعیت آینده بازار مسکن را دشوار کرده است.
وی راهکار کنترل بازار مسکن را افزایش عرضه در اطراف شهرهای بزرگ دانست و اظهار داشت: در تهران حدود ۷۰ درصد قیمت مسکن را زمین تشکیل می دهد و از جانب دیگر زمین چندانی در تهران وجود ندارد. امکان افزایش تراکم هم باتوجه به پر شدن ظرفیت جمعیت پذیری تهران و دیگر کلانشهرها نیست. تنها چاره این است که سرمایه گذاری در شهرهای اقماری صورت گیرد تا قسمتی از فشار تقاضا در شهرهای مرکزی کاهش پیدا کند. البته فقط عرضه زمینها و زیرساختهای محلی کفایت نمی کند و باید شهرهای اطراف به سیستمهای حمل و نقل، خطوط ریلی و بزرگراههای مناسب تجهیز شوند.
قیمت مسکن در تهران متری ۲۷.۴ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، دی ماه امسال متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۹۸.۳ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همین طور تعداد معاملات انجام شده در دی ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷.۶ افزایش را نشان میدهد. گزارش بهمن ماه هنوز ارائه نشده است.
منبع:

1399/12/11
15:21:33
0.0 / 5
576
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری