رییس سازمان هواپیمایی كشوری اعلام كرد

پیشنهاد عملیاتی برای بازگشت ایرانیان از كشورهای درگیر كرونا

پیشنهاد عملیاتی برای بازگشت ایرانیان از كشورهای درگیر كرونا

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری درباره موضوعات مختلفی مانند چگونگی رعایت کردن پروتکلهای بهداشتی در صنعت هوانوردی و پروازهای مسافری، آمار ابتلاء و فوتی در کروی پروازی ایرانی، هجمه های وارد شده به این صنعت، تعیین تکلیف برای بازگشت مسافران جامانده در کشورهای مختلف و... صحبت کرد.بلاتکلیفی مسافران ایرانی جامانده در کشورهای مختلف

تورج دهقان زنگنه در گفتگو با ایسنا در اینباره اظهار نمود: سازمان هواپیمایی کشوری مجری مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا ست و این ستاد هر مصوبه ای که ابلاغ کند را اجرایی خواهیم کرد. هم اکنون میتوان از همه مسافرانی که در طول تعطیلات نوروزی با هواپیما مسافرت رفته اند پرسید که پروتکلهای بهداشتی تا چه حد در سفرهای هوایی رعایت شده است که میتوان همچون این پروتکل ها به رعایت محدودیت ۶۰ درصدی پذیرش مسافر در هر هواپیما اشاره نمود.

وی اضافه کرد: اگر ستاد ملی مقابله با کرونا به سازمان هواپیمایی اعلام نماید پروازهای داخلی یا خارجی را محدود کرده، کم کند یا تعطیل کند این کار را انجام می دهیم چونکه ما سیاست گذار نیستیم این وظیفه بر عهده دستگاه هایی مانند این ستاد است. از طرفی حتی اگر مسافر خارجی به ایران بیاید و تست PCR منفی داشته باشد مجدداً در ایران هم از او تست گرفته می شود، ازاین رو اگر به تست هایی که در ایران گرفته می شود، اعتمادی وجود دارد، پس میتوان در وضعیت پروازهای مسافری بازبینی انجام داد.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری ضمن اشاره به اینکه در چه زمانی و چه روزی مسؤلان به یاد دارند پروتکلی در صنعت هوانوردی ابلاغ گردیده باشد اما شرکتهای هواپیمایی یا سازمان هواپیمایی آنرا جدی نگیرد یا اجرایی نکند؟ تصریح کرد: طی ۱۴ ماه گذشته که ویروس کرونا در کشور شروع پیدا کرده تعداد کروی پروازی که به این ویروس مبتلا شده اند به انگشتان دست هم نمی رسد و تنها یک مورد فوتی در این حوزه داشتیم، این مساله نشان داده است که پروتکلهای بهداشتی ابلاغ گردیده به درستی و با دقت در صنعت هوانوردی رعایت می شود. ازاین رو نمی توان همه تقصیر را در زمینه شیوع کرونا یا گسترش آن در کشور به گردن دیگران (صنعت هوانوردی) انداخت.

دهقان زنگنه به پروتکل هایی مانند عرضه تست PCR و نتیجه منفی آن از جانب مسافران هوایی اشاره نمود و اظهار داشت: بعنوان مثال مسافری از دبی اگر قصد ورود به کشور را داشته باشد باید نتیجه تست PCR خویش را عرضه نماید همینطور در ایران هم ز از او تست گرفته می شود و این تست ها هیچ ارتباطی به سازمان هواپیمایی کشوری ندارد و مسئولیت آن بر عهده وزارت بهداشت است اگر واقعاً مشکلی در این تست ها یا نتایج آن وجود دارد، باید بررسی دقیقی در این حوزه صورت گیرد.

ایرانیانی که در خیابان های لندن و استانبول می خوابند!

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چرا پروازهای خارجی از و به مقاصدی مانند انگلستان که در این کشورها ویروس کرونا نسبتاً کنترل شده همچنان ممنوع بوده و پرواز به برخی کشورها که شیوع کرونا در آنجا گسترش پیدا کرده هنوز ممنوع نشده است، اعلام نمود: در این حوزه اگر به صفحه اینستاگرام سازمان هواپیمایی کشوری یا بعضی از مسؤلان این سازمان رجوع کنید، متوجه می شوید که مردم تا چه حد نسبت به این تصمیمات انتقاد می کنند و حتی به ما توهین می کنند در حالیکه به ما ربطی ندارد، بعضی از شهروندان ایرانی در کشورهایی مانند انگلستان و ترکیه در خیابان های لندن و استانبول می خوابند و پولی ندارند اما نمی توانند به ایران که کشورشان است، باز گردند. در این حوزه باید نسبت به شهروندان خودمان و هموطنانمان احساس مسئولیت نماییم و نمی توانیم به علت شیوع کرونا آنها را همانجا رها نماییم.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری افزود: یکی از کارهایی که میتوان در این حوزه انجام داد این است که همه آنها را موظف نماییم که در کشور مبداء خود تست کرونا بدهند و در ایران هم از آنها تست PCR گرفته شود و تا زمانی که نتیجه این تست مشخص می شود آنها را در هتلی مشخص قرنطینه نماییم که هزینه آنرا هم خودشان پرداخت کنند اما نباید هم وطنان خودمان را به حال خودشان در کشورهای مختلف رها نماییم که در خیابان ها بخوابند.

دهقان زنگنه افزود: من زمانی که اعتراضات و انتقادهای زیاد مردم را که در انگلستان مانده بودند و هیچ کاری از آنها بر نمی آمد، تصمیم گرفتم که هر کاری می توانم انجام دهم و در این راستا با هزاران التماس و خواهش توانستم یک مجوز پرواز فوق العاده به لندن برای بازگرداندن این مسافران دریافت کنم. به نظر من در چنین شرایط و برهه حساسی باید عملیاتی و سریعتر عمل نماییم و تصمیمات و مصوبات ابلاغی هم باید بموقع اعلام گردد من از همه مسؤلان و متولیان خواهش می کنم که هر کاری که می توانند انجام دهند تا هموطنانمان بتوانند به کشورشان باز گردند.

امکان رصد تلفنی مبتلایان کرونایی برای خارج نشدن از قرنطینه

وی تصریح کرد: میتوان مسافرانی که هنوز جواب تست PCR شان مشخص نشده تا اعلام نتیجه و آن هایی که جواب تست شان مثبت شده را با هزینه خودشان به مدت ۱۴ روز در هتل های مشخص قرنطینه کرد یا اگر در منزل خودشان قرنطینه می شوند، میتوان از راه تلفن آنها را کنترل کرد چون که ایران کشور عقب افتاده ای نیست و کاملاً زیرساخت های آن در کشور وجود دارد اما اینکه گفته می شود وزارت راه یا سازمان هواپیمایی کشوری باید قرنطینه را انجام دهد، به هیچ وجه درست نیست.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اظهار داشت: با وجود آن که می دانیم رعایت محدودیت پذیرش ۶۰ درصدی مسافر در هواپیماها که برای پروازهای داخلی اعلام شده است، درست نیست، تابع ستاد کرونا هستیم و این مصوبه را تابحال با دقت اجرا کرده ایم و با هر شرکتی که در این حوزه قصوری مرتکب شده، برخورد کرده ایم. تا کنون نتنها پروازهای بسیاری را برای برخی شرکتهای متخلف ملغا کرده ایم بلکه نام آنها را منتشر نموده و تعداد شکایات مردم و نتایج آنرا گزارش و منتشر نموده ایم.

دهقان زنگنه اضافه کرد: درباره تست PCR کرونا هم برخی مسؤلان معتقدند که برخی مسافران با تست های جعلی وارد کشور می شوند که در این حوزه هم سیاست هایی اتخاذ و مقرر شد که به محض ورود به کشور و پیش از رد شدن از گیت از مسافران تست PCR مجدد گرفته شود و این کار هم با همکاری وزارت بهداشت و درمان در همه فرودگاه های کشور در حال اجراست و حتی ما این مساله را مطرح کردیم که اگر لازم است این مسافران قرنطینه شوند، بگونه ای که هزینه آنرا هم خودشان پرداخت کنند اما این که دائماً در وضعیتی که کشور با مشکل مواجه می شود یا آن که شیوع کرونا گسترش پیدا می کند، به دنبال مقصر باشیم درست نیست و نمی توان مسافران ایرانی را که به کشورهای مختلف رفته اند، به دلیل شیوع کرونا ممنوع الورود کرد.

وی خاطرنشان کرد: بعنوان رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و متخصص در این حوزه، هر سوالی در حوزه صنعت هوانوردی همچون مسائل فنی هواپیما را می توانم پاسخ دهم اما نمی توانم درباره چرایی و چگونگی ویروس کرونا و شیوع آن در کشور صحبت کنم، البته مسؤلان حوزه بهداشتی در این حوزه اطلاعات و دانش کافی دارند و در این حوزه راهکارهای مختلفی را می توانند پیشنهاد کنند تا بتوان صنعت هوانوردی را بهتر از ۱۴ ماه گذشته اداره کرد. بعنوان مثال نمی توان به خاطر یک وقوع یک تصادف زنجیره ای در آزادراه یا جاده، کل آن محور را مسدود کرد و اجازه عبور و مرور را نداد. امروزه در خیلی از کشورهای دنیا برای کسانی که واکسن زده اند یاد پاسخ منفی تست PCR کرونا را در اختیار دارند پاسپورت صادر می شود و به آنها اجازه عبور و مرور می دهند ما هم اگر به تست های خودمان اعتماد داریم باید کاری نماییم که مشکلات در این حوزه به حداقل ممکن برسد چون که همه ما سرباز نظام و کشور هستیم.

شرکت های هواپیمایی زیان و فشار زیادی تحمل کرده اند باید از آنها حمایت کرد

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری درباره وضعیت شرکتهای هواپیمایی و فعالان این صنعت هم اظهار داشت: مسلماً امسال باید از شرکتهای هواپیمایی حمایت شود چون که آنها طی ۱۴ ماه گذشته زیان های بسیاری را متحمل شدند حتی در این شرایط مورد هجمه هم قرار گرفتند و فشار زیادی به آنها وارد شد در حالیکه بیشترین همکاری را با وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا انجام دادند. حتی بعضی از مسؤلان که در روزهای عید با هواپیما جابه جا شدند با من تماس گرفتند و رعایت پروتکلهای بهداشتی در پرواز خویش را تایید کردند.

دهقان زنگنه تصریح کرد: دولت در سال ۱۴۰۰ باید از صنعت هوانوردی حمایت بیشتری کند چون که این صنعت بسیار پیچیده است و همه دشمنان این مرز و بوم طی سالهای گذشته به دنبال این بودند که بتوانند صنعت هوانوردی ایران را زمین گیر کنند اما با تلاش متخصصان ایرانی آرزوی آنها بر باد رفت. حتی توانستیم با محوریت ایران ایر و کمک گرفتن از شرکتهای دانش بنیان قطعه سازی در صنعت هوانوردی را آغاز نماییم و از این پیچ هم رد شویم اما در این شرایط نباید بیش از اندازه به این صنعت فشار وارد نماییم.

منبع:

1400/01/22
21:07:49
0.0 / 5
293
تگهای خبر: شركت , صنعت , كشور , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری