در گفت و گو با ارتباط با مشتری مطرح شد:

توجه به سبد معیشت کارگران در تعیین دستمزد ۱۴۰۲

توجه به سبد معیشت کارگران در تعیین دستمزد ۱۴۰۲

ارتباط با مشتری: یک کارشناس حوزه کار پیشنهاد کرد که یک تیم کارشناسی متشکل از اقتصاددانان و نخبگان دانشگاهی در کنار گروههای کارگری، کارفرمایی و دولت در کمیته دستمزد شورای عالی کار تشکیل گردد تا ابعاد دستمزد 1402 با نگاه علمی تر و متناسب با شرایط اقتصادی بررسی شود.حمید نجف در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه افزایش حقوق و دستمزد سبب بالا رفتن تورم نمی گردد، اظهار داشت: در بحث حقوق و دستمزد بطور معمول تحلیل این است که برای کنترل نرخها و تورم بهتر است دستمزدها کنترل شود و این سیاست در سالهای قبل توسط دولتها دنبال شد و به شکست انجامید پس معتقدم اگر حداقل یا حداکثر دستمزد را ۱۰ درصد یا ۲۰ درصد افزایش بدهیم، اتفاق خاصی در تورم نخواهد داشت چون تورم را همه ساله داریم و هیچ وقت از بین نمی رود و این مساله بیشتر طبقات ضعیف و حداقل بگیر را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی افزود: امسال برای جامعه حداقل بگیر و بازنشستگان سال چندان خوبی نبود و تنها کاری که می توانیم برای بهبود وضع معیشت آنها انجام بدهیم این است که تصمیماتی در شورای عالی کار بگیریم که در حقوق کارگران و مستمری بازنشستگان اثرگذار باشد چون تصویب مبلغ دستمزد در شورای عالی کار نه فقط در حقوق جامعه کارگری بلکه در میزان حقوق بازنشستگان هم تعیین کننده است.

این کارشناس حوزه کار جلسات دستمزد ۱۴۰۲ را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: شورای عالی کار امسال کار مهمی پیش رو دارد و باید برمبنای خط معیشت و سبد هزینه های مصرفی یک خانوار ۴ نفره درباب دستمزد تصمیم بگیرد. متاسفانه در بعضی سالها اقلامی از سبد معیشت حذف می شد یا کالاهایی که رشد تورمی کمتری داشتند در سبد گنجانده می شد پس امسال باید سبد معیشت را عادلانه انتخاب نماییم تا محاسبه تورم سبد معیشت واقعی تر باشد.

نجف اضافه کرد: هم اکنون هزینه های بهداشت و درمان یا قیمت کالاهای اساسی و اقلام خوراکی بر هیچ کسی پوشیده نیست پس کمیته دستمزد باید سبد غذایی خانوار را بر طبق اقلام مصرفی و محصولات پروتئینی که یک فرد بتواند کالری خودرا تامین کند و با آن ادامه حیات داشته باشد، تعریف کند.

وی با اشاره به شروع فعالیت کمیته دستمزد از هفته های آتی پیشنهاد کرد: یک تیم کارشناسی متشکل از نخبگان دانشگاهی و اقتصاددانان در کنار گروه کارگری، کارفرمایی و دولت در جلسات شورای عالی کار حضور یابند و یک یا دو نماینده مجلس نیز به روند برگزاری این جلسات کمک کنند تا با تشکیل یک کمیته جامع و کارشناسی، ابعاد دستمزد با نگاه علمی تر بررسی شود.

به گفته این کارشناس حوزه کار، نگاه به مقوله دستمزد و تعیین آن باید دانشگاهی و علمی و مبتنی بر شرایط روز اقتصادی باشد تا دستمزد واقع بینانه تر تعیین شود.
1401/11/04
15:12:00
0.0 / 5
211
تگهای خبر: اقتصاد , تورم , جامعه , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری