بازار اشتغال با سند همكاری ایران و چین متحول می شود؟

بازار اشتغال با سند همكاری ایران و چین متحول می شود؟

به گزارش ارتباط با مشتری یک کارشناس حوزه کار امضای سند همکاری میان ایران و چین را در توسعه و تحول بازار اشتغال، روزآمد کردن بخشهای فنی و رونق صنعت کشور موثر خواند و در پاسخ به چرایی واکنشها نسبت به این توافق، اظهار داشت: ایران کشوری مستعد، با منابع غنی و آینده دار است و ما برای توسعه یافتگی بیشتر به سرمایه گذاری چین و عقد چنین سند همکاری نیاز داشتیم و نمی توانستیم بیش از این منتظر غربی ها و اروپایی ها بمانیم.حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا، در ارزیابی امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین و تاثیر آن بر بازار کار و اقتصاد کشور ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: برخلاف انتقادها و واکنشهایی که نسبت به امضای این سند به وجود آمده دیدگاه من نسبت به این سند همکاری مثبت است. ما تا حالا حتی یک وجب از خاک کشورمان را به بیگانگان نداده ایم و نظام جمهوری اسلامی اجازه نداده که به استقلال این کشور خدشه ای وارد شود بنابر این نباید قضاوت نادرست نماییم.

وی افزود: در شرایطی که گرفتار تحریم هستیم و ظالمانه ترین فشارها از بیرون به مردم و کشور وارد می شود و غربی ها و اروپایی ها هم حاضر به همکاری با کشورمان و مشارکت در زیرساختهای ایران نیستند، نیازمند تغییر راهبرد در سیاست خارجی هستیم و به همین دلیل نگاه به شرق و کشورهای دیگر در دستور کار مقامات و مسئولان کشور قرار گرفته است.

این کارشناس حوزه کار، امضای سند همکاری میان ایران و چین را در توسعه بازار کار و صنعت کشور اثرگذار خواند و اضافه کرد: کشور ما با استعدادها و منابع غنی و جمعیت با فرهنگ و تمدنی کهن است و به همین دلیل نیاز به توسعه دارد ما نمی توانیم منتظر کشورهای اروپایی و غربی باشیم و توسعه یافتگی دلیل اصلی برای عقد سند همکاری با چینی ها است.

وسوسه کشورها از حجم ۵۰۰۰ میلیارد دلاری تجارت چین!

حاج اسماعیلی از چین بعنوان یکی از اقتصادهای برتر دنیا نام برد و افزود: حجم تجارت و واردات و صادرات چین در سال قبل ۵۰۰۰ میلیارد دلار بوده است و طبعا کشوری با چنین اقتصاد بزرگی هر کشوری را برای همکاری وسوسه می کند. چینی ها طی دهه های گذشته جزو شرکای اول تجاری ما بوده اند و در بخشهای مختلف همچون راه سازی و ساخت و ساز مشارکت داشته اند.

وی اضافه کرد: هم اکنون چینی ها با بیش از ۱۵۰ کشور دنیا همکاری دارند و در صنعت نفت و گاز صاحب تکنولوژی و در صنعت برق، راهسازی و ساختمان پیشرو هستند پس با آینده درخشانی که این کشور دارد می تواند در همه بخشهای اقتصاد به ما کمک نماید.

حاج اسماعیلی اشاره کرد: این حق مردم است که درباره مسایل مهم، قراردادهای همکاری یا ارتباط با کشورهای مختلف و بطور کلی تصمیماتی که در کشور گرفته می شود مشارکت داده و از نظر آنها بصورت علمی استفاده گردد. پس باید با مردم و جامعه صحبت نماییم و آنها را در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها مشارکت بدهیم.

وی درباره جزئیات و متن سند همکاری اظهار نمود: این سند کلی است و اقدامات جزیی در آن نیامده است؛ بطور معمول در چنین سندهایی عدد و رقم وجود ندارد بلکه باید برای بخشهای مختلف گروههای متخصص با یکدیگر مذاکره کنند تا بندهای این سند را به شکل تخصصی اجرائی کنند. این سند راه را برای همکاریهای بین ایران و چین هموار کرده ولی بطور تخصصی برنامه عملیاتی را مشخص نکرده و این وظیفه بعدی مدیران، شرکتها، بخشهای خصوصی و تعاونی است که از ظرفیتهای موجود در این سند استفاده کنند و بازار کار کشور را توسعه دهند.

سرمایه گذاری و انتقال دانش و تکنولوژی حاصل امضای سند

حاج اسماعیلی موضوع انتقال دانش و تکنولوژی در این سند را حایز اهمیت دانست و اضافه کرد: سرمایه گذاری چینی ها در بخشهای مختلف می تواند امید بزرگی را در کشور بوجود آورد و پس امیدواریم تحولات گسترده ای طی ۵ سال آینده در بخشهای مختلف کشور به وجود آید و با ورود تکنولوژی به کشور، روزآمد کردن بخشهای فنی و تخصصی و تحرک بازار اشتغال را شاهد باشیم.

این کارشناس حوزه کار در آخر اشاره کرد: شخصا به این سند همکاری با دید مثبت نگاه می کنم به شرطی که مدیران کشور نیز تلاش کنند اجرای این سند به شکل تخصصی صورت گیرد و اشتغال کشور لطمه نبیند و استفاده از همه ظرفیتهای کشور در این سند مورد توجه قرار گیرد.

منبع:

1400/01/16
11:24:12
0.0 / 5
296
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , تعاون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری