سازندگان ایرانی از بازار مسكن سوریه سهم می برند؟

سازندگان ایرانی از بازار مسكن سوریه سهم می برند؟

به گزارش ارتباط با مشتری ساخت و ساز انبوه مسکن در سوریه، هدفی است که از حدود دو سال قبل دنبال می شود و می تواند امتیازی برای سازندگان ایرانی باشد؛ اواخر سال 1397 تفاهم نامه ساخت 200 هزار مسکن بین طرفین به امضا رسید که بعدا به 30 هزار واحد کاهش پیدا کرد؛ روز گذشته وزیر راه و شهرسازی به دمشق سفر کرده و معاون مسکن و ساختمان هم او را همراهی می کند.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ با هدف گستری همکاریهای اقتصادی با سوریه شب گذشته در راس یک هیات اقتصادی وارد دمشق شد. درباب جزییات این سفر، خبری منتشر نشده اما اساسا در امتداد پیگیری تفاهم نامه ای است که حدود یک سال و نیم قبل به امضای وزرای مسکن دو کشور رسید. تشکیل کارگروه و همین طور برگزاری جلسات مشترک بین فعالان اقتصادی ایران و سوریه در حوزه ساخت وساز، مسکن، خدمت، پروژه های راه و بحث های زیربنایی حمل و نقل با مشارکت بخش خصوصی ایران در بازسازی سوریه، پنجم آذرماه سال ۱۳۹۷ به امضا رسید.
اسفندماه سال ۱۳۹۷ سازندگان از امضای تفاهم نامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در سوریه در جریان چهاردهمین نشست ایران و سوریه با حضور جهانگیری ـ معاون اول رئیس جمهوری ـ خبر دادند تا این که آذرماه ۱۳۹۷ تفاهم نامه راه اندازی ۳۰ هزار واحد مسکونی به امضای مقامات دو طرف رسید.
حالا هم محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ از تصمیم تهران و دمشق برای بسط همکاریهای اقتصادی آگاهی داده و گفته است: دو کشور توسعه همکاریهای دوجانبه را خصوصاً در حوزه سازندگی و توسعه عمرانی در دستور کار خود قرار داده اند و با اراده ای مضاعف این مساله را پیگیری می کنند.
اگر این تفاهم نامه شکل اجرائی جدی به خود بگیرد باتوجه به رکود بخش مسکن در ایران می تواند برای فعالان صنعت ساختمان و مهندسان ایرانی یک امتیاز باشد. در این بین شرکتهای قطری و عربستانی که در زمان جنگ داخلی سوریه با این کشور قطع رابطه کرده بودند رقیب سازندگان ایرانی هستند اما انبوه سازان می گویند که سوریه به صورتی خودرا مدیون ایران می داند و سه سال قبل، نخست وزیر سوریه گفته است ایران را در اولویت قرار داده ایم.
با توجه به این صحبت اما کاهش ۲۰۰ هزار واحد تفاهم شده با ایران به ۳۰ هزار واحد می تواند نشان دهنده آن باشد که رقبای منطقه ای گوی سبقت را از ایران ربوده اند.
به هر ترتیب اسلامی، وزیر راه و شهرسازی که محمودزاده معاون مسکن نیز او را همراهی می کند امروز گفته است: ما همه مولفه ها و عواملی را که می تواند ظرفیت ها را به خدمت بگیرد تا همکاری ها در مرحله بازسازی سوریه کارآمدی خودرا پیدا کند، در دستور کار خودمان قرار دادیم.
محمد اسلامی اشاره کرد: بر این باوریم که باید از ظرفیت های بخش خصوصی در زمینه صنعتی و توسعه عمرانی بهره بگیریم تا باتوجه به هماهنگی هایی که در زمینه های مالی و حمل و نقل بوجود آمده، بتوانیم طرح های مشترک را پیش ببریم.
وزیر راه و شهرسازی کشورمان شامگاه سه شنبه در راس هیات ارشد اقتصادی و با استقبال سامر الخلیل وزیر اقتصاد سوریه وارد دمشق شد.
مقرر است، محمد اسلامی در این سفر چهار روزه، با حسین عرنوس نخست وزیر سوریه و برخی مقامات این کشور همچون وزیران اقتصاد، تجارت داخلی، مسکن و حمل و نقل دیدار و گفت و گو کند.
منبع:

1400/03/27
23:30:22
0.0 / 5
178
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , زندگی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری