مروری بر مهم ترین اخبار اقتصادی روز

مروری بر مهم ترین اخبار اقتصادی روز

به گزارش ارتباط با مشتری تورم دهك های درآمدی برای اولین بار از جانب مركز آمار بررسی شده و امروز اعلام گردید افزایش قیمت در اقلامی كه سهم عمده سبد مصرفی خانوارهای دهك پایین را به خود اختصاص داده اند، به بروز فشار تورمی بیشتر در این دهك نسبت به دهك های بالاتر منجر گردیده است.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، مركز آمار ایران برای نخستین بار تورم دهك های درآمدی را بررسی نموده كه طبق آن بیشترین عدد شاخص مربوط به دهك اول بالغ بر ۱۱۱. ۵ و كمترین مقدار شاخص متعلق به دهك دهم بالغ بر ۱۰۹. ۷ است.
از سوی دیگر كمترین افزایش ماهانه شاخص كل برای دهك دهم بالغ بر ۰. ۶ درصد و بیشترین افزایش ماهانه شاخص كل برای دهك اول بالغ بر ۱. ۳ بوده است كه در مقایسه با تورم ماهانه كل خانوارها در آذرماه ۰. ۶ واحد درصد بالاتر است.
این بررسی ها نشان داده است كه افزایش قیمت در گروه خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات كه سهم عمده سبد مصرفی خانوارهای دهك پایین را به خود اختصاص داده منجر به بروز فشار تورمی بیشتر در این دهك نسبت به دهك های بالاتر شده است. به طوری كه تورم سالانه در دهك اول ۸. ۸ درصد و در دهك دهم ۷. ۴ درصد بوده است.
تغییر سال پایه تورم را كاهش داد
بر این اساس معاون مركز آمار ایران با اشاره به اینكه از این پس تورم دهك ها هم توسط مركز آمار ایران اعلام می گردد بیان كرده است: تورم دهك اول ۸. ۸ درصد و تورم دهك دهم ۷. ۴ درصد بوده است.
جواد حسین زاده در نشست خبری امروز دو دستاورد بزرگ در مركز آمار ایران را تغییر سال پایه تورم از ۱۳۹۰ به ۱۳۹۵ در تورم و همینطور به دست آوردن تورم دهك ها دانست.
طبق اظهارات وی در آذرماه، تورم كل كشور به عدد هشت درصد رسیده كه شهری ۷. ۸ درصد و روستایی ۹. ۲ درصد بوده است. تورم برای دهك اول جامعه ۸. ۸ درصد و برای دهك دهم ۷. ۴ درصد بوده است.
تورم شهری، روستایی و كل كشور بر مبنای سال پایه ۱۳۹۵ محاسبه می گردد كه بر این اساس علت تغییر سال پایه به علت تغییر تكنولوژی تولید كالا، حذف برخی اقلام از سبد مصرفی و افزودن برخی دیگر، تغییر در وزن كالاها و مواردی از این دست علت تغییر سال پایه است؛ ضمن اینكه افزایش درامد خانوارها الگوی مصرف را تغییر می دهد و همین امر تغییر سال پایه را رقم می زند.
تخم مرغ گران تر از شانه ای ۱۲۶۰۰ تومان نخرید
در حوزه تولید و تجارت، طی ماه های اخیر تخم مرغ همواره جزو محصولاتی بود كه بیشترین افزایش قیمت را در سبد خانوار داشت و در هفته های اخیر گرانی آن شدت بیشتری گرفت تا جایی كه از ۱۸ هزار تومان هم عبور كرد و به حدود ۲۰ هزار تومان رسید، البته وزارت كشاورزی از ماه گذشته اجازه واردات این محصول را برای تظیم بازار آن صادر كرده بود.
اما معاون وزیر كشاورزی از آغاز توزیع تخم مرغ وارداتی از امروز اطلاع داد و اظهار داشت: هر شانه تخم مرغ باید به قیمت مصوب ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان و هر شانه تخم مرغ شیرینگ پك (بسته بندی شده) باید ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان در بازار مصرف فروخته شود.
علی اكبر مهرفرد در این باره گفته است: مجوز واردات تخم مرغ از كشورهای مختلف به غیر از آنهایی كه با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان درگیر هستند، صادر گردیده است و این مجوز تنها به اتحادیه مرغداران مرغ تخم گذار داده نشده و هر كسی می تواند این محصول را با تعرفه پنج درصد وارد كند.
بر این اساس مرغ داری هایی كه با بیماری مواجه نیستند و تولید و عرضه تخم مرغ در آنها ادامه دارد، نباید این محصول را بالاتر از نرخ مصوب بفروشند و اجحاف كنند كه قیمت مصوب (مصرف كننده) برای یك شانه تخم مرغ شیرینگ پك (بسته بندی) شده ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان و برای یك شانه تخم مرغ شیرین پك نشده ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان است و در این میان دستگاه های نظارتی باید نسبت به اجرای این مصوبه كارگروه تنظیم بازار انجام وظیفه كنند و اجازه گران فروشی ندهند.
توقف تولید ۲۵ خودروی غیراستاندارد سبك و سنگین
در بخش دیگر تولید و تجارت و خودرو هم امروز خبر مهمی منتشر شد؛ اسفند ماه سال قبل سازمان ملی استاندارد ایران از افزایش تعداد استانداردهای خودرویی از ۵۵ به ۸۵ مورد اطلاع داد و اعلام نموده بود كه بر مبنای تفاهم نامه ای بین این سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت ارتقای این استانداردها از نظر تعداد و كیفیت مطرح شده است؛ موضوعی كه بر مبنای مصوبه شورای سیاست گذاری خودرو با حضور وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان ملی استاندارد، خودروسازان و قطعه سازان در دستور كار قرار گرفت.
بر این اساس بود كه امروز اعلام گردید كه توقف تولید ۲۵ خودروی سواری و سنگین جاده ای با اجرای فاز اول استانداردهای جدید الزامی خودرو از ابتدای دی ماه سال جاری كلید خورده است.
این خبر شاید یكی از مهمترین اخبار حوزه تولید و تجارت به شمار برود چون كه با اجرای فاز اول استانداردهای جدید الزامی خودرو، تولید و واردات بعضی از خودروهای غیراستاندارد همچون خودروهای ۱۴۱ بنزینی و دوگانه سوز از دستور كار خودروسازان خارج شده است.
گرانی كاغذ در كشور!
اما در بخش بازار كاغذ در كشور كه همواره با مشكلات مختلف گرانی دست و پنجه نرم می كند آماری اعلام گردید كه بر مبنای آن در شش ماهه اول سال جاری در حوزه صادرات كاغذ و محصولات كاغذی رشد داشته ایم.
افزایش صادرات كاغذ و محصولات كاغذی در شرایطی رخ می دهد كه در ماه های گذشته بازار كاغذ در داخل كشور با گرانی مواجه شده و بنابر آنچه از جانب فعالان این عرصه عنوان می شود، افزایش قیمت كاغذ در سطح بین الملل دلیل این گرانی بوده است با این وجود محصولات صادراتی ایران در این بخش باآنكه از نظر وزنی حدود ۱۱۲ درصد رشد داشته اند اما افزایش ارزشی آنها به ۷۲ درصد هم نمی رسد. همین مسئله گویای این است كه در حوزه كاغذ و محصولات كاغذی در بخش بین الملل افزایش قیمت با افزایش وزن همخوانی چندانی نداشته و این دو عدد به طور متناسب با یكدیگر رشد نكرده اند.
طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت در شش ماهه اول سال جاری بالغ بر ۵۸ هزار تن كاغذ و محصولات كاغذی به كشورهای مختلف صادر شده است؛ عددی كه در مقایسه با تولیدات كمتر از ۲۸ هزار تنی شش ماهه اول سال قبل از نظر وزنی ۱۱۱. ۶ درصد رشد را نشان داده است.
تغییرات سینوسی در بازار دلار
تغییرات بازار ارز طی روزها و هفته های اخیر همواره مورد توجه بوده و یكی از اخبار مهم حوزه اقتصادی به حساب می آید. امروز هم این بازار با شیب آرامی در جهت افزایش قیمت حركت كرد اما سكه تمام ثبات نسبی قیمت را حفظ نموده بود.
در بازار ارز دلار آمریكا بر خلاف روز گذشته مقداری افزایشی شد و ۴۱۹۴ تومان فروخته می شود، یورو ۵۰۲۸ تومان، پوند انگلستان ۵۷۲۳ تومان، لیر تركیه ۱۱۲۲ تومان و یوان چین هم ۶۵۶ تومان عرضه می گردد.
بانك مركزی هم دلار مبادله ای را ۳۵۹۵ تومان قیمت گذاری كرد. همینطور سكه تمام طرح جدید یك میلیون و ۳۹۵ هزار تومان، نیم سكه ۶۸۴ هزار تومان، ربع سكه ۳۹۹ هزار و ۷۰۰ تومان و سكه گرمی ۲۶۱ هزار تومان قیمت دارد. بازار طلا هم تا حدودی با افزایش قیمت همراه شده است. هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۲۹ هزار و ۶۵۴ تومان، هر مثقال طلا ۵۶۱ هزار و ۶۰۰ تومان و هر اونس طلا برای معاملات در بازار جهانی ۱۲۷۵ دلار داد و ستد می گردد.
شایعات درباره پروژه های تلگرام را گوش نكنید!
در شرایطی كه بیت كوین یا پول مجازی هم توانسته در بازار ارزها ورود جدی پیدا كند تقریبا هر روز خبری از این ارز افسارگسیخته از اقصی نقاط جهان به گوش می رسد. در جدیدترین این اخبار درمورد ورود تلگرام به بازار ارزهای رمزگزاری شده هم مطالبی انتشار یافته كه بر مبنای آن قرار بود همانند بیت كوین مبادلات امن را در اختیار كاربران قرار دهد.
ولی بنیانگذار تلگرام تاكید كرده است كه همه اخبار واقعی در مورد تلگرام و پروژه های مربوط به آن را فقط در سایت رسمی ما دنبال كنید. وی در عین حال اطلاعات درباره تولید پول الكترونیكی را رد و یا تایید نكرد اما خاطرنشان كرد كه درحال حاضر وب سایت های جعلی با نام تلگرام در اینترنت وجود دارد كه اخبار دروغ منتشر می كنند كه می توان به tgram. cc و یا پروژه ارز الكترونیكی TON اشاره نمود.
مدلهای جدید گوشی مشمول طرح رجیستری اعلام شد
در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی امروز در اطلاعیه جدید خود اعلام نمود: نظر به اجرای موفقیت آمیز مراحل اولیه طرح رجیستری و در جهت اهداف پیشگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه، تحقق حقوق مصرف كنندگان، واردكنندگان قانونی و فروشندگان مجاز و برپایه تصمیمات متخذه در یازدهمین جلسه كمیته راهبری طرح رجیستری، در ادامه مرحله دوم طرح و از ساعت ۲۴ روز جمعه ۸ دی ماه تمامی مدلهای گوشی تلفن همراه گوگل، بلك بری و موتورولا مشمول طرح می شوند.
بر این اساس سایر مدلها هم متعاقباً در هفته های آینده بعد از اعلام رسمی تحت پوشش طرح قرار می گیرند. پیش از این و از تاریخ ۱۴ آذرماه تمامی گوشی و تبلت های اپل مشمول طرح شده بودند.
بنابراین به كلیه دارندگان مدل های گوشی فوق سفارش می گردد تا تاریخ ذكر شده گوشیهای موجود خویش را فعال كنند و خریداران گوشیهای مذكور هم از تاریخ شروع طرح (۹۶/۱۰/۸) همانند گوشیهای اپل پیش از فعال سازی با استعلام كد ۱۵ رقمی (IMEI) با استفاده از سامانه #۷۷۷۷* یا #۴* اصالت گوشی را استعلام و بعد از اطمینان از ثبت گوشی نسبت به خرید آن اقدام نمایند.
وعده های وزیر نیرو جهت استفاده از طلای خاكستری
بیش از ۸۰ درصد پساب های تولیدی در جهان توسط جامعه بدون تصفیه و استفاده مجدد به اكوسیستم برمی گردند. هم اكنون اغلب شهرهای كشورهای در حال توسعه از زیرساخت و منابع مناسبی برای مدیریت پساب ها با روشی موثر و پایدار برخوردار نیستند؛ در همین راستا ایران تلاش دارد با توسعه استفاده از پساب وضعیت منابع آبی خویش را سروسامان دهد.
رضا اردكانیان، وزیر نیرو معتقد است كه دولت جهت استفاده از پساب برنامه های خوبی دارد و با عنایت به اینكه در دنیا لغت فاضلاب حذف شده و همه این ها به نام های دیگر و در رنگ های مختلف یاد می شود، مانند آب خاكستری كه باید بعد از تصفیه، استفاده مجدد در بخش های مختلف شود.
این مفهوم بدین معناست كه به جای اینكه آب را از نقاط دور منتقل نماییم باید به فكر نحوه استفاده از آب موجود باشیم اگر به این مورد نپردازیم آب های جدید برای مدتی می توانند پاسخگو باشند ولی بعد از مدتی مشكلات فعلی با ابعاد بزرگتری خویش را نشان خواهد داد.
اكنون بزرگترین پروژه بازیافت آب در مشهد شروع شده و در حال مطالعه است و به جهت اینكه از تجربه همه دنیا استفاده نماییم، با همكاری آلمانی ها مطالعات این طرح در حال پیش رفت است تا با آب كشاورزی جایگزین شود؛ البته از آنجائیكه پساب ها همیشه منطبق با زمان آبیاری نیست، بخشی را هم باید به سفره های زیرزمینی تغذیه كرد.


 

1396/10/04
22:17:37
5.0 / 5
4828
تگهای خبر: تولید , صنعت , قیمت , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری