در نشست بررسی زلزله احتمالی شهر تهران اعلام شد

ساخت وساز بر روی 25 کیلومتر حریم گسلی در تهران

ساخت وساز بر روی 25 کیلومتر حریم گسلی در تهران

به گزارش ارتباط با مشتری رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعلام نمود: مساحت حریم گسل های تهران ۷۵ کیلومتر مربع است که ۵۵ کیلومتر مربع از این مساحت، در شهر تهران واقع است.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا دکتر علی بیت اللهی امروز در نشست بررسی زلزله احتمالی شهر تهران، چالش ها و راهکار ها که به صورت آنلاین برگزار شد، ضمن اشاره به تصویب قانون منع ساخت و ساز در حریم گسل ها، اضافه کرد: مساحت حریم گسل های تهران ۷۵ کیلومتر مربع است که ۵۵ کیلومتر مربع از این مساحت، در شهر تهران واقع است.
وی افزود: از میزان ۵۵ کیلومتر مربع حریم گسلی در شهر تهران، بر روی حدود ۲۵ کیلومتر مربع از این مساحت، ساخت و ساز بوجود آمده است. بگونه ای که بر مبنای مطالعات انجام شده در حریم گسل های شهر تهران، ۲۴۵ سایت مهم و حساس در ۱۸ دسته بندی و ۳۱۸ هزار و ۹۵۵ متر مربع بافت فرسوده در محدوده حریم گسل های شهر تهران شناسایی شده است.
بیت اللهی، با اشاره به اینکه در محدوده حریم گسل های تهران ۱۱ هزار و ۶۷۰ ساختمان وجود دارد که بررسی مقاومت آنها و تصمیم به رفع خطر و کاهش صدمه ها از برنامه های با اولویت بالا است، تصریح کرد: حدودا نیمی از ساختمان های موجود در رده ساختمان های ضعیف و بافت فرسوده می باشند که از این نظر منطقه یک تهران مهم ترین منطقه در زمان وقوع زلزله است؛ چون که ۶۵ درصد از ساختمان های این منطقه (۷ هزار و ۶۰۰ بنا) در حریم گسل ها قرار دارد.
به نقل از ایشان، منطقه یک تهران دارای بیشترین ساختمان در حریم گسل های شهر تهران است و مناطق ۲ تا ۵ هم در رتبه های قرار دارند.
بیت اللهی با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از سازه های تهران، بافت فرسوده می باشند، اظهار نمود: گلابدره با دارا بودن بافت فرسوده بر روی گسل اصلی توسعه یافته است. علاوه بر آن مناطق حصارک و فرحزاد هم با دارا بودن بافت فرسوده روی گسل بنا شده اند که ساماندهی این مناطق باید در دستور کار مسؤولین قرار گیرد.
رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به وضعیت گسترش گسل ها اشاره نمود و خاطرنشان کرد: در منطقه یک شهر تهران گسل های "شمال تهران" و "لویزان" گسترده شده است، ضمن آنکه ریسک زلزله در شهر تهران از شمال به سمت جنوب، جنوب غرب و جنوب شرقی افزایش می یابد.
وی گسل ری را از دیگر گسل های مهم تهران عنوان نمود و افزود: گسترش گسل ها در کشور بگونه ای است که با دور شدن از گسلی به گسل دیگر نزدیک می شویم و این در شرایطی است که مخزن سوخت شمال تهران در خط گسل جانمایی شده است، ضمن آنکه با گسترش خطوط مترو مواجه هستیم که این امر ریسک مخاطرات را در زمان وقوع زلزله افزایش خواهد داد.
برآورد رخداد زلزله ۶ در تهران
در این جلسه همینطور دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله با طرح این سوال که بزرگترین رخداد زمینلرزه که برای شهر تهران میتوان برآورد کرد در چه مقیاسی است، اظهار نمود: از سال ۹۶ تابحال دو زلزله بزرگتر از ۵ در ملارد و دماوند در اطراف تهران رخ داده است و بررسی رخدادهای لرزه ای منطقه تهران نشان داده است که این منطقه جزو مناطق پر لرزه در البرز است.
وی ضمن اشاره به تمرکز جمعیتی در تهران، این منطقه را در رده مناطق با خطر نسبی بالا از نظر مخاطره زلزله دانست و اظهار داشت: داده های اخیر لرزه خیزی اطراف تهران نشان داده است که از سال ۱۳۷۵ تا شهریور سالجاری ۱۵ هزار و ۷۰۰ زلزله بزرگتر از ۲ در منطقه تهران رخ داده است.
زارع افزود: همینطور بررسی زمینلرزه های ۲۵ سال گذشته نشان داده است که تعداد زمینلرزه ها از ۱۲ مورد رخداد لرزه ای کوچک (۳.۵ تا ۴.۵ ریشتر) به تعداد ۱۸ مورد رخداد لرزه ای رسیده است. این موارد به غیر از دو زلزله مهم ۲۹ آذرماه سال ۹۶ ملارد و زلزله ۱۹ اردیبهشت در مشا است.
این استاد پژوهشگاه زلزله شناسی، تصریح کرد: بررسی زمینلرزه های ۲۵ ساله اخیر در تهران نشان داده است که میتوان انتظار وقوع زلزله ای با بزرگای ۶ را در این شهر داشته باشیم.
منبع:

1400/07/20
10:47:16
0.0 / 5
218
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری