میزان نوسازی بافت های فرسوده در ۱۰ سال قبل

میزان نوسازی بافت های فرسوده در ۱۰ سال قبل

ارتباط با مشتری: آمار و ارقام گویای آنست که به دلیلهای مختلفی همچون پایین بودن بازده سرمایه گذاری و رکود بازار مسکن در 10 سال قبل اهداف نوسازی بافت های ناکارآمد بطور کامل محقق نشده و معاون وزیر راه و شهرسازی آمار بازسازی این بافتها را 40 درصد اعلام نمود.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، نوسازی بافت های فرسوده بوسیله پرداخت تسهیلات طی سالهای اخیر با اقبال مواجه نشده است. سازندگان و مالکان به دلیلهای مختلفی همچون رکود ساخت و ساز و پایین بودن بازده سرمایه گذاری در بافت های ناکارآمد از نوسازی در این مناطق خودداری می کنند.
طبق اعلام بانک مسکن از سال ۱۳۹۸ تا کنون تنها به ۲۱ هزار و ۳۴۸ واحد مسکونی واقع در بافتهای فرسوده تسهیلات پرداخت شده است؛ این در حالیست که از سالهای قبل نوسازی سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در دستور کار دولت قرار دارد، بدین سبب آمار گویای آنست که نوسازی، دست کم بوسیله دریافت تسهیلات با سرعت چندانی پیش نمی رود.
بیش از ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت های ناپایدار و نا ایمن زندگی می کنند و گفته می شود ۴۰ درصد جمعیت تهران در بافت های ناپایدار و فرسوده سکونت دارند. همین طور قرار بود از حدود ۱۵ سال قبل، سالیانه ۱۰ درصد نوسازی شود و اگرچه کارشناسان می گویند شاید ۱۵ درصد این هدف نیز محقق نشده باشد، معاون وزیر راه و شهرسازی آمار واقعی را ۴۰ درصد می داند.
بخش خصوصی بعنوان بازوی اصلی تولید مسکن گرفتار رکود شده است و مطابق طرح جامع مسکن، ایران سالانه به حدود یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد، در صورتیکه اکنون تولید بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد در سال است. نوسازی بافت های فرسوده هم بنا به اذعان مهدی عبوری، مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری به سبب تغییرات و نوسان فاکتورهای کلان و رکود بی سابقه بازار مسکن و ساختمان، کند پیش رفته است.
عبوری البته اوایل خردادماه امسال با اشاره به تکلیف قانونی برای نوسازی سالیانه ۱۰ درصد بافت های فرسوده گفته است: طی ۱۰ سال اخیر (از سال ۹۰ تا ۱۴۰۰) ۴۰ درصد از این بافت ها نوسازی شده که اتفاق مهمی است. تهران بیشترین میزان نوسازی در کشور را به خود اختصاص داده که این امر جای تقدیر دارد، هر چند از برنامه مکلف عقب تر هستیم اما باتوجه به تخصیص منابع و مشکلات پیش رو می توان گفت کار به شکل مناسب انجام شده است.
به هر ترتیب سال ۱۴۰۰ سقف تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده در تهران و کلان شهرها به ۳۰۰ میلیون تومان برای سازندگان حرفه ای که از تکنولوژی های جدید استفاده می نمایند رسیده است و ۱۲۰ میلیون تومان از این مبلغ با نرخ سود ۹ درصد، ۱۰۰ میلیون با نرخ ۱۸ درصد و ۸۰ میلیون تومان با سود ۱۶ درصد است. در سایر شهرها نیز سقف وام در حالت صنعتی سازی و فناورانه به سازندگان حرفه ای ۲۵۰ میلیون تومان است که سود ۸۰ میلیون تومان ۹ درصد، سود ۸۰ میلیون تومان دیگر ۱۸ درصد و بهره ۶۰ میلیون تومان ۱۶ درصد است.
به سایر سازندگان هم که در بافت فرسوده واحدهای صنعتی با فناوری نوین راه اندازی می کنند که ۲۷۰ میلیون تومان در تهران و دیگر کلان شهرها تعلق می گیرد. ۱۲۰ میلیون تومان از این مبلغ با نرخ ۹ درصد، ۸۰ میلیون با نرخ ۱۸ درصد و ۷۰ میلیون تومان با سود ۱۶ درصد است. ۲۲۰ میلیون نیز به سازندگان معمولی که در سایر شهرها مبادرت به ساخت واحدهای با فناوری نوین می پردازند، پرداخت می شود که ۸۰ میلیون آن ۹ درصد، ۸۰ میلیون تومان ۱۸ درصد و ۶۰ میلیون تومان با نرخ بهره ۱۶ درصد است.
سقف وام واحدهای معمولی نیز به سازندگان حرفه ای در بافت فرسوده تهران و کلان شهرها ۲۵۰ میلیون تومان و سازندگان معمولی ۲۰۰ میلیون تومان است. در سایر شهرها نیز برای واحدهای معمولی به سازندگان حرفه ای ۲۰۰ میلیون تومان و به سازندگان معمولی ۱۴۰ میلیون تومان وام نوسازی پرداخت می شود.1400/04/12
22:17:53
0.0 / 5
554
تگهای خبر: بازار , بانك , تسهیلات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری