چند درصد شاغلین تامین اجتماعی بیمه الزامی هستند؟

چند درصد شاغلین تامین اجتماعی بیمه الزامی هستند؟

ارتباط با مشتری: نتایج یک مطالعه نشان میدهد که 40 درصد از بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در 9 ماهه سال 1400، بیمه شدگان اصلی هستند که 89 درصد آنها را بیمه شده شاغل می سازند.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، توسعه نظام رفاه و تامین اجتماعی و مقابله با انواع بیماری، از کار افتادگی، کهولت سن، بیکاری و مواردی از این دست برای هر جامعه به ویژه افراد شاغل اهمیت به سزایی دارد. سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان سازمان های بیمه گر وزارت کار در ارائه این ماموریت نقش دارند پس یکی از وظایف وزارت کار علاوه بر اجرای سیاستهای اشتغال، پشتیبانی از نیروهای کار شاغل است و از این منظر بررسی بیمه شدگان شاغل و سهم آنها از کل شاغلان لازم است.

در تعریف، بیمه شده به فردی گفته می شود که با پرداخت مبالغی به عنوان حق بیمه، حق استفاده از مزایای مندرج در قانون سازمان بیمه گر را دارد. بیمه شده اجباری، بیمه شده ای است که به دستور کارفرما یا نماینده وی در محلی به نام کارگاه کار می کند و مزد و حقوق می گیرد.

بیمه شده خاص، فردی است که مشمول بیمه الزامی نبوده و با میل و اراده تحت پوشش مقررات تامین اجتماعی قرار گیرد. بیمه شده تبعی، شخص یا اشخاصی هستند که به تبع سرپرستی یا کفالت بیمه شده اصلی از مزایای مقرر در این قانون می توانند استفاده کنند.

بیمه شدگان شاغل سازمان تامین اجتماعی تنها تعدادی از بیمه شدگان اصلی را شامل می شوند اما با مطابقت تعریف شاغل و انواع بیمه شدگان اصلی سازمان تامین اجتماعی؛ بیمه شده اجباری، تعدادی از بیمه شدگان خاص نظیر بافندگان، رانندگان، کارگران ساختمانی و کارفرمایان صنفی، تعدادی از بیمه شدگان حرف و مشاغل آزاد مانند معلمین حق التدیس و مربیان مهدهای کودک تحت پوشش بهزیستی و اعضای نماینده بیمه ایران و آسیا که بیمه شدگان شاغل در سازمان تامین اجتماعی را می سازند.بر اساس گزارش مرکز برنامه ریزی و اطلاعات راهبردی وزارت کار از مجموع بیمه شدگان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی در ۹ ماهه سال گذشته، ۳۹.۹ درصد از بیمه شدگان، بیمه شدگان اصلی هستند که حدود ۸۸.۹ درصد آنها را بیمه شده شاغل می سازند.

آمار بیمه شدگان شاغل سازمان تامین اجتماعی طی این مدت همین طور گویای آنست که بیشترین سهم متعلق به بیمه شدگان الزامی با ۷۸ درصد و بعد از آن رانندگان، حرف و مشاغل آزاد و کارگران ساختمانی است.

به سبب این گزارش، آمار بیمه شدگان شاغل سازمان تامین اجتماعی در ۹ ماهه سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۷ بالا رفته است به نحوی که تعداد بیمه شدگان شاغل از ۱۲ میلیون و ۳۵۶ هزار و ۹۷۹ هزار نفر در سال ۱۳۹۷ به بالای ۱۳ میلیون و ۳۹۵ هزار و ۵۶۳ نفر بالا رفته و این افزایش در حرف و مشاغل آزاد شاغل و کارفرمایان صنفی بیشترین نمود را داشته است اما در مربیان مهدهای کودک، معلمین حق التدریس، اعضای صندوق نظام دامپزشکی، کارگران ساختمانی، رانندگان، باربران و خادمین مساجد با سیر نزولی همراه بوده است.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، برابر ماده ۱۴۸ قانون کار، کارفرمایان کارگاه های مشمول این قانون مکلفند برمبنای قانون تامین اجتماعی نسبت به بیمه کارگران ونیروهای کار واحدهای خود اقدام نمایند.

منبع:

1401/03/27
13:46:30
0.0 / 5
209
تگهای خبر: اجتماعی , اشتغال , پزشك , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری