نشانه های مهاجرت بزرگ از جنوب به تهران و كرج

خرید آپارتمان در تهران توسط مهاجران

خرید آپارتمان در تهران توسط مهاجران

ارتباط با مشتری: سرمایه گذاری در بازار املاک تهران، یافتن شغل و فرار از ریزگردها اصلی ترین انگیزه های مهاجرت از شهرهای جنوبی و مرکزی به پایتخت شمرده می شود که بنا بگفته واسطه های ملکی در یکی دو سال اخیر شدت گرفته است؛ طبق آمار سامانه های ملکی بیشترین تقاضا برای خرید آپارتمان در تهران توسط ساکنان غیربومی به ترتیب مربوط به استان های لرستان، مازندران، البرز، خوزستان، اصفهان، گیلان، آذربایجان شرقی، فارس و خراسان رضوی است.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، افزایش مهاجرت ناشی از دو دلیل عمده کمبود آب و پدیده گرد و غبار شهرهای مرکزی و جنوبی ایران به محدوده شهری تهران و البرز و شمال کشور توسط ساکنان شهرهای مبدأ و مقصد تایید می شود. با آنکه آمار نفوس و مسکن سال ۱۴۰۰ هنوز ارائه نشده سرشماری سال ۱۳۹۵ پدیده مهاجرت از نوار جنوبی و مرکز ایران به سمت شمال کشور را نشان میدهد. بین سال های ۹۰ تا ۹۵ شهرهای کرج، اصفهان، مشهد، اراک، اهواز، قم، کرمانشاه، شیراز، تبریز و اسلامشهر به ترتیب ۱۰ شهر مهاجر فرست به تهران بوده اند.

ساکنان مناطق مرکزی و جنوبی متقاضی خرید ملک در تهران
در سال های بعد از ۱۳۹۵ افزایش محسوس تقاضا برای خرید مسکن در تهران از طرف ساکنان شهرهای مرکزی کشور برمبنای گزارشهای میدانی و داده های سامانه های ملکی تایید می شود. اطلاعات تیرماه ۱۴۰۰ سامانه کیلید حاکی از آنست که جست وجو برای خرید خانه در تهران از مبدأ استان البرز ۴۸ درصد، مازندران ۳۴ درصد، کرمان ۳۲ درصد، گیلان ۲۲ درصد، اصفهان ۱۷ درصد، خوزستان ۱۵ درصد، آذربایجان شرقی ۱۴ درصد، فارس ۱۰ درصد و خراسان رضوی ۹ درصد است. این آمار برمبنای شاخص ۱۰۰ درصدی جست وجوی کاربران ساکن در تهران ارائه شده است.
با هدف خرید آپارتمان در تهران نیز بجز کاربران ساکن در پایتخت، رتبه های دوم تا نهم جست وجوهای اینترنتی به ترتیب مربوط به استان های لرستان، مازندران، البرز، خوزستان، اصفهان، گیلان، آذربایجان شرقی، فارس و خراسان رضوی بوده است. جست وجو برای اجاره آپارتمان در تهران نیز بجز ساکنان پایتخت، استان های مازندران، مرکزی، البرز، گیلان، همدان، کرمانشاه، کرمان، خراسان رضوی، اصفهان و قم را در رتبه های دوم تا دهم قرار می دهد.

مهاجرت منفی در تبریز، اصفهان، قزوین و خرم آباد
بین سال های ۹۰ تا ۹۵ تعداد ۴۰۴ هزار و ۹۹۶ نفر به تهران مهاجرت کرده و ۳۶۹ هزار و ۲۸۸ نفر زندگی در پایتخت را رها کرده اند. شهرهای کرج، اصفهان، مشهد، اراک، اهواز، قم، کرمانشاه، شیراز، تبریز و اسلامشهر به ترتیب ۱۰ شهر مهاجرفرست به تهران بوده اند. از طرف دیگر در میان مراکز استانهای کشور شهرهای تبریز، اصفهان، قزوین، خرم آباد، اراک، اهواز، زاهدان، تهران، ساری و بجنورد (با همین ترتیب) دارای خالص مهاجرت داخلی منفی بوده اند. در این شهرها برایند جریان های مهاجرت داخلی در جهت کاهش جمعیت این شهرها عمل کرده است.

سالمندان به قصد سرمایه گذاری و جوانان با هدف کار به تهران می آید
ارزش افزوده ملک در تهران از دلیلهای تمایل برای سرمایه گذاری در این شهر است. یکی از مشاوران املاک غرب تهران می گوید که حدود ۱۰ درصد مشتریانی که برای خرید به ما مراجعه می کنند افراد میانسال به بالا از شهرستان هستند. جوانان هم برای اجاره پیش ما می آیند و هدف اصلی آنها از مهاجرت یافتن شغل است؛ چون به هر حال در تهران کار بیشتر از شهرستان پیدا می شود.

جمعیت روز تهران ۳.۴ میلیون نفر بیشتر از شب است
زندگی در اطراف و کار در داخل تهران؛ این گزینه ای است که خیلی از جوانان شهرستانی مجبور به انتخاب آن می شوند. پیروز حناچی ـ شهردار تهران ـ می گوید: تهران شبها هشت میلیون و ۶۰۰ هزار نفر و در روز ۱۲ میلیون نفر جمعیت دارد.
پراکندگی مهاجران در مجموعه شهری تهران و کرج نیز تا حدودی به مسیر شهر مبدأ مربوط می شود. بطور مثال بنا بگفته مشاوران املاک شهر جدید پردیس بیشتر ساکنان این شهر از استان های تهران، مازندران و گلستان هستند. هرچند از اقشار لر و ترک نیز در این شهر وجود دارد. «امسال آپارتمان اجاره ای در پردیس پیدا نمی شود». این جمله را آقای غدیری ـ یکی از مشاوران املاک پردیس ـ بیان و اظهار می کند: به تدریج با تکمیل شدن واحدهای مسکن مهر، امسال خانواده های بسیاری که در تهران مستاجر بوده اند به پردیس آمده اند. البته بیشتر این افراد مالک واحدهای مسکونی مهر هستند.
بیشتر مهاجران به کرج و حومه را نیز ترکها و تا حدودی کردها می سازند. نکته قابل توجه افزایش بیش از سه برابری جمعیت شهر جدید هشتگرد طی پنج سال اخیر بوده است. برمبنای سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت هشتگرد حدود ۳۲ هزار نفر بوده که هم اکنون طبق انشعابات آبفا جمعیت این شهر به حدود ۱۰۰ هزار نفر رسیده است.
واسطه های ملکی می گویند باتوجه به پایین بودن قیمت آپارتمان در هشتگرد نسبت به کرج، تقاضا برای سکونت در این شهر بالا رفته و حتی امسال مهاجرتهایی از کرج به هشتگرد صورت گرفته است. آقای کیانی ـ از مشاوران املاک قدیمی شهر هشتگرد ـ بیان می کند: از حدود ۱۰ سال قبل به دلایلی مثل نبود شغل، خشکسالی، کمبود آب و مساله ریزگردها روند مهاجرت خانواده ها از شهرهای جنوبی به مقصد کرج و اطراف شروع شده و بنظر می رسد در سال های اخیر شدت گرفته است.

یک کارشناس: حاشیه نشینی در نوار جنوبی کشور بیداد می کند
فرشید پورحاجت ـ رئیس انجمن انبوه سازان استان خوزستان ـ با اعلان اینکه شرایط نامناسب اقلیمی و معیشتی موجب مهاجرت گسترده از شهرهای جنوبی شده است به ایسنا می گوید: در جنوب کشور با سلسله معضلات به هم پیوسته ای همچون بحران محیط زیست، بیکاری جوانان، ورشکستگی صنایع بزرگ، نابودی تالابها، راه اندازی سدهای بی رویه و پدیده ریزگردها مواجهیم. این در حالیست که خوزستان، سرزمین آب است و فرصتهای اقتصادی بسیاری در سواحل جنوب کشور، نهفته و بلااستفاده رها شده است.
وی بیان می کند: سواحل مکران حدودا خالی از سکنه شده است. یکی از دلیلهای این است که دولت و بطور مشخص وزارت راه و شهرسازی، برنامه خاصی موضوع در بحث آمایش سرزمین و پراکنش جمعیتی نداشته اند. این عدم برنامه ریزی به شکل عدم تعادل در فرصتهای اقتصادی بین شمال و جنوب کشور بروز کرده و کفه ترازوی توزیع ثروت به نفع تهران و شمال کشور سنگینی می کند. در صورتیکه اگر تاریخ را مرور نماییم خوزستان منشأ توسعه اقتصادی در ایران بوده است.
پورجاجت، مهاجرت را اولویت زندگی خیلی از مردم جنوب کشور می داند و معتقد است: در مناطق جنوبی کشور مثل اهواز، بندرعباس و زاهدان با بحران حاشیه نشینی مواجهیم که بسیار متفاوت با حاشیه نشینی در تهران است. خیلی از مردم توان خرید یا اجاره مسکن در اهواز را ندارند و به حاشیه پرتاب می شوند. هیچکس دلش نمی خواهد از خانه و کاشانه خود دست بکشد اما این راه محتوم، پیش روی خیلی از خانواده های جنوب کشور قرار دارد.1400/04/24
12:12:28
0.0 / 5
415
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , زندگی , شغل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری