در گفت وگو با ارتباط با مشتری مطرح شد

چینی ها در كدام بخشها سرمایه گذاری كنند بهتر است؟

چینی ها در كدام بخشها سرمایه گذاری كنند بهتر است؟

به گزارش ارتباط با مشتری یک کارشناس حوزه کار پیشنهاد حضور شرکتهای چینی در بخشهای زیربنایی کشور بخصوص حوزه های حمل و نقل ریلی و هوایی را مطرح و بر ضرورت استفاده از ظرفیت نیروهای کار داخلی در پروژه ها به منظور حفظ بازار کار و اشتغال کشور تاکید نمود.حمید نجف در گفتگو با ایسنا، در ارزیابی تأثیر سند همکاری ایران و چین بر بازار کار و اشتغال کشور اظهار نمود: به صورت کلی هر نوع قرارداد و تعامل در سطح بین المللی چه با غرب چه با شرق در ذات خودش مثبت است و می تواند از جنبه های مثبت برای اقتصاد کشور آثار برخوردار بوده و برکات بسیاری داشته باشد. در مورد توافقی که به تازگی با کشور چین در چارچوب یک سند همکاری ۲۵ ساله حاصل شده هرچند که از جزئیات محتویاتش چیزی نمی دانیم ولی با شناختی که از دولت و وزارت امور خارجه داریم این اطمینان را می توانیم داشته باشیم که باعث تضعیف کشور نیست و در دراز مدت به سود اقتصاد کشور خواهد بود.

وی افزود: این سند یک تفاهمنامه اولیه است و مثل سند چشم انداز شامل چند بند کلی است و محتویاتش هنوز بسط داده نشده است بلکه کارگروههای تخصصی و بخشهای مختلف کشور شامل صنایع، بخش های تولیدی، خصوصی و تعاونی به تدریج باید بنشینند و درباره بندها و تبصره های آن به جمع بندی برسند تا اهداف سند برای سال های آینده محقق شود.

این کارشناس حوزه کار تصریح کرد: به صورت معمول کشورهایی که برای سرمایه گذاری پیشقدم می شوند در گام اول تلاش می کنند تا نیروهای بومی خویش را به خدمت بگیرند و در مورد چینی ها این تجربه وجود دارد که به علت فراوانی نیروی انسانی و با عنایت به پروژه هایی که در کشور به سرانجام رسانده اند عموما از نیروی کار خود استفاده می نمایند بنابراین صرفنظر از بحث سرمایه گذاری در بخشهای زیربنایی و صنایع کشور که قابل تامل و مثبت است، انتظار داریم حداقل بخشی از نیروی کار داخلی در پروژه های مورد نظر به کار گرفته شوند تا بازار کار تحت تأثیر حضور نیروهای خارجی صدمه نبیند.

نجف اظهار داشت: بطور حتم برنامه ریزان و متولیان اجرای سند به این مسئله دقت نظر دارند و در جهت تعادل عرضه و تقاضای نیروی کار گام برمی دارند. ما استان بیکار کم نداریم و سرمایه می خواهیم بنابر این باید دریچه برای ورود سرمایه و حضور سرمایه گذاران باز باشد.

وی در عین حال پیشنهاد کرد چینی ها در بخشهای زیربنایی کشور وارد شوند و قراردادها در حوزه های نفت و گاز و پتروشیمی بسته و حوزه حمل و نقل تقویت شود.

این کارشناس حوزه کار اضافه کرد: هم اکنون در بخش راهسازی، حمل و نقل ریلی و هوایی، تجهیز ناوگان ریلی، ساخت واگن و تأمین قطعات هواپیما می توانیم قرارداد همکاری منعقد نماییم. پیش نیاز و موتور محرک کشور، حمل و نقل است و باید از ظرفیت و سرمایه گذاری چینی ها به شکل شایسته در این بخش مهم بهره برداری نماییم.

به گفته نجف، با حضور و سرمایه گذاری چینی ها باید از خام فروشی فاصله بگیریم و در بخشهایی که احتیاج به تأمین مواد اولیه داریم به خودکفایی برسیم و ضمن فراوری محصولات بخصوص در زمینه فراورده های نفتی و پتروشیمی، از آنها در صنایع مادر استفاده نماییم.

وی اظهار داشت: می توانیم از دانش و تکنولوژی چین در ساخت و تأمین قطعات مورد نیاز هواپیما که به علت تحریم امکان خرید یا وارد کردن آن وجود ندارد استفاده نماییم و جلوی رکود صنعت هوایی را بگیریم بنابراین در مجموع به این توافق خوشبین هستیم به شرطی که بازار کار کشور را به تحرک درآورد و به رونق تولید و صنایع داخلی منجر شود.

این کارشناس حوزه کار در انتها با بیان برای موفقیت بیشتر نباید تمام گردوها را در سبد برخی کشورها بگذاریم، بر ضرورت تعامل و همکاری با تمام دنیا تصریح کرد و اظهار داشت: اگر تنها با یک یا چند کشور ارتباط و وابستگی داشته باشیم و تعامل یکطرفه باشد، بطور قطع به سود ما نیست و امکان دارد باعث سوء استفاده گردد. حتی چین هم با آمریکا و روسیه تعامل دارد بنابراین نباید تنها به تعامل با چند کشور خاص بسنده نماییم و در همه حال رعایت اصل توازن و ارتباط با دنیا را مدنظر قرار بدهیم.
1400/01/17
16:34:15
0.0 / 5
340
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بازار , تعاون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری