جای خالی مسكن در اولین مناظره

وعده های شیرین نامزدها برای خانه دار كردن مردم

وعده های شیرین نامزدها برای خانه دار كردن مردم

ارتباط با مشتری: با وجود آنکه در نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم با محوریت اقتصادی، نامزدها صحبت خاصی درمورد برنامه خود برای بخش مسکن نکردند، در ایام گذشته اغلب کاندیداها طرحهای خویش را ارائه کرده بودند که همگی حال و هوای ساخت و ساز دولتی دارد؛ چیزی شبیه مسکن مهر که با وجود ۱۴ سال درگیری دو دولت با این طرح، قیمت مسکن ۲۸ برابر شد.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، بدون برنامه و حتی صحبت خاصی درباره بخش مسکن به اتمام رسید. این در شرایطی است که محور مناظره اول، اقتصادی بود و طبیعتا باید درباره مسکن که ۳۶ درصد سبد خانوار را به خود اختصاص می دهد صحبت می شد. البته نباید ضعف برنامه سازان تلویزیونی در انتخاب سوالات در رابطه با مناظره اول و انفعال در مقابل سوق یافتن کاندیداها به سمت مباحث سیاسی را نادیده گرفت.
اما در ایام گذشته اغلب کاندیداها برنامه های خویش را در بخش مسکن ارائه کردند؛ طرحهایی که عموما راه اندازی سالیانه حدود یک میلیون واحد مسکونی با تسهیلات کم بهره، آورده پایین، زمین ارزانقیمت یا مجانی را هدف قرار داده است. نکته جالب این که اغلب برنامه ها نسخه به روز شده طرح مسکن مهر است؛ طرحی که ایده پردازان آن در دولتهای نهم و دهم قرار بود سالیانه یک میلیون واحد بسازند اما آنچه در مقام عمل صورت گرفت ساخت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد بعد از ۱۴ سال بود که البته ۳۸ هزار واحد آن هنوز به اتمام نرسیده است.

برنامه رئیسی برای ساخت چهار میلیون واحد طی چهار سال
با این وجود در هفته های اخیر حدودا تمامی کاندیداها درباره مبحث مسکن صحبت کرده اند. شاکله اغلب برنامه ها هم راه اندازی مسکن برای طبقات پایین بود. به صورت مثال طراحان مسکن مهر برای سید ابراهیم رئیسی برنامه راه اندازی چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال با استفاده از زمین مجانی و وام ارزانقیمت را ارائه کرده اند. برنامه ای که با کنایه محسن رضایی مواجه گردید که در توئیتی نوشت: ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن؛ طرح خاص و ایده هیچ کاندیدایی نیست، این قانون مصوب مجلس محترم است و تمام دولت ها موظف به اجرای آن هستند.

رضایی با نهضت خانه‎سازی آمده است
اشاره رضایی به طرح «جهش تولید و تأمین مسکن» است که کلیات آن در مجلس به تصویب رسیده و احیانا بزودی تصویب خواهد شد. او دو روز قبل مبحث نهضت خانه‎سازی را بیان کرد که در مناظره امشب هم گریزی دو کلمه ای به آن زد. با این وجود رضایی پنجشنبه ۱۳ خردادماه بیان کرده بود: طرح نهضت خانه‎سازی ایرانی ها یکی از مهم ترین برنامه های من است. این طرح کاملا جدید است که از صدمه شناسی مسکن مهر، تجربه ای که خود ما در سپاه تحت عنوان جهاد خانه‎سازی داشتیم، تجاربی که از آغاز انقلاب تا کنون در زمینه مسکن به وجود آمده و همینطور تجارب مسکن‏سازی پیش از انقلاب مثل شهرک اکباتان در تهران و فولادشهر اصفهان مطالعه کردیم به آن رسیدیم.
وی ادامه داد: این برنامه بدین صورت است که کسانی که خانه ها را می سازند به بازار سرمایه وصل می نماییم. یعنی منابع مالی خویش را از بازار سرمایه جذب می کنند. متقاضیان مسکن هم به بانکها وصل می‎شوند. بنابراین بازار مسکن از دو طرف تغذیه می‎شود.
این کاندیدای دوره سیزدهم انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: ما برنامه‎مان این است که مردم ۱۰ درصد بیشتر (آورده) نیاورند و بقیه را بانکها بیاورند. درمورد وثیقه هم به بانکها می‎گوییم که خانه را بعنوان وثیقه بپذیرند. برای وام هم یارانه می دهیم که سود بانکی را دولت می پردازد. زمین هم از منابع طبیعی در اختیار متقاضیان می گذاریم. این شیوه ها در اروپا و آمریکا هم انجام می شود.

مسکن استیجاری و ادامه مسکن ملی در دستور کار همتی
عبدالناصر همتی هم چند روز قبل اشاره ای به بحث مسکن داشت. او اظهار داشت: به خاطر مشکلات ازدواج، امنیت روانی جامعه گرفتار مشکل شده است. یک راه این است که طرح مسکن ملی را به شکل جدی پیگیری نماییم که سالیانه ۶۰۰ هزار مسکن ساخته شود. البته این را هم بگویم که در خیلی از کشورهای دنیا ساخت مسکن توسط دولتها صورت نمی گیرد. دولتها گاها زمینه لازم را فراهم می کنند که شامل واگذاری زمین و حتی زمین مجانی است. نکته دیگر این که نهادهای عمومی دولتی بویژه شهرداریها را ترغیب نماییم که واحدهای استیجاری تولید نماییم. در خیلی از کشورهای پیشرفته دنیا این واحدها در اختیار جوانان تازه ازدواج کرده قرار می گیرد. من امیدوارم که ظرف چهار سال حداقل ۳ میلیون واحد مسکونی ساخته شود.
وی ادامه داد: این را هم بگویم که هم اکنون واحد مسکونی خالی، زیاد داریم و باید مردم را ترغیب نماییم که واحدهای خویش را اجاره دهند. بخش مهمی از افزایش قیمت مسکن به علت انتظارات تورمی است که اگر کنترل شود حتما در تثبیت و حتی پایین آمدن قیمت مسکن موثر خواهد بود.

رئیسی: ساز و کارهای زمین خواری باید در دولت اصلاح شود
در مناظره امشب خیلی مختصر به دو مبحث زمین خواری و بازار مسکن اشاره کوتاهی شد اما باز هم دولت فعلی از گزند انتقادات مصون نماند. سید ابراهیم رئیسی به هفت برابر شدن قیمت مسکن کرد. وی در پاسخ به آخرین سوال خود در مناظره اول با رقبا درباره راهکارش برای کنترل تورم اظهار داشت: متاسفانه یکی از اشکالات جدی مردم تورم است. قیمت کالاهای اساسی فوق العاده افزوده شده است. مسکن هفت برابر، خودرو هشت برابر، گوشت و مرغ پنج الی شش برابر شده و سفره مردم کوچک شده و سفره کوچک مردم را نالان کرده است.
رییسی در بخش دوم مناظره اول که پس از تنفس ۱۵ دقیقه ای شروع شد در پاسخ به دومین سوال خود درباره مقابله با زمین خواری و تصرف اراضی اظهار داشت: یکی از اشکالات جدی کشور مسئله زمین خواری است و زمین به جای کشاورزی و سکونت تبدیل به سرمایه و ابزار سوداگری شده است. سازوکارهای زمین خواری باید در دولت اصلاح گردد. قوه قضائیه فقط می تواند با خروجی ها برخورد کند.

مهرعلیزاده: کاربری ها فراتر از قانون تغییر می کند
مهرعلیزاده هم مسئله زمین خواری را به محیط زیست پیوند زد و اظهار نمود: تشکیل شوراهای اسلامی در مراکز استانها و معین نبودن دقیق اختیارات آنها در مقایسه با اختیارات سایر ارگانها در مسأله زمین و همینطور نحوه ارتباط آنها با شهرداری ها، سبب شده بعضاً اعمال نفوذهایی صورت گیرد و برخی تغییر کاربری ها فراتر از آنچه قانون اجازه می دهد، صورت بگیرد.

اجاره به شرط تملیک، برنامه قاضی زاده هاشمی
سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی هم امروز درباره مسکن صحبت نکرد اما روز گذشته در یک گفت وگوی تلویزیونی درباره این که پس از یک سال ریاست جمهوری شما مسکن چه وضعیتی خواهد داشت، اظهار داشت: در بحث مسکن سه مساله داریم بی مسکنی، گرانی مسکن و بد مسکنی که برآوردها نشان داده است ۴.۵ میلیون مسکن کم داریم. مردم را در این برنامه به سه گروه تقسیم کرده ایم. به سه دهک پایین بدون آورده اولیه، و به صورت اجاره به شرط تملیک در ۳۰ سال پول مسکن را از آنها پس می گیریم. در سه دهک دیگر مشارکت ۷۰ – ۳۰ است و در چهار دهک مشارکت ۵۰ ۵۰ است. یعنی طبقه پایین طولانی مدت تر است. این بحث بی مسکنی است.

زاکانی: افتخار این دولت این بوده که یک خانه نساخته است
علیرضا زاکانی هم که در مناظره امروز بخش زیادی از صحبتهای خویش را به انتقاد از دولت کنونی و مجادله با همتی اختصاص داد حرفی درباره بخش مسکن نزد اما روز گذشته برنامه خویش را در این خصوص ارائه کرده بود. زاکانی با اشاره به اینکه زمان صدور مجوز ساخت را به حداقل می رسانم از الکترونیکی کردن فرایند صدور مجوز و رساندن آن به نصف یک روز کاری همانند کشورهای پیشرفته سخن گفت.
او اظهار نمود: متاسفانه افتخار دولت این بوده است وزیر سابق آن بیان می کند که یک خانه نساخته است. وقتی درد وجود ندارد و وقتی بی همتی از جانب مسؤلان نسبت به مردم باشد چنین وضعیتی برای مردم پیش می آید. قانون مصوبه مجلس دولت را مکلف به ساخت یک میلیون مسکن کرده است. مردم حدود ۳۵۰ هزار مسکن می سازند که عملا شرایط به سمتی است که ۴۰ درصد زمان خویش را صرف گرفتن مجوز می کنند که حدود ۷ تا ۹ ماه است. در کنار آن ۲.۶ میلیون خانه خالی داریم اتفاقی که می افتد این است که به وضعیتی رسیدیم که اگر در تهران شخصی بخواهد خانه در تهران خانه ای ۷۵ متری اجاره کند باید ۵۸ درصد حقوق خویش را بدهد که این یک فاجعه بزرگ است.
زاکانی اظهار داشت: ما مالیات بر خانه های خالی را جدی می گیریم و اجرا می نماییم تا خانه های خالی از حوزه سوداگری بیرون برود.

جلیلی: هر خانواده ایرانی باید صاحب خانه باشد
سعید جلیلی هم مثل سایر کاندیداها در مناظره اقتصادی امروز اشاره ای به بخش مسکن نداشت. اما هشتم خردادماه در توئیتی نوشت: ‏طبق قانون اساسی هر خانواده ایرانی باید صاحب خانه باشد. طبق برنامه ما، دولت زمین را در اختیار تعاونی های ‎مسکن قرار می دهد و اقساط وام ساخت هم با عنایت به سطح درآمد هر خانوار مشخص می شود. تضمین کیفیت ساخت و عدم احتیاج به آورده اولیه؛ مزیت نسبی این طرح به سایر طرحها است.
با عنایت به صحبتهای اشاره شده اغلب کاندیداها در بخش مسکن برنامه دارند که اغلب از مجرای ساخت و ساز دولتی، زمین مجانی و وام ارزانقیمت می گذرد؛ برنامه ای که در طرح مسکن مهر هم امتحان شد اما کارنامه درخشانی نداشت و عمر دو دولت را گرفت؛ به صورتی که بعد از ۱۴ سال از زمان آغاز برنامه از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر هدف‎گذاری شده هنوز ۳۸ هزار واحد باقی مانده و احیانا به دولت بعد محول می شود. سهم دولت احمدی‎نژاد از تحویل واحد ۳۴ درصد و دولت روحانی ۶۶ درصد بوده است.
مسکن مهر قرار بود به کاهش قیمت خانه در کلان شهرها کمک نماید، اما از سال ۱۳۸۶ که این طرح کلید زده شدقیمت مسکن در تهران ۲۸ برابر شده و از یک میلیون و ۲۰ هزار تومان در هر متر مربع به ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. تنها در سال ۱۳۸۶ همزمان با شروع این طرح، میانگین قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران از یک میلیون و ۲۰ هزار تومان در ابتدای بهار به یک میلیون و ۶۹۹ هزار تومان تا انتهای زمستان ۱۳۸۶ افزایش پیدا کرد.1400/03/16
16:02:32
0.0 / 5
178
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری