افزایش حوادث معدنی در سال 98

افزایش حوادث معدنی در سال 98

بررسی های آماری نشان داده است باوجود آنکه معادن دارای حادثه در سال ۱۳۹۸ کاهش ۲.۲ درصدی داشته اما حوادث معدنی با ۱۴.۵ درصد افزایش رو به رو بوده است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، بخش معدن از مهم ترین و عمده ترین بخش­های تأمین­ کننده مواد اولیه صنایع به حساب می آید که با داشتن ذخایر غنی مواد معدنی بعنوان یک امکان بالقوه، می­ تواند نقش موثری در توسعه صنعتی کشور داشته و راهگشای خیلی از معضلات خودکفایی صنعتی کشور باشد.

فعالیت اقتصادی استخراج معادن درحال بهره برداری، به­ عنوان یکی از زیربخش های عمده اقتصادی در کشور است که با عنایت به ماهیت آن در زمره فعالیت­های اقتصادی پرخطر قرار دارد.
بر این اساس بررسی وضعیت بهداشت و ایمنی در معادن درحال بهره ­برداری کشور و حوادث شغلی رخ داده در این فعالیت می تواند منجر به اتخاذ سیاست های پیشگیرانه و حمایتی شود.
مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در این راستا و با استناد به نتایج طرح آمارگیری از معادن درحال بهره برداری در سال ۱۳۹۸ به بررسی وضعیت بهداشت و ایمنی در معادن پرداخت است.

بر اساس این گزارش نتایج آمارگیری سال ۱۳۹۸ معادن کشور از آن حکایت می کند گ که تعداد کل معادن درحال بهره برداری با افزایش ۵۸ معدن و معادل ۱.۲ درصد از ۴۹۱۶ معدن در سال ۱۳۹۷ به ۴۹۷۴ معدن رسیده است.متوسط تعداد شاغلان معادن هم با ۷۳۴۰ نفر معادل ۷.۴ درصد افزایش از ۹۹ هزار و ۷۳۴ نفر در سال ۱۳۹۷ به ۱۰۷ هزار و ۷۴ نفر در سال ۱۳۹۸ رسیده است؛ به عبارتی سرانه اشتغال معادن درحال بهره برداری از ۲۰.۳ نفر در سال ۱۳۹۷ به ۲۱.۵ نفر در سال ۱۳۹۸ افزایش پیدا کرده است.
استان های اردبیل، خراسان رضوی و البرز بیشترین رشد در تعداد معادن و استان های آذربایجان غربی، کرمان و گلستان بیشترین کاهش در تعداد معادن درحال بهره برداری را به خود اختصاص دادند.
بررسی معادن درحال بهره برداری در سال ۱۳۹۸ مبین آن است که ۴۵.۹ درصد معادن معادل ۲۲۸۴ معدن دارای مسئول ایمنی، ۳.۱ درصد معادن معادل ۱۵۴ معدن دارای مسئول بهداشت حرفه ای و ۵۱۵ معدن معادل ۱۰.۴ درصد دارای واحد بهداشت و ایمنی هستند.
این گزارش نشان داده است که استانهای کرمان، مرکزی و خراسان جنوبی بیشترین معادن دارای مسئول ایمنی در سال ۱۳۹۸ بوده اند و معادن استانهای فارس، گیلان و خراسان جنوبی بیشترین بهداشت حرفه ای را به خود اختصاص داده اند.

نتایج بدست آمده از بررسی اطلاعات ثبت شده از معادن درحال بهره برداری در سال ۱۳۹۸ نشان داده است که در ۲۷۱ معدن ۱۷۷۰ مورد حادثه شغلی رخ داده که در مقایسه با سال ۱۳۹۷ تعداد معادن دارای حادثه ۲.۲ درصد کاهش داشته ولی تعداد حوادث معدنی ۱۴.۵ درصد افزایش پیدا کرده است.عمده ترین علل مستقیم بروز آسیبهای شغلی به ترتیب در ارتباط با تصادم یا تصادف با اجسام در حال حرکت، تماس با اجسام برنده، تیز، زبر، نوک تیز، دارای برجستگی یا ناهموار، برخورد عمودی یا افقی با اجسام درحال سکون و گیر کردن یا له شدن بین یا درون اجسام بوده که در مجموع ۸۶ درصد موارد را شامل می شود.

بررسی بیشترین علل مستقیم صدمه شغلی بر حسب فعالیت های اقتصادی نشان داده است این علل در معادن با فعالیت "استخراج زغال سنگ خشک"، "استخراج سنگ آهن" و "استخراج سنگ آهک" بیشتر مشاهده شده است.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، نتایج این طرح همینطور نشان داده است که نرخ بروز حادثه شغلی منجر به فوت در معادن درحال بهره برداری کشور در سال ۱۳۹۸ حدود ۴.۳ بوده و از تعداد ۱۷۷۵ نفر صدمه دیده شغلی این معادن۴۶ نفر فوت کردند که آمار فوتی ها نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود ۲۷.۸ درصد افزایش داشته است.منبع:

1400/04/31
14:20:12
0.0 / 5
526
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری