توقف بازار مسكن در جنوب پایتخت بعلاوه قیمت

توقف بازار مسكن در جنوب پایتخت بعلاوه قیمت

ارتباط با مشتری: در شرایطی که کف قیمت مسکن در مناطق جنوبی تهران به حدود 500 میلیون تومان رسیده، سهم شش منطقه جنوبی شهر تهران از معاملات مسکن حدودا به اندازه یک منطقه پرمعامله است که نشان میدهد به سبب افت شدید قدرت خرید، منحنی تقاضای مصرفی در جنوب پایتخت به صفر متمایل شده است.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، فروردین ماه امسال در مناطق ۱۵ تا ۲۰ واقع در جنوب پایتخت فقط ۳۳۸ فقره معامله مسکن انجام شد. در میان شش منطقه مذکور بجز منطقه ۱۵ هیچ یک در میان نقاط پرتقاضا قرار ندارند که البته این منطقه نیز در جایگاه پنجم از نظر تعداد معاملات شهر تهران ایستاد. متوسط قیمت اغلب مناطق جنوبی کمتر از متری ۱۵ میلیون تومان است و فقط در منطقه ۱۹ میانگین قیمت به ۱۵ میلیون تومان می رسد که آن هم با عنایت به تعداد پایین معاملات (۱۵ فقره) نمی تواند ملاکی برای ارزیابی بازار این محدوده باشد.
شش منطقه مذکور در فروردین ۱۴۰۰ فقط ۱۶ درصد از کل معاملات مسکن را در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به خود اختصاص دادند که حدودا به اندازه پرمعامله ترین محدوده تهران (منطقه ۵ با سهم ۱۴.۱ درصد) است. در میان شش منطقه جنوبی، منطقه ۱۵ با ۶.۴ درصد و منطقه ۱۹ با ۰.۷ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین سهم را در معاملات این محدوده به خود اختصاص دادند. در واقع اگر منطقه ۱۵ را در این محاسبه لحاظ نکنیم سهم پنج منطقه جنوبی شهر تهران از کل معاملات نخستین ماه از سالجاری فقط ۹.۶ درصد است که رتبه دومین منطقه پرمعامله تهران (منطقه ۲ با ۹.۴ درصد) با آن برابری می کند.


برمبنای آمار فروردین ۱۴۰۰ میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در منطقه ۱۸ بالغ بر ۱۳.۴ میلیون تومان، منطقه ۲۰ به میزان ۱۳.۵ میلیون تومان، منطقه ۱۷ بالغ بر ۱۳.۸ میلیون تومان، منطقه ۱۵ به میزان ۱۴.۷ میلیون تومان، منطقه ۱۶ بالغ بر ۱۴.۹ میلیون تومان و منطقه ۱۹ به میزان ۱۵ میلیون تومان است؛ در حالیکه متوسط قیمت مسکن در کل شهر تهران به ۲۹.۳ میلیون تومان می رسد.
سهم منطقه ۱۵ از معاملات مسکن شهر تهران ۶.۴ درصد، منطقه ۱۶ به میزان ۲.۳ درصد، منطقه ۱۷ به میزان ۲.۸ درصد، منطقه ۱۸ به میزان ۳ درصد، منطقه ۱۹ به میزان ۰.۷ درصد و منطقه ۲۰ به میزان ۰.۸ درصد بود.
آمار مذکور از آن حکایت می کند که تقاضای مصرفی در پایتخت به علت کاهش قدرت خرید به صورتی از بازار مسکن حذف گردیده است. فروردین امسال در مناطق ۱۹ و ۲۰ به ترتیب ۱۵ و ۱۶ فقره معامله مسکن منعقد شده که انجماد بازار در این نقاط را نشان داده است. از جانب دیگر کاهش انتظارات تورمی و پیش فرضها درباره ثبات یا حتی کاهش قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ پس از انتخابات ریاست جمهوری، رکود بازار مسکن مناطق جنوبی را تشدید کرده است.
هم اکنون اگر به دنبال خرید مسکن در محله های جنوبی تهران هستید می توانید با نقدینگی ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان برمبنای موقعیت و امکانات واحد مدنظر مبادرت به خرید کنید. البته با حدود ۵۰۰ میلیون تومان طبیعتا انتخابهای شما محدود خواهد بود و باید در محله های خاورشهر، تقی آباد، علائین، دولت خواه و عباس آباد جست وجو کنید.
متوسط قیمت مسکن در تهران ۲۹.۳ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، فروردین سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۲۹ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۹۱.۷ درصد افزایش نشان داده است. طبق اعلام بانک مرکزی همین طور تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۲.۱ هزار فقره بود که از کاهش ۶۰ درصد نسبت به ماه گذشته و افزایش ۶۸ درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حکایت دارد.1400/03/06
11:55:15
0.0 / 5
257
تگهای خبر: بازار , بانك , تورم , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری