در گزارش ارتباط با مشتری اعلام شد؛

۵۰ درصد حوادث كار مربوط به ساخت و ساز است

۵۰ درصد حوادث كار مربوط به ساخت و ساز است

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی با اعلان اینکه 50 درصد حوادث کار مربوط به ساخت و ساز است، اظهار داشت: بیش از 99 درصد پروژه ها ایجاد می شود دریغ از اینکه یک نفر برای بازرسی کار بیاید.اکبر شوکت در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد نحوه بازرسی از پروژه های ساختمانی، گفت: بیش از ۹۹ درصد پروژه های ساختمانی در کشور ساخته و تمام می شود، دریغ از اینکه یک نفر از اداره کار یا مرکز بهداشت برای نظارت و بازرسی به این محیط ها بیاید.
رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی اضافه کرد: بازرسی از پروژه های ساختمانی بیشتر نمادین بوده و یا اینکه پروژه بسیار بزرگ است و از این محیط یک بازرسی کلی صورت می گیرد. اغلب بازرسی و نظارت ها پس از رخ دادن حادثه است که آن هم فقط جهت بررسی اوضاع است نه تذکر به کارفرما.
پروژه های ساختمانی رکورددار حوادث ناشی از کار
وی با اعلان اینکه بازرسی در پروژه های ساختمانی در حد صفر است، افزود: بیش از ۷۵ درصد پروژه های ما خود مالک است؛ یعنی کارفرما تخصصی در ساخت و ساز ندارد و اهمیتی به موضوع ایمنی نمی دهد و نهایتاً اگر مهندس ناظری هم بگیرند باز هم به دنبال کاهش هزینه های ایمنی و حتی حذف این هزینه ها هستند برای اینکه از نظرشان هزینه مهمی نیست.
شوکت تصریح کرد: جان انسان ها هم برای کارفرما و هم برای دولت ها بی ارزش شده است؛ اگر دولت های ما در این قضیه محکم می ایستادند، امروز پروژه های ساختمانی رکورددار حوادث ناشی از کار نبودند.
وی اضافه کرد: از ۱۴ میلیون کارگر بیمه شده در کشور فقط یک میلیون نفر کارگر ساختمانی هستند و بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون کارگر ساختمانی بیمه ندارند؛ نکته مهم اینکه بااینکه در کل کشور تقریباً ۲ میلیون کارگر ساختمانی داریم اما ۵۰ درصد حوادث ناشی از کار مربوط به این قشر است و ۵۰ درصد دیگر مربوط به آن ۱۲، ۱۳ میلیون کارگر دیگر است؛ اگر بعنوان مثال در سال هزار کشته داشته باشیم ۵۰۰ کشته مربوط به کارگران ساختمانی است و ۵۰۰ کشته مربوط به آن ۱۲، ۱۳ میلیون نفر است. این مساله عمق فاجعه را در بخش ساخت و ساز کشور نشان میدهد.
آمار وزارت کار در مورد حوادث کار دقیق نیست
رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی اظهار داشت: به هیچ عنوان نباید فقط آمارهای وزارت کار را برای حوادث ناشی از کار در نظر گرفت برای اینکه این آمار فقط مربوط به حوادثی است که منجر به شکایت شده است، بدین جهت باید آمار پزشکی قانونی را مدنظر قرار داد چونکه اغلب حوادث با حل و فصل می شود و یا مربوط به اتباع خارجی است که اصلاً در این مورد شکایتی به اداره کار نمی گردد که در حق این افراد ظلم می شود.
وی اضافه کرد: در دنیا میانگین ۱۰ درصد از حوادث حین کار مربوط به ساخت و ساز می شود اما در ایران این عدد ۵۰ درصد است.
استفاده از داربست های ایمن، جلوی ۴۰ درصد حوادث ساختمانی را می گیرد
شوکت گفت: ما پیشنهادات مختلفی را به وزارت کار برای افزایش ایمنی ساخت و سازها ارایه داده ایم که تا حالا مورد توجه واقع نشده است؛ بعنوان مثال یکی از مهم ترین عناوینی که در پروژه های ساختمانی منجر به حادثه می شود «داربست ها» هستند.
وی با اعلان اینکه دولت در مورد داربست های ایمن اهمال نموده است، اظهار داشت: در کشور کارخانجاتی راه اندازی شده اند که داربست ایمن تولید می کنند و اگر دولت اعلام می کرد که استفاده از داربست های قدیمی و ناایمن در پروژه ها ممنوع می باشد، الان شاهد این فجایع نبودیم. البته این مساله هم نیازمند توسعه کارخانجات و تسهیلات برای تولید بیشتر است.
رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی اضافه کرد: با توجه به این که اغلب حوادث مربوط به سقوط از بلندی و داربست می شود، اگر داربست های نما و داخلی ساختمانی اصلاح و ایمن شوند، از ۳۰ تا ۴۰ درصد حوادث ساختمانی کاهش می یابد.
بازرسی های بهداشتی از پروژه های ساختمانی صفر است
وی همین طور در مورد بازرسی های بهداشتی از محیط های ساخت و ساز، گفت: بااینکه کارگران ساختمانی به شدت در معرض ابتلاء به ویروس کرونا هستند اما به هیچ عنوان مسائل بهداشتی در این محیط ها رعایت نمی شود؛ حتی متأسفانه هیچ نوع بازرسی بهداشتی هم از پروژه های ساختمانی صورت نمی گیرد.
رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی اضافه کرد: از سویی دیگر بااینکه شیوع ویروس کرونا در بحث اشتغال کارگران ساختمانی تأثیرگذار بوده است اما با توجه به این که اغلب این کارگران بیمه ندارند، نه از نظر بیمه بیکاری و نه از نظر بسته های حمایتی، هیچ نوع کمکی به این قشر نشد.

1400/02/21
10:45:31
0.0 / 5
257
تگهای خبر: اشتغال , پزشك , تسهیلات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری