استفاده از ظرفیت تشكلها برای انجام بازرسی از محیط های كار

تشكلها به كمك بازرسان كار می آیند

تشكلها به كمك بازرسان كار می آیند

به گزارش ارتباط با مشتری بر مبنای گزارشها، بیشترین نرخ حوادث ناشی از کار در کارگاه های زیر ۲۰ نفر بخصوص کارگاههای ساختمانی دیده می شود که نیازمند اعمال نظارتهای بیشتر و گسترده تر هستند ازاین رو کارشناسان با عنایت به کمبود بازرسان کار بر لزوم بهره گیری هر چه بهتر از ظرفیت تشکل های کارگری و کارفرمایی تاکید دارند.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، یکی از تبعات سوء رشد تکنولوژی در جوامع بشری، بروز حوادث مختلف همچون حوادث ناشی از کار و بیماری های شغلی است که همه ساله تعداد بی شماری از نیروهای انسانی را در واحدهای صنعتی و تولیدی گرفتار مشکلات فراوان می کند.

پژوهش های صورت گرفته نشان می دهند که همه ساله در جهان، بیشتر از یک میلیون نفر بر اثر حوادث ناشی از کار جان خویش را از دست می دهند و عده بسیاری گرفتار آسیبهای جدی می شوند.

مطابق قانون، مسئولیت ایمنی محیط کار و نظارت بر آن بر عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است؛ با عنایت به اهمیت مبحث ایمنی در محیط کار، حضور بازرسان کار به جهت بازدید از محل و انجام نظارت امری ضروریست اما به علت محدودیت منابع انسانی و سخت افزاری مورد نیاز برای بازرسی کار، رسیدگی به همه کارگاههای کشور در فاصله زمانی کوتاه مدت میسر نیست.

هر چند وزارت کار کوشیده باوجود کمبود تعداد بازرسان کار میزان حوادث کار و صدمه های شغلی در حد استانداردهای سازمان جهانی کار حفظ شود.

حاتم شاکرمی معاون روابط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اینباره می گوید: بازرسان کار هم هویت شغلی دارند و هم ضابط دادگستری هستند، البته در مقیاس بین المللی تعداد بازرسین به نسبت تعداد کارگران اندک است، بنابراین باید در کنار بازرسان کار از ظرفیت های دیگر هم استفاده نماییم.

او یکی از ظرفیتهای موجود را از تشکیل ۲۰ هزار کمیته حفاظت فنی در کارخانجات عنوان نمود که بعنوان بازوهای بازرسان کار عمل خواهند کرد.

به گفته معاون روابط کار وزیر کار، این کمیته ها می توانند در شناسایی نقصها ایمنی و بخش سلامت نیروی کار ورود کرده و با دیدن آموزشهای مورد نیاز اثرگذاری لازم را داشته باشند.

شاکرمی همینطور بر ضرورت استفاده از ظرفیت تشکل های کارگری و کارفرمایی در کنار ظرفیت کمیته های حفاظت فنی تاکید کرده و می افزاید: هم اکنون کارفرمایان در بحث آموزش ورود کرده اند و در بخش شناسایی نواقص، اطلاع رسانی به بازرسان و شناسایی کارگاههای غیر مجاز هم باید از ظرفیتهای موجود استفاده نماییم.

هم حالا در کارگاه های بالای ۲۵ نفر کمیته های حفاظت فنی و بهداشت کار بعنوان بازوان اجرایی ناظر درون کارگاهها، مسئولیت بازرسی را برعهده دارند.برابر اعلام وزارت کار، در کارگاههای زیر ۲۰ نفر بخصوص کارگاههای ساختمانی که دارای کارگران ماهر و شناسنامه شغلی نیستند بیشترین نرخ حوادث ناشی از کار دیده می شود که بر این اساس لازم است نظارتهای بیشتری در این خصوص اعمال شود.

ناصر چمنی ـ رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران در اینباره به ایسنا می گوید: بازرسی کار اصلی ترین مجموعه وزارت کار است که در نظارت بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی و حفظ سلامت نیروی کار در کارگاه و فراهم کردن محیط امن کار از جانب کارفرما نقش موثری دارد.

او اعتقاد دارد در شرایط حاضر به میزان بنگاهها و کارخانه ها بازرس کار نداریم که به صورت مداوم به کارگاهها سر بزنند و شرایط را گزارش بدهند و جای خالی بازرسان کار به شدت احساس می شود ازاین رو لازم است تمهیدات مناسب برای افزایش تعداد آنها به کار گرفته شود.

اخیرا تفاهمنامه همکاری میان خانه کارگر و معاونت روابط وزارت کار با هدف ارتقاء ایمنی و حفاظت فنی در کارگاههای کوچک اتحادیه ها و صنوف واحدهای تولیدی، خدماتی و فنی با جمعیت کارگری کمتر از ۲۰ نفر شاغل به امضا رسید که به باعث آن، همیاران ایمنی کار بعد از طی دوره های آموزشی لازم و صدور معرفی نامه رسمی ذر جهت اجرای وظایف تعیین شده اقدام خواهند کرد و گزارشهای خویش را در جهت اجرای موضوعات تفاهمنامه از راه خانه کارگر به معاونت روابط کار و یا ادارات کار عرضه خواهند داد.

موضوع صیانت از نیروهای کار از وظایف اصلی بازرسان کار به حساب می آید و وزارت کار مسئولیت ایمنی محیط کار و نظارت بر آنرا بر عهده دارد. مطابق ماده ۹۶ قانون کار، بازرسان کار بعنوان ضابطین قضایی وظیفه دارند برابر آئین نامه ها و مقررات مربوطه به وظایف خود عمل کنند.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، کارشناسان حوزه کار می گویند به علت آمار بالای کارگاهها و تعداد اندک بازرسان کار، نظارت بر تمام کارگاهها و انجام بازرسی به شکل محدودی صورت می گیرد بر این اساس بر لزوم بهره گیری از ظرفیت تشکلهای کارگری و کارفرمایی و انجمن های صنفی به منظور آموزش، شناسایی نواقص، شناسایی کارگاههای غیر مجاز و اطلاع رسانی به بازرسان کار و ادارات کار تاکید دارند.

منبع:

1400/02/12
20:10:09
0.0 / 5
384
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری