مدیركل بازرسی كار :

علت حادثه معدن طزره تا آخر هفته مشخص می شود

علت حادثه معدن طزره تا آخر هفته مشخص می شود

به گزارش ارتباط با مشتری مدیرکل بازرسی کار وزارت کار اظهار داشت: حادثه معدن طزره در کارگاه استخراج رخ داد و چون این بخش در دست پیمانکار بوده، بررسی های میدانی آغاز و تا آخر هفته زوایای حادثه مشخص خواهد شد.علی مظفری در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد نحوه بازرسی از محیط های کار، عنوان کرد: سالانه بیشتر از ۴۰۰ هزار بازرسی از محیط های کار همچون در محیط های پرمخاطره همچون معدن و بخصوص معادن ذغال سنگ، صورت می گیرد. در معدن طزره دامغان بازرسی های مرتبی بخصوص از جانب بازرسان کار استان صورت می گرفت و گزارشات موجود است که نشان داده است این مجموعه سوابق قبلی همچون معرفی به مراجع قضائی داشته است که البته بخش هایی از خطرات را رفع کرده بودند.
مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: طبق گزارشات، حادثه اخیر در ارتباط با ریزش کارگاه استخراج بوده است. مسائل گوناگونی همچون بازرسی های میدانی باید صورت گیرد که البته ساختار ایمنی در این معدن وجود داشته اما با عنایت به این که کارگاه استخراج دست پیمانکار بوده باید بررسی های دقیق تری صورت گیرد که تا آخر این هفته نتایج بازرسی ها مشخص خواهد شد.
وی افزود: منتهی ما یک آیین نامه ای تحت عنوان آیین نامه ایمنی در معادن داریم که جزو مصوبات شورایعالی حفاظت فنی بوده و اجرای آن در تمام معادن کشور لازم الاجرا است. بخشی از این آیین نامه هم بدلیل اهمیتی که معادن ذغال سنگ دارند، به صورت تفکیکی در مورد معادن ذغال سنگ است.
مظفری اظهار داشت: به صورت کلی تمام این مسائل به کارفرماها ابلاغ گردیده و باید اجرا کنند و بخش زیادی را هم اجرا می کنند؛ منتهی در این مورد اخیر که در پارامترهای نگهداری مطرح است، باید اشاره شود که معادن ما قدیمی هستند و روش های استخراج سنتی یکی از چالش هایی است که در معادن ذغال سنگ با آن مواجه هستیم. دنیا به سمت مکانیزاسیون استخراج و استفاده از ماشین آلات استخراجی پیش می رود ازاین رو در ایران هم باید از روش های سنتی استخراج گذر نماییم و به سمت روش های صنعتی و استفاده از ماشین آلات برویم که البته مستلزم سرمایه گذاری و تجهیزات است.
در دنیا کارگر در فضای ایمن فعالیت می کند
وی خاطرنشان کرد: امروز در معادن دنیا تلاش بر این است که از مواجهه کارگر با محیط های پرمخاطره پرهیز شود و بدین منظور از روش های مکانیزه در کارگاه های استخراج استفاده می نمایند که معادلش را در معادن ذغال سنگ طبس داریم که مکانیزه است. در این محیط کارگر در یک فضای ایمن، از تجهیزات کنترل شده برای استخراج استفاده می کند؛ اما در معادن قدیمی همچون معدن البرز شرقی، روش های استخراج قدیمی هستند و از ۵۰ سال پیش مورد استفاده قرار گرفته است. مثلاً بخشی از مخاطرات در این گونه معادن استفاده از «نگه داری چوبی» است؛ به علت این که چوب یک ماده غیرهمگن است و نمی توان انتظار رفتار صحیح نیروپذیری را از آن داشت.
مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: علاوه بر این، اجرای صحیح سیستم های نگه داری در معادن باید بر مبنای طرحی که مسئول فنی و سازمان نظام مهندسی معدن آنرا تأیید کرده، صورت گیرد. بر مبنای آیین نامه باید یک مسئول فنی و ایمنی در معادن فعال باشند و بر این امور نظارت کنند.
وی در مورد حق و حقوق کارگران صدمه دیده، خاطرنشان کرد: با عنایت به این که اغلب کارگران بخصوص در بخش معدن بیمه شده هستند با هر موردی همچون آسیب و … مواجه شوند اساسا زیر پوشش قانون تأمین اجتماعی و قانون کار قرار می گیرند.
مظفری اظهار داشت: اما اگر کارگری بیمه نباشد، خلاف قوانین است و باید از مجاری پیشبینی شده نسبت به احقاق حقوق خود اقدام نمایند. در این گونه موارد، بعد از شکایت کارگر، از مجموعه بازرسی می شود و پس از بررسی میدانی مبحث به مراجع حل اختلاف کار ارجاع می گردد.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، معدن زغال سنگ طزره ظهر روز شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه گرفتار حادثه شد. هنگام استخراج سقف کارگاه به صورت ناگهانی ریزش کرد و دو کارگر در معدن محبوس شدند و بعد از ۶ روز، پیکر بی جانشان پیدا شد.


منبع:

1400/02/22
22:31:56
0.0 / 5
228
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری