در گزارش ارتباط با مشتری تشریح شد؛

جزییات همكاری با عراق

جزییات همكاری با عراق

به گزارش ارتباط با مشتری مدیر کل امور بین الملل وزارت کار ضمن تشریح جزییات همکاری با عراق، اظهار داشت: اسناد برای همکاری با 12 کشور همسایه همچون ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان،  قزاقستان و... نیز آماده است.علی حسین شهریور در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد امضای سند همکاری با کشور عراق گفت: از سال ۹۴ که یک بیانیه مشترکی بین وزارت خانه های کار ایران و عراق امضا شده بود، برای تبدیل این بیانیه به یک برنامه جامع اقداماتی صورت گرفت. در همین راستا در روز ۲۲ فروردین ماه سال جاری یک سند برنامه اقدام مشترک ۵ ساله بین وزارت کار ایران و عراق به امضا رسید.
محورهای مهم همکاری با عراق
مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلان اینکه نرخ بیکاری در عراق بیش از ۳۱ درصد است، اضافه کرد: هدف این سند توسعه همکاریهای مشترک دو کشور در حوزه های آموزش های فنی و حرفه ای، کارآفرینی و اشتغال، روابط کار، بیمه و رفاه اجتماعی است.
وی افزود: پیش بینی شده جلسات کمیته مشترک دو وزارتخانه بصورت حضوری یا مجازی برای پیگیری و عملیاتی کردن این سند اجرا شود.
شهریور اظهار داشت: محورهای برنامه در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای نظام مهارتی است که شامل آموزش مربیان، کارآموزان عراقی، تدوین و بومی سازی منابع و استانداردهای مربیان و مهارت آموزان کشور عراق باتوجه به نیاز بازار کار، دوره های آموزش برای مربیان عراقی در داخل ایران، تبادل مربی در رشته های مورد نیاز دو کشور، همکاری و مشارکت در مسابقات ملی مهارت می شود. همین طور در حوزه روابط کار زمینه های گسترده ای پیش بینی شده که در ارتباط با طبقه بندی مشاغل برمبنای استاندارهای بین المللی، آموزش بازرسان کار و روش اجرای قوانین کار در روابط کار، مذاکرات دسته جمعی و گفتگوهای اجتماعی و مراجع حل اختلاف کار است.
مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: همین طور تبادل تجربه در زمینه کار شایسته و آینده کار پیش بینی شده است. باتوجه به تغییراتی که در محیط کسب وکار در دنیا به ویژه در اقتصاد دانش بنیان و دیجیتال رخ می دهد، تجارب خودرا در اختیار عراق می گذاریم.
وی افزود: انتقال تجارب در حوزه سه جانبه گرایی در رابطه با بهره گیری از ظرفیت تشکل های کارفرمایی و کارگری و نحوه رفتار دولت با آنها نیز در دستور کار است.
شهریور اضافه کرد: سال ها عراق درگیر جنگ و تروریسم بوده و آثار منفی این مسائل در عراق نیاز به بازسازی دارد که قرار شد تجارب خودرا در بخش رفاه و خدمات اجتماعی انتقال دهیم؛ توانبخشی حرفه ای، برگزاری کارگاه های حمایتی، شیوه های خدمات مشاوره ای به معلولان، همکاری در زمینه تجهیزات کمک توان بخشی به معلولان و راهکارهای حمایتی در مورد زنان و کودکان بی سرپرست در این سند دیده شده است.
وی افزود: علاوه بر اینها با توجه به این که کارجویان و معلولان و زنان سرپرست خانوار که مشکل اشتغال دارند مقرر شده تجارب خودرا در زمینه فعالیت این افراد و فراهم کردن زمینه اشتغالزایی را انتقال دهیم. همین طور کارگاه های آموزش های تخصصی توانبخشی و کاردرمانی و فیزیوتراپی بصورت مشترک نیز برگزار می گردد.
شهریور اظهار داشت: در حوزه تامین اجتماعی نیز نحوه تامین مالی گسترش پوشش بیمه ای، پوشش بیمه اقشار خاص و بخش غیررسمی جامعه، پروسه دریافت حق بیمه و پشتیبانی از لطمه دیدگان شغلی از دیگر موضوعات مطرح شده در سند است.
مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پیاده سازی شیوه های جدید دیجیتالی در حوزه بیمه های اجتماعی و برگزاری نشست های مشترک بین تعاونی های اشتغال زا و معلولین در این سند بصورت کامل و شفاف دیده شده است.
وی اضافه کرد: در حوزه کارآفرینی و اشتغال، زمینه همکاری گسترده ای دیده شده است؛ بحث آموزش نیروهای عراقی در زمینه آمارگیری، تحلیل بازار کار، دوره ها و کارگاه های تخصصی آموزشی برای آموزش نیروی مورد نیاز در زمینه نظام اصلاحات بازار کار، ارائه تجارت در بخش طرح ها و برنامه هایی در زمینه اشتغال زایی مثل مشاغل خانگی و تعاونی ها پیش بینی شده است.
شهریور اظهار داشت: تقویت بخش خصوصی و تعاونی برای ایجاد فرصت های اشتغالی، شیوه های تامین مالی برای سرمایه گذاری در حوزه کارآفرینی، کمک در ارتباط با ایحاد دفاتر یا صندوق های مالی مشترک در جهت رشد فرصت های شغلی پیش بینی شده است.
وی اضافه کرد: در بخش تبادل نیروی کار ماهر و متخصص قرار شد در ارتباط با نحوه نظارت بر مؤسسات کاریابی خصوصی، آشنایی با شیوه های نوین کاریابی، مشاوره شغلی و حرفه ای و پیش گیری از اشتغال غیررسمی نیز همکاری صورت گیرد. زمینه را برای ساماندهی تبادل نیروی کار در حوزه تخصصی بازار کار فراهم می نماییم که کمیته مشترک در این خصوص تصمیم گیری خواهدنمود.
مدیر کل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: نحوه انتقال تجربیات در قالب قرارداد خواهد بود که برای ایران و عراق منافع دو طرفه دارد و از زمان امضای قرارداد، سند وارد فاز اجرائی شده است و نحوه منابع مالی و زمان بندی تصمیم گیری می شود.
امضای سند همکاری با ۱۲ کشور همسایه در دستور کار است
شهریور اظهار داشت: اولویت ما کار با ۱۵ کشور همسایه است که اواخر سال قبل با کشور روسیه سندی مشابه این سند امضا کردیم. همین طور امسال با بلغارستان نیز سند مشترکی داشتیم.
وی اضافه کرد: اسناد برای همکاری با ۱۲ کشور همسایه همچون ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و … آماده است و موافقت کشورها نیز گرفته شده که به سبب محدودیت های کروناییاسناد هنوز امضا نشده اند.


منبع:

1400/02/01
22:56:31
0.0 / 5
590
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری