مركز پژوهش های مجلس بررسی كرد

تجربه برخی كشورها در ایجاد درآمد پایدار از محل مولدسازی زمینهای دولتی

تجربه برخی كشورها در ایجاد درآمد پایدار از محل مولدسازی زمینهای دولتی

مرکز پژوهش های مجلس طی گزارشی به بررسی تجربه برخی کشورها در زمینه ایجاد درآمد پایدار از محل مولدسازی زمینهای دولتی پرداخت.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفاتر مطالعات مالیه عمومی و توسعه مدیریت این مرکز در گزارشی با عنوان «ایجاد درآمد پایدار از محل مولدسازی زمینهای دولتی؛ بررسی تجربه کشورهای منتخب» آورده است؛
در جهت پوشش کسری بودجه، دولت ها می بایست علاوه بر منابع درآمدی مرسوم، بر دارایی های غیرنقد ترازنامه های خود تمرکز کنند، درحقیقت ترازنامه دولت شامل دارایی های باارزشی است که مولدسازی آنها می تواند یکی از منابع مهم تأمین بودجه دولت ها محسوب گردد. یکی از بااهمیت ترین دارایی های دولت زمین ها هستند که مدیریت بهینه آنها در جهت حداکثرسازی بازدهی اقتصادی و گسترش عرضه خدمات عمومی می تواند نقش بسزایی در پیشبرد وظایف دولت داشته باشد. کشورهای مختلف با درک اهمیت مدیریت صحیح زمینهای دولتی، به این دارایی بعنوان منبع ایجاد درآمد پایدار برای دولت و بخش عمومی می نگرند؛ به صورتی که در بعضی کشورها درآمدهای حاصل از مدیریت زمین سهم قابل توجهی را در بودجه دولت های ملی و محلی به خود اختصاص می دهد.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس می افزاید؛ باآنکه سطح بهره مندی از درآمد حاصل از زمین ها به ساختار حقوقی در رابطه با زمین در کشورهای مختلف گره خورده است، اما به نظر می آید حرکت به سمت مولدسازی زمین ها، در اکثر کشورها قابل تسری است. به نظر می آید در ایران هم با عنایت به حجم انبوه زمینهای در اختیار دستگاههای دولتی و عمومی (همچون سازمان ملی زمین و مسکن، وزارت جهاد کشاورزی، شهرداری ها و دیگر نهادهای بخش عمومی)، می بایست سیاست های جدیدی حول محور مولدسازی، تدوین و اجرا گردد. در این راستا روش استفاده از زمین بسته به اهداف سیاستی و خصوصیت های زمین مورد نظر می تواند متفاوت باشد، علیرغم این در هر مورد می بایست روش هایی به کارگیری شود که علاوه بر تأمین منافع عموم، پایداری عواید را هم تضمین نماید.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس تصریح می کند که با عنایت به موارد فوق، استفاده از روش هایی نظیر واگذاری حق بهره برداری از زمین به کاربری های مختلف در چارچوب اجاره های بلندمدت درمورد زمینهای دور از مرکز و یا خارج از محدوده شهر و فروش یا معاوضه زمینهای مرغوب واقع در مرکز، می تواند گزینه مناسبی تلقی شود. با این سیاست نه تنها نیرویی در جهت کاهش قیمت زمین و متعاقب آن املاک ایجاد می شود، بلکه درآمدی پایدار برای دولت محقق می گردد که می تواند با اولویت پاسخگویی به نیاز روز افزون زیرساختی مورد استفاده قرار گیرد. سخن پایانی این که استفاده هوشمندانه از مجموعه این ظرفیت ها می تواند در جهت تحریک رشد اقتصادی طرح ریزی شود.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.
منبع:

1400/03/13
11:37:33
0.0 / 5
360
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , خدمات , درآمد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری