در گفت و گو با ارتباط با مشتری مطرح شد

مگر ما ترکیه هستیم که اقتصادمان با کرونا فلج شود؟

مگر ما ترکیه هستیم که اقتصادمان با کرونا فلج شود؟

به گزارش ارتباط با مشتری یک فعال حوزه کار با اشاره به اینکه کرونا تنها صنوف و کسب و کارهای خدماتی را درگیر و گرفتار مشکل کرد، اظهار داشت: تمام کارفرمایان بخشهای تولیدی به برکت کرونا در این زمان هر طور خواستند قیمت گذاری کردند و حجم و کیفیت تولیداتشان را تغییر دادند بنابراین نه تنها ضرر نکردند بلکه مشکلی برای پرداخت دستمزد بیشتر کارگرانشان ندارند.ناصر چمنی در گفت و گو با ایسنا، با تکیه بر تعیین دستمزد منطقی برای سال آینده کارگران اظهار نمود: برای آنکه قدرت خرید و معیشت جامعه کارگری افزایش پیدا کند باید برای سال آینده دستمزدها به شکل منطقی و متناسب با هزینه های زندگی آنها افزایش پیدا کند.
وی اضافه کرد: بارها از ترمیم حقوق کارگران و بازنشستگان سخن گفته ایم به این علت که جزو طبقه حداقل بگیر و کم درآمد جامعه هستند و برای آنکه قادر به امرار معاش و ادامه زندگی خود باشند، باید به لحاظ درآمدی در وضعیت مناسبی قرار بگیرند.
این کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری به ۱۲ میلیون تومان در ماه رسیده است، تصریح کرد: ما با در نظر گرفتن تورم لحظه به لحظه در بحث خوراکی ها و همینطور اجاره بها، هزینه ایاب و ذهاب، هزینه های سنگین بهداشت و درمان و موارد دیگر حتما باید دستمزد سال آینده کارگران را افزایش بدهیم.
چمنی در ادامه درباره اظهارات برخی کارفرمایان که اعلام می کنند به علت انتشار کرونا و زیان وارده توان افزایش دستمزد کارگران را ندارند، با رد این مسأله اظهار داشت: اتفاقا کارفرمایان حالا در بهترین موقعیت و شرایط قرار دارند بخصوص کارفرمایان بخشهای تولیدی، چون در روزهای کرونا تولید تعطیل نشد و به سبب تأمین نیاز مردم چرخ کارخانه ها و کارگاههای تولیدی چرخید.
وی اضافه کرد: آن دسته کارفرمایانی که گرفتار ضرر و زیان ناشی از کرونا شدند، صنوف و بخشهای خدماتی بودند، مثل تالارها، هتل ها، باشگاهها و مهدکودک ها؛ بنابر این فقط در حوزه خدمات مشکل پیدا کردیم و بخشهای دیگر بسیار جزیی بود.
این کارشناس حوزه کار تصریح کرد: درست است که کرونا بر صنف خدمات، رستوران ها و مراکز گردشگری تاثیرگذاشت ولی همه مملکت مشاغل خدماتی نیست. چند درصد کارفرمایان در صنف خدمات هستند؟ مگر کشور ما ترکیه است که بگوییم بیشتر از نصف درآمد ما از طریق گردشگر بود و کرونا سبب نابودی گردشگری و فلج شدن اقتصادمان شد.
چمنی افزود: کارگاههای کوچکی هم که صدمه دیدند عموما کارگاههای کیف و کفش یا تعمیر وسیله و موتور بودند که اگر به مشکل برخوردند به این علت بود که جامعه قدرت خرید نداشت وگرنه معتقدم تمام کارگاهها و کارخانه های تولیدی از شوینده تا مواد غذایی و خوراکی و روغن تا توانستند سود کردند و وضعشان خوب شد.
وی با اشاره به اینکه گذشت زمان نشان خواهد داد که با کاهش بیشتر قدرت خرید مردم چه میزان از تولید این کارفرمایان در انبارها باقی خواهد ماند، اظهار نمود: متاسفانه امروز برخی کارفرمایان هر طور که می خواهند قیمتگذاری می کنند و حجم تولیداتشان را کم می کنند و قیمتش را روز به روز بالا می برند؛ بنابر این به برکت کرونا و بالا بردن قیمت اجناس و محصولات نه تنها ضرر نکردند بلکه مشکلی برای پرداخت دستمزد بیشتر به کارگران ندارند بنابراین این حرف که توان افزایش ندادن دستمزدها را ندارند، شوخی و حرف غیر قابل توجیهی است.
این فعال حوزه کار در انتها با اشاره به اینکه دولت باید تحت هر شرایطی کارفرمایان را حمایت کند ولی نه با دادن وام های با سود ۱۸ درصد، اظهار داشت: وقتی جامعه کارگری آنقدر پول نداشته باشد که در کنار هزینه خوراکی ها و اجاره بها، لباسی بخرد یا کفش کهنه اش را تعمیر و تعویض کند، کم کم باید شاهد تعطیل شدن کارگاههای کوچک هم باشیم.
منبع:

1400/09/14
21:58:54
0.0 / 5
264
تگهای خبر: اقتصاد , تورم , تولید , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری