عبدالملكی:

بیانات رهبر انقلاب در ارتقای فرهنگ کار، راهبردی بود

بیانات رهبر انقلاب در ارتقای فرهنگ کار، راهبردی بود

به گزارش ارتباط با مشتری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با کارگران درباب ارتقای کار و جامعه کارگری راهبردی بود و نکات مهمی را مورد تاکید قرار دادند.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، حجت الله عبدالملکی امروز (دوشنبه ۱۹ اردیبهشت) در گفت وگوی تلویزیونی عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار امروز با جامعه کارگران نکاتی درباب وظایف دولت در توسعه آموزش های فنی و حرفه ای، زمینه سازی فرصت شغلی، تنظیم رابطه کار و امنیت شغلی بیان نمودند که راهگشار بود.
وی اضافه کرد: تعاریفی در بازار کار درباب گروه شاغل، جویای کار و غیر فعال مطرح است، گروه جویای کار شامل افراد بیکار و غیر فعال به افرادی گفته می شود که حاضر نیستند کار کنند که علت آن مسائل فرهنگی، ملاحظات اقتصادی و پایین بودن دستمزدهاست است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در اقتصادهایی که رو به پیشرفت هستند، آمار افرادی که توان کار و جویای کار هستند بالاست که این آمار نرخ بیکاری را بالا می برد.
وی با اشاره به اینکه یکی از ثمرات افزایش دستمزد، افزایش جمعیت فعال کشور است، اظهار داشت: در این شرایط، افراد جویای کار و متقاضی رشد می کنند.
عبدالملکی تصریح کرد: مساله آموزش های فنی و حرفه ای مورد تاکید معظم له بود که این مورد را از روزهای آغازین فعالیت در دولت سیزدهم پیگیری کردم که در ۶ ماه نیمه دوم سال گذشته، اتفاق های بزرگی در سازمان فنی و حرفه ای افتاد و امسال نیز برنامه های خوبی در دست اجراست.
وی ضمن اشاره به رشد تعداد واحدهای آموزشی جوار کارگاهی اظهار داشت: با همکاری واحدهای تولیدی، این کارگاه ها در کنار واحدها شکل می گیرد، بر این اساس در دولت سیزدهم ۶۰۰ واحد جدید جوار کارگاهی راه اندازی گردید، این در شرایطی است که از ۱۳۷۰ تا ۱۴۰۰ در مجموع ۶۰۰ واحد جوار کارگاهی در کشور وجود داشت.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: کارفرمایان به شکل گیری واحدهای آموزشی جوار کارگاهی کمک کردند که این امر به افزایش بهره وری نیروی کار می انجامد، ضمن این که کارگران به خاطر تخصص و افزایش دستمزد، مایل به این آموزش ها هستند در همین راستا نظام ارزیابی و تشخیص صلاحیت سازمان فنی و حرفه ای ارتقای قابل توجهی پیدا کرده است، بر این اساس افرادی که گواهی مهارت دریافت می کنند ارزیابی می شوند.
تسهیل در صدور مجوزها
وی از توسعه آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای آگاهی داد و اظهار داشت: در دولت سیزدهم صدور مجوزها از هفت ماه به سه روز رسید که در نیمه نخست سال قبل ۴۰ تا ۵۰ مجوز صادر شده بود این در حالیست که در نیمه دوم پارینه چهار هزار و ۵۰۰ مجوز صادر شد و یک هزار مجوز آغاز به کار کردند.
عبدالملکی بیان داشت: آموزش ها اشتغال آفرین است و امیدواریم امسال ۳۰ درصد رشد آموزش های فنی و حرفه ای و مهارتی داشته باشیم تا کارگر ماهر و جویای کار به آسانی در بازار کار جذب شوند.
وی با تکیه بر این که ۵۰ درصد بیکاری با ارائه آموزش های مهارتی حل می شود، اظهار داشت: یکی از علت های بیکاری به خاطر نداشتن آموزش است، اما در صورتیکه نیروی کار یا جویای کار مهارت یاد بگیرد می تواند از فرصت های شغلی بهره ببرد، ضمن این که حالا تعداد زیادی از واحدهای اقتصادی داریم که به نیروی متخصص نیاز دارند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: همین طور برای ارتقای فرهنگ کار، همه ارکان فرهنگی کشور همچون ائمه جماعات، رسانه ها، دستگاههای فرهنگی و هنرمندان می توانند با فرهنگ سازی به جذب نیروی کار از دید اسلامی کمک کنند.
وی ضمن اشاره به پیشبینی ایجاد یک میلیون اشتغال جدید در سال جدید، اظهار داشت: با ارائه آموزش ها، قابل توجهی از نیروی کار جذب می شوند.
عبدالملکی تصریح کرد: همین طور ۳۰ میلیون نفر- ساعت آموزش برای مشاغل دانش بنیان و فناور در نظر گرفته شده است تا ورود افراد به شرکتهای دانش بنیان تسهیل شود، در همین زمینه ۴۰۰ شرکت اقتصادی زیر نظر صندوق های وزارت کار فعال می باشند که فعالیتهای جدید تولیدی را در زمینه دانش بنیان آغاز کرده اند.
وی با اشاره به اینکه افزایش دستمزد ۵۷ درصدی مصوبه شورایعالی کار به لحاظ قانونی لازم الاجراست، اظهار داشت: حقوق کارگران سه جز دارد که یک جز ۵۷ درصد افزایش پیدا کرده است و درمجموع ۵۳ درصد افزایش دستمزد امسال نسبت به سال قبل رقم می خورد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: در قانون کار شورایی بعنوان شورایعالی کار است که برمبنای اصل سه جانبه گری، ۶ نفر از نمایندگان کارگری و کارفرمایی و چهار نفر نمایندگان دولت درباب دستمزد کارگران تصمیم گیری می کنند سال قبل نمایندگان دو قشر اجماع کردند و وزارت کار مهر تأیید بر روی مصوبه دستمزد زد.
مصوبه افزایش دستمزد لازم الاجراست
وی تصریح کرد: از اول فرودین ماه مصوبه افزایش دستمزد لازم الاجراست و دستگاههای دولتی، بخش خصوصی و واحدهای تولیدی و صنعتی موظف به اجرای آن هستند در این خصوص کارگران نگران نباشند.
عبدالملکی ضمن اشاره به نظریه «کارایی دستمزد» در اقتصاد کلان اظهار داشت: بر طبق این نظریه، افزایش دستمزد منجر به افزایش بهره وری و قدرت تولیدی کارگران می شود که به تبع افزایش سودآوری را برای واحدهای اقتصادی به دنبال دارد.
وی اضافه کرد: افزایش دستمزد منجر به تعدیل نیرو نمی گردد برمبنای آمارها در ۶ هفته اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تعدیل نیروی کار ۳۸ درصد کمتر بوده است ضمن این که جذب کارگر نیز خوب بوده است و ده ها هزار نفر مشغول به کار شده اند در همین راستا سازمان تامین اجتماعی آمار بیمه شدگان جدید جامعه کارگری را در آخر اردیبهشت امسال را اعلام می کند.
به گفته وی، کارفرمایان تشنه نیروی کار ماهر هستند اگر کارگری، یک سال در کارگاهی باشد، نیروی متخصص به حساب می آید، کارفرمایان مایل نیستند این نیروی کار را از دست بدهند هر چند هزینه ها بالا رفته است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تدوین بسته حمایتی برای کارفرمایان آگاهی داد و اظهار داشت: برای پشتیبانی از بنگاه های اقتصادی، واحدهایی که ضمن تثبیت نیروی کار مبادرت به جذب نیروی جدید کنند می توانند از این بسته استفاده کنند
وی اضافه کرد: این بسته شامل مجموعه حمایت های مالی، مالیاتی، بیمه ای و آموزشی است که به نوع خود بی سابقه است و در گذشته این نوع بسته حمایتی را نداشته ایم.
دهک بندی ها به سازمان هدفمندی یارانه ها ارسال شد
عبدالملکی ضمن اشاره به دهک بندی اقشار مختلف جامعه اظهار داشت: کار پایگاه رفاه ایرانی ها از دولت قبل شروع شده که کاری باارزش است و الان ۹۵ درصد اطلاعات خانوارها در آن تکمیل شده است اما قسمتی از دستگاه ها هنوز اطلاعات را نداده اند که نباید موجب نگرانی مردم باشد.
وی بیان داشت: دهک بندی های محتاطانه است در صورتیکه اطلاعاتی نباشد فرض را بر این می گیریم که این فرد هیچ چیز ندارد مگر این که حساب بانکی و خودرو و سهام داشته باشد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابراز دشت: دهک بندی اولیه در هفدهم اردیبهشت ماه به سازمان هدفمندی ارسال کرده ایم، دائماً اطلاعات جدید می رسد انتظار می رود که اعتراضاتی هم در آینده باشیم که در این حوزه سامانه هایی هم در نظر گرفته شده. دهک بندی ها در دور جدید عادلانه و کارآمد تر است.
وی از سامانه های اعتراض به دهک بندی یارانه ها آگاهی داد و اظهار داشت: ۲ نوع اعتراض به یارانه ها در نظر گرفته شده است که اول به خاطر این که چرا یارانه بگیر نیستم و دیگری به خاطر دهک بندی هاست. اعتراض به نوع یارانه بگیرها از طرف سامانه هدفمندی یارانه ها و اعتراض به دهک بندی ها در سامانه وزارت کار است که سامانه ها آماده است.
عبدالملکی تصریح کرد: دهک بندی یارانه ها به خاطر مسائل امنیتی غیر برخط است ازاین رو در زمانی که اعلام می شود اگر کسی معترض باشد می تواند در این سامانه ها ثبت کند که اگر نیاز به اصلاح باشد از این طریق انجام می شود، افراد هنگام دریافت یارانه متوجه دهک بندی خواهند شد.
وی تصریح کرد: امروز جلسه ای با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد تا سازمان هدفمندی یارانه ها سامانه مربوطه را آماده کند.
به گفته وزیر کار، اختصاص یارانه بیشتر به دهک های پایین شاخصهای فقر را بهبود و منجر به رسیدگی بیشتر به فقرا می شود.
وی با اشاره به اینکه بانکهای اطلاعاتی مختلفی در دهک های بندی خانوارها دخیل هستند اظهار داشت: شبکه بانکی اطلاعات را ارائه کرده است حالا اطلاعات کامل است ضمن این که داده های بانکی بصورت مقطعی می رسد و دهک بندی ها فرایندی دائمی و پویا دارند ازاین رو نیاز نیست مردم کاری انجام دهند خودکار اطلاعات بروزرسانی می شود.
عبدالملکی اظهار داشت: درباره کلیات روش پرداخت و مبلغ دهک بندی ها، در کلان دولت تصمیم گیری می شود و این وزارت خانه در ستاد مربوطه عضو است، وزارت کار مسئولیت مستقیم در دهک بندی، رصد اقتصادی و رسیدگی به اعتراض ها را دارد.
افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت ماه
وی ضمن اشاره به این که سالی یک دفعه حقوق بازنشستگی توسط هیأت مدیره سازمان تامین اجتماعی تصویب و به هیأت دولت ارسال می شود اظهار داشت: این حقوق برمبنای مصوبات شورایعالی کار بوده که هیأت مدیره تامین اجتماعی تصویب کرده است و بودجه آن در سازمان تامین اجتماعی دیده شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: امسال افزایش مستمری بازنشستگان به هایت وزیران ارسال شده است که یک جلسه در کمیسیون مطرح گردیده است و یک جلسه دیگر نیز در کمیسیون مورد بررسی قرار می گیرد و بعد نتیجه بحث در کمیسیون ها به صحن هیأت وزیران منتقل و تصمیم گیری می شود. ضمن این که دولت موضوعات فوری بسیاری خواهد داشت که تلاش می نماییم تا اردیبهشت ماه این امر محقق شود چونکه دولت نیز پیگیر است.
وی تصریح کرد: معوقات بازنشستگان از آغاز فروردین ماه لحاظ و در حقوق خردادماه واریز می شود.
عبدالملکی ضمن اشاره به این که جامعه بازنشستگی قشر مهم هستند که برای رفاه آنها تلاش می نماییم اظهار داشت: بازنشستگان کارگری چهار میلیون نفر و بازنشستگان کشور یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر هستند که اقداماتی برای رفاه بازنشستگان در نظر گرفته شده است، حق بیمه سهم بیمه پرداز برای بیمه تکمیلی که پیش از این ۳۰ درصد بود به ۵۰ درصد رسیده است که سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کند.
وی، بهبود شرایط درمانی، افزایش ۴۰ درصدی وام قرض الحسنه، پرداخت وام ازدواج فرزندان بازنشستگان، خرید اقساطی از فروشگاه را از با اهمیت ترین اقدامات برای بازنشستگان عنوان نمود.
ساخت سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به مسکن کارگران اظهار داشت: در جلسه هیأت دولت بر روی حق مسکن کارگران بررسی می شود همین طور تفاهم نامه با وزارت راه و شهرسازی برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران به امضا رسید ازاین رو کارگرانی که در سامانه نهضت تولید ملی مسکن ثبت نام کردند، به آنها زمین ها تخصیص داده و ساخت شروع شده است.
وی اظهار داشت: سهم کارگران از سالانه یک میلیون واحد مسکونی ۴۰۰ هزار واحد است که زمان تحویل این مسکن ها بر طبق این فرایندهای خاص خود همچون تخصیص زمین است که نظارت حاکمیتی آن برعهده وزارت راه و شهرسازی است. ضمن این که باید ساماندهی گردد تا تحویل واحدها نیز صورت می گیرد
عبدالملکی با تکیه بر روی امنیت شغلی کارگران اظهار داشت: یکی از اشکالات جامعه کارگران ساماندهی قراردادهاست که حجت الاسلام رئیسی نیز دستور ویژه داد.
وی اظهار داشت: ۳۵ مدل قرارداد کار داریم که قسمتی از آن سفید امضا هستند در همین راستا کمیته ای از نمایندگان کارگری و کارفرمایی در وزارت کار تشکیل شد در این کمیته ۲ ماه فرصت دادیم راه حل ارائه نمایند که اگر نیاز به مصوبه هیأت وزیران یا قانون لایحه یا مصوبه های شورایعالی کار باشد، اقدام نماییم.
وزیر کار بیان داشت: رهبر معظم انقلاب نیز امروز بر امنیت شغلی کارگران تاکید نمودند که قراردادهای کوتاه مدت باید رسیدگی شود این در حالیست که کارفرمایان در مضیقه نباشند، ازاین رو بحث های قانونی وجود دارد به دنبال راه حل عملیاتی و ضمانت اجرائی هستیم تا این مساله را برطرف نماییم


منبع:

1401/02/20
12:15:41
0.0 / 5
98
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری