رئیس سازمان فنی و حرفه ای:

ایران در 42 رشته در مسابقات جهانی مهارت شرکت می کند

ایران در 42 رشته در مسابقات جهانی مهارت شرکت می کند

به گزارش ارتباط با مشتری رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای اظهار داشت: ایران سال آینده در مسابقات جهانی مهارت در ۴۲ رشته حضوری قدرتمندانه خواهد داشت.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، علی اوسط هاشمی عصر شنبه در نشست با مدیران و پرسنل اداره کل فنی و حرفه ای استان اردبیل اظهار نمود: ما نقشه راهی را در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای و ارتقا مهارت تدوین و تعریف کردیم تا بر مبنای آن لزوم ورود جامعه را به این حوزه به شکل اثرگذار شاهد باشیم.
وی خاطرنشان کرد: در دهه ۵۰ و ۶۰ بیشترین توجه کشور به توسعه نرخ سواد و ارتقا آموزش ها در این عرصه بود که به سوادآموزی بیشتر از ۸۰ درصد جمعیت کشور و کسب مدرک تحصیلی منجر گردید و امروز در یک تحول جدی به توسعه مهارت ها در کشور در سایه تقویت نظام آموزشی مهارتی نیاز مبرم داریم.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای اظهار داشت: هر چند در کشور با مشکلات و تنگناهای تحریم و نادیده گرفته شدن امر تولید و توجه به بازار کار و تعادل عرضه و تقاضا روبه رو هستیم اما تنها گفتمان ملی مورد تاکید ما تقویت مهارت در کشور است که از شرک های سازمان فنی و حرفه ای هم خواسته ایم در توسعه این امر ما را کمک کنند.
اوسط هاشمی لزوم خروج کشور را از خلوت مهارتی به سمت توسعه مهارت های با صلاحیت خاطرنشان کرد و اضافه کرد: لزوم دارد متناسب با نیاز بازار و تقاضا افزایش مهارت ها و دید کارشناسی در برنامه ریزی ها مورد توجه قرار گیرد تا میزان آموزش پذیری افراد جامعه متناسب با تقاضای بازار که حدود ۳۵ درصد است، به ۶۵ درصد در شکل ساختاری ارتقا یابد.
وی با اشاره به اینکه ۴۵ درصد نرخ بیکاری در کشور در ارتباط با فارغ التحصیلان دانشگاهی است، تصریح کرد: البته در آمار واقعی این نرخ بیکاری بالاست چون که در منزل هر ایرانی یک فارغ التحصیل دانشگاهی بیکار وجود دارد در حالیکه ترغیب جامعه ما به سمت کسب مدارک و مدارج دانشگاهی مبحث انحرافی است که به هدر رفت وقت، فرصت ها و سرمایه ها منجر می شود.
اوسط هاشمی با اشاره به اینکه امروز گرفتار عناوین و القاب در کشور هستیم در حالیکه این خود نشانه فقر توسعه است، افزود: برای خروج از این فقر ضروریست بیشتر از مدرک گرایی، مهارت آموزی و توجه به شایستگی ها مورد دقت قرار گیرد چون که امروز بیشتر از هر زمان دیگر در راه پیشرفت و تعالی کشور به دانایی محوری بر مبنای ارتقا مهارت نیاز داریم.
وی لزوم پذیرفتن تغییر را در شرایط کنونی خاطرنشان کرد و بیان نمود: به دور از نگاه انفعالی و قدرت طلبانه هدف گذاری ما در سازمان فنی و حرفه ای خروج از آموزش محوری است تا سازمان بتواند با همراهی شرکای اجتماعی خود در وسعت دادن به مهارت ها و ارتقا این مورد ورود پیدا کند.
اوسط هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: سازمان فنی و حرفه ای متولی مسابقات ملی مهارت است اما مسؤلان کشور و استان ها کمترین آگاهی را به این حوزه داشتند در حالیکه با دوراندیشی مسؤلان مسابقات ملی مهارت در سطح ملی و جهانی در گروه سنی ۱۳ تا ۲۱ سال برگزار می گردد تا از همان دوران نوجوانی افراد با مهارت های مختلف آشنایی پیدا کنند.
وی به برگزاری مسابقات ملی مهارت در سطح جهانی اشاره نمود و اظهار داشت: برای سال آینده ایران در ۴۲ رشته در مسابقات جهانی مهارت شرکت خواهد نمود که امیدواریم موفق به کسب جایگاه های برتر باشیم.
اوسط هاشمی همینطور به افزایش اعتبارات سازمان فنی و حرفه ای امسال تا یک هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان اشاره نمود و اضافه کرد: با ۷۰ شرکت و سازمان تفاهم نامه ای را به امضا رساندیم تا بر مبنای آموزش های تقاضامحور کیفیت کارهای مهارتی را ارتقا دهیم که نمونه آن تفاهمنامه با اتاق های بازرگانی، صنایع و معادن، نظام مهندسی و مجموعه های امور صنفی است که اساسا هم در بخش صنعت و هم کشاورزی، گردشگری و فرهنگ و هنر توجه ما افزایش مهارت هنرجویان است.
وی در ادامه به فعال شدن ۶۳۱ مرکز آموزش جوار کارگاه های صنعتی در کشور اشاره نمود و افزود: تا آخر سال این تعداد به یک هزار و ۴۰۰ مرکز خواهد رسید که با استفاده از ظرفیت مالیات بر ارزش افزوده تلاشمان بر این است تا نسبت به تجهیز امکانات این مراکز اقدام نماییم.
اوسط هاشمی به راه اندازی مراکز کارآفرینی و کسب و کار در ۲۷ استان و همینطور راه اندازی ۶۰ دپارتمان مهارتی اشاره نمود و اظهار داشت: به دور از نگاه جزیره ای تلاش و تلاشمان بر این است تا در بخش های مختلف از گاز و نفت گرفته تا ظرفیت مرزی مهارت ها و آموزش ها در این بخش ارتقا یابد.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای اظهار نمود: بدون مهارت ایجاد اشتغال امکان پذیر نیست چون که پایه اشتغال پایدار مهارت آموزی است و باید در این حوزه نظام آموزشی را به سمت مهارت آموزی حرکت دهیم.
وی از تدوین طرح ملی سنجش در کشور اطلاع داد و خاطرنشان کرد: عیار مهارت افراد برگزاری آزمون ها و سنجش صلاحیت افراد است که در این حوزه تمام تلاشمان بر این است تا از نظام آموزشی و مهارتی به شکل درست و صحیح در جهت ارتقا توانمندی افراد در حوزه های مختلف استفاده گردد.
اوسط هاشمی با انتقاد از برخی اقدامات و فعالیتهای دولت دوازدهم اضافه کرد: هر چند به نسبت محدودیت های کرونایی و تشدید تحریم ها دولت با تنگناهای مالی در پرداخت تسهیلات کرونایی به بخش آموزشگاه های فنی و حرفه ای روبه رو بوده اما ضروریست پشتیبانی از این بخش در دولت سیزدهم تقویت شود چون که بی توجهی به نظام آموزشی و مهارتی بزرگترین صدمه ها را به همراه خواهد داشت.


منبع:

1400/05/19
14:14:01
0.0 / 5
208
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری