معاون وزیر كار:

صلاحیت حرفه ای کارگران ساختمانی مهارت سنجی می شود

صلاحیت حرفه ای کارگران ساختمانی مهارت سنجی می شود

به گزارش ارتباط با مشتری رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اظهار داشت: مهارت استادکاران و کارگران ساختمانی زیر پوشش سنجش و صلاحیت حرفه ای قرار می گیرد.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، تفاهمنامه همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و اتحادیه تعاونی های تأمین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی و فصلی آتیه نگر فراگیر با تاکید بر مهارت آموزی کارگران فصلی، امروز ۱۳ مرداد ماه به امضای علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و جمشید دیوسالار مدیرعامل اتحادیه تعاونی های تأمین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی و فصلی آتیه نگر فراگیر رسید.
در این مراسم هاشمی، رئیس سازمان ضمن اشاره به این که در کشوری خسارت زا و با حوادث غیرمترقبه زیاد زندگی می نماییم، اظهار داشت: از همین رو در کشورمان حفظ سرمایه مادی و فردی و صیانت از جان افراد ضروریست و از حقوق اولیه شهروندی بشمار می رود.
وی افزود: در این میان کارگران ساختمانی نقش تأمین کننده بسیار مهمی دارند.
معاون وزیر تعاون بیان نمود: در حالیکه در این عرصه آموزش میدانی و بودن مهندس ناظر در کنار کارگر ساختمانی به ندرت صورت می گیرد، سرمایه های جانی و مادی بسیاری به هدر می رود که در وهله اول این جایگاه اجتماعی باید از میان برداشته شود و سپس برای صیانت از ثروت انسانی مهارت آموزی به کارگران یک اجبار شود.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اظهار داشت: تعیین کننده قیمت در زمینه عرضه خدمات ساختمانی «مهارت» است و ارتقای این قیمت در ارتقای سطح فنی این گروه مخاطب، بگونه ای که خود کارگران مشتاق به آموزش و بروزرسانی مهارت خود باشند.
هاشمی خاطرنشان کرد: با وجود پیشرفت سریع تکنولوژی امروزه مهارت عمری کمتر از ۵ سال دارد و بروزرسانی مهارت های این حرفه یک لزوم است.
وی اظهار داشت: اتحادیه تعاونی های تأمین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی با عنایت به گستردگی شبکه خود در مراکز استانهای کشور می تواند شبکه مجازی کارگر ماهر با تاکید بر دو اصل خدمات ماهرانه و اخلاق حرفه ای شکل دهد و بگونه ای نباشد که قیمت کار آنان را کارفرما تعیین کند.
هاشمی اضافه کرد: در این راه صلاحیت حرفه ای کارگران و سنجش صلاحیت باید مبنای کار قرار گیرد.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بیان نمود: یک کارگر باید به حقوق خود آگاه باشد و بداند چه سطوحی را باید بپیماید تا از یک کارگر ساده به ماهر مبدل شود.
وی افزود: باید بگونه ای پروژه محور کار کرد که تا کارگری مهارت نداشته باشد، به او اجازه کار داده نشود، چونکه این امر مصداق ظلم در حق خویش و مردم است.
هاشمی تاکید کرد: قیمت هر کارگر می بایست بر مبنای قابلیت و توانمندی تعیین شود.
معاون وزیر کار، از آمادگی سازمان برای برگزاری دوره های مهارتی برای کارگران معرفی شده از جانب اتحادیه تعاونی های تأمین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی، اعطای مجوز تأسیس آموزشگاه آزاد، و سنجش صلاحیت حرفه ای کارگران اطلاع داد.
وی ابراز امیدواری کرد با کار فرهنگی، این قشر با حقوق خود آشنا گردند و علاوه بر یافتن منزلت اجتماعی و جایگاه در نظام طبقه بندی شغلی، به معیشت با عزت دست یابند.
هاشمی همینطور به صدور شناسنامه فنی برای این گروه مخاطب و توافق با آموزش و پرورش برای اعطای دیپلم فنی به آنان اشاره نمود.
در ادامه جمشید دیوسالار مدیرعامل اتحادیه تعاونی های تأمین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی و فصلی آتیه نگر اظهار داشت: در جامعه ایران که از سنتی شدن به سمت صنعتی شدن در حرکت است، حلقه مفقوده بین کارگران فصلی مهارت است و به استقرار نظام استاد شاگردی در این حوزه معتقدیم.
وی ابراز امیدواری کرد روزی فرا برسد که در سر تا سر کشور همه کارفرمایان ملزم به استفاده از نیروی کار ماهر و تأمین آن از جانب اتحادیه صنفی و با تأیید سازمان آموزش فنی و حرفه ای و سنجش صلاحیت سازمان باشد.
این تفاهمنامه در جهت تقویت و توسعه همکاری ها بهره برداری مشترک از ظرفیت های موجود در زمینه آموزش های مهارتی و کاربردی استادکاران و کارگران ساختمانی و به منظور اجرایی سازی مواد ۲، ۳ و ۱۸ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و با هدف ایجاد زمینه های همکاری مشترک در مشارکت مؤثر در ارتقا مهارت استادکاران و کارگران ساختمانی، مشارکت در برگزاری مسابقات ملی و منطقه ای مهارت، تشکیل کارگروه مشترک متشکل از کارشناسان طرفین به منظور بازبینی محتواهای آموزشی و مشارکت در غنا بخشیدن به بانک سوالات آزمون های مهارت به مدت دو سال امضا شده است.


منبع:

1400/05/18
10:03:01
0.0 / 5
190
تگهای خبر: آموزش , اجتماعی , بانك , تعاون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری