ركود بازار مسكن در موج چهارم كرونا بعلاوه قیمت

ركود بازار مسكن در موج چهارم كرونا بعلاوه قیمت

ارتباط با مشتری: قرار گرفتن در ماه نیمه تعطیل فروردین، اپیدمی ویروس کرونا، تعطیلی دفاتر املاک و البته رشد سنگین قیمتها بازار مسکن شهر تهران را به رکود کشانده و دفاتر املاک از ارائه تخفیفهای 10 تا 15 درصد توسط برخی سازندگان خبر می دهند.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، رکود مطلق، واژه ای است که می توان برای این روزهای بازار مسکن به کار برد. در نخستین روزهای اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ مشاوران املاک در نقاط مختلف تهران از کسادی معاملات، ارائه تخفیف از طرف برخی سازندگان و کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت نسبت به اسفندماه سخن می گویند.
همزمان با موج چهارم کرونا دفاتر املاک از ۲۱ فروردین ماه تعطیل شده اند. بنا بر این عمده تعاملات بازار مسکن در فضای مجازی انجام می شود. با آنکه بعد از تعطیلی دفاتر مشاور املاک، تعداد آگهی ها مقداری کاهش یافته، بازدید از آگهی ها بالا رفته است. اما اغلب جست و جوها در اپلیکیشنها و سایتها برای اطلاع از وضعیت قیمتها و معاملات است.
اطلاعات به دست آمده از یک سامانه ملکی نشان میدهد که هفته اول فروردین ماه ۱۴۰۰ تعداد آگهی ها با رشد قابل توجهی روبه رو شده اما با بسته شدن دفاتر املاک، تعداد آگهی ها نیز افت کرده است.
البته معمولا فروردین به سبب تعطیلات ۱۵ روزه آن کسادترین ماه در بازار مسکن می باشد اما سه عامل ویروس کرونا، تعطیلی دفاتر و جهش قیمتها نیز رکود فروردین امسال را شدت بخشیده است؛ چونکه طی دو سه سال قبل قیمت مسکن افزایش قابل توجهی پیدا کرد. سال ۱۳۹۹ نیز پس از بورس که ۱۵۵ درصد رشد یافت، مسکن شهر تهران رتبه دوم بازدهی را با ۸۵ درصد رشد سالیانه بین بازارهای بورس، مسکن، طلا و ارز به خود اختصاص داد.
از جانب دیگر قیمت مصالح ساختمانی در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۰۰ درصد بالا رفته که بر قیمت تمام شده ساخت تاثیر می گذارد اما واقعیت این است که بازار مسکن ظرفیت افزایش قیمت را ندارد.


خریداران فعلا منتظر انتخابات هستند
حتی اگر دفاتر نیز بازگشایی شود به نظر نمی رسد که رونق چندانی در بازار مسکن ایجاد شود. ارائه آمار از قیمت مسکن در فروردین ماه نیز احیانا به سبب تعداد پایین معاملات نمی تواند قابل اتکا باشد. واسطه های ملکی می گویند که اغلب خریداران، دست کم تا پس از انتخابات ریاست جمهوری صبر می کنند. بعد باتوجه به شرایط تصمیم خواهند گرفت که آیا مبادرت به خرید کنند یا نه.
از این طرف تا دلت بخواهد فروشنده زیاد است و اغلب واحدهای عرضه شده در شمال تهران قرار دارد. باتوجه به زمزمه های اعمال مالیات بر خانه های خالی، جنب و جوش برای فروش یا اجاره این واحدها بیشتر شده است. در شهر تهران حدودا هر یک ثانیه یک آگهی فروش ملک، اضافه یا تمدید می شود؛ در صورتیکه کل معاملات اسفندماه ۱۳۹۹ فقط ۵۳۰۰ فقره بود که عمیق ترین رکود دست کم در میان ماههای اسفند سال های ۱۳۸۸ به بعد شمرده می شود.
در شهر جدید پردیس هم متاثر از تهران، بازار فروش آپارتمان راکد شده و قیمتها نیز نسبت به بهمن و اسفند تغییر نکرده است. هم اکنون قیمت واحدهای تحویل آینده در فاز ۱۱ بین ۵۲۰ تا ۵۵۰ میلیون تومان و واحدهای آماده بین ۶۹۰ تا حدود ۹۰۰ میلیون تومان است. در فاز ۹ عمدتاً قیمتها کمتر از ۶۰۰ میلیون تومان و در فاز ۵ واحدهای آماده در طبقه همکف ۶۷۰ تا ۶۸۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود.
با آنکه هنوز آمار تحولات بازار مسکن شهر تهران در فروردین ماه از طرف بانک مرکزی ارائه نشده، گزارشهای میدانی گویای آنست که احتمال تغییرات معنادار در معاملات و قیمت مسکن در نخستین ماه از سال ۱۴۰۰ بعید بنظر می رسد.
تاثیر مالیات خانه های خالی بر بازار مسکن
دولت در نظر دارد واحدهای خالی از سکنه را بمنظور ایجاد تعادل وارد بازار مسکن کند. از روز ۱۹ اردیبهشت ماه ثبت اطلاعات ملکی خانوارها در سامانه املاک و اسکان به آدرس amlak.mrud.ir شروع شده که تا دو ماه ادامه دارد.
سید محمد مرتضوی ـ عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان ـ درباره تاثیر مالیات خانه های خالی بر بازار مسکن می گوید: ستاندن مالیات مالیات از خانه های خالی به اندازه ای که تبلیغات روی آن شده گشایشی در بازار مسکن نخواهد داشت و دردی را دوا نمی نماید. دولت باید دو اقدام برای کاهش قیمت مسکن انجام دهد؛ اول اینکه برخی مصالح ساختمانی تعیین کننده مثل فولاد، سیمان، آجر و تاسیسات ساختمانی را با قیمت مناسب در اختیار سازندگان بگذارد. دوم اینکه مسکن را به تولید انبوه برساند؛ موفقیتی که هیچ وقت در سالهای قبل نداشته ایم؛ برای اینکه دولت دخالتی در بازار مسکن ندارد.
مسکن در تهران متری ۳۰ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، اسفند سال قبل متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران ۳۰ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۶ و ۹۳.۷ درصد افزایش دارد. گزارش بانک مرکزی نشان میدهد همین طور تعداد معاملات انجام شده در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۵۳۰۰ فقره بود که نسبت به ماه قبل ۳۴.۶ درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۴۸.۴ درصد کاهش نشان میدهد.
منبع:

1400/02/03
20:54:03
0.0 / 5
508
تگهای خبر: بازار , بانك , تولید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری