یك كارشناس:

پنج سال است مدام می گویند مسكن امسال رونق می گیرد

پنج سال است مدام می گویند مسكن امسال رونق می گیرد

ارتباط با مشتری: یك كارشناس مسكن اظهار داشت: پنج سال مداوم است وقتی معاملات در یك ماه رشد می كند فعالان حوزه مسكن اعلام می كنند این رشد یعنی تحول؛ اما در عمل می بینیم كه مسكن در ركود باقی مانده است.


محمد عدالت خواه در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: آمارهایی كه مقداری رشد بیشتری را در معاملات و قیمت مسكن نشان داده است قابل بسط به كل كشور نیست بلكه باید ببینیم وضعیت اقتصادی به كدام سمت می رود. ساخت و ساز مسكن بر مبنای نیاز بازار است كه الان تقاضا محسوس نیست. زمانی هم مصرف كنندگان واقعی در بازار مسكن حضور داشتند و هم سوداگران ولی الان گروه اول به شدت كاهش یافته اند و گروه دوم هم كلا حضور ندارند. ازاین رو نمی توان انتظار داشت قیمت مسكن یكباره جهش كند.
وی اضافه كرد: هم اكنون دهك های پایین پولی برای خرید ندارند. در مسكن لوكس و نیمه لوكس هم با مازاد تولید مواجهیم. زلزله هم كه سبب شده مردم در تصمیم برای خرید مسكن دچار تعلل شوند. پس نمی توان آمار رشد معاملات در یك منطقه از كشور را ملاك رونق تلقی كرد.
این كارشناس مسكن با بیان این كه گاها سیگنال های كاذب با اهداف خاص به بازار مسكن داده می شود، مدعی شد: حتی دستگاه های دولتی سیگنال های كاذب تولید می كنند؛ چون راه حل ها برای خروج از ركود مسكن اشتباه بوده است. ازاین رو تلاش می كنند با فرم های دیگر نشان دهند رونق شكل گرفته و چون دقیق نیست آمارهای نادرستی را به جامعه اعلام می كنند. بعضی افراد دوست دارند مردم خانه بخرند تا شغل تولید شود. پنج سال است كه مدام می گویند امسال مسكن رونق می گیرد ولی این اتفاق نمی افتد. وقتی معاملات در یك ماه رشد می كند مشاوران املاك، بانك ها، ارگان ها، وزرا، معاونان وزرا و دیگر فعالان حوزه مسكن اعلام می كنند این رشد یعنی تحول. اما در عمل می بینیم كه مسكن در ركود باقی مانده است.
عدالت خواه تصریح كرد: واقعیت این است اقتصاد كشور تكان نخورده و درآمد مردم پایین است. كاهش قیمت نفت مشكلاتی را برای اقتصاد كشوربه وجود آورده كه بخش مسكن هم از آن متاثر شده است.
وی با بیان این كه خارج شدن بخش مسكن از ركود لازم است اظهار داشت: رونق باید همه جانبه باشد، نه این كه عده ای بساز و بفروش در این فرآیند سود ببرند و مردم عادی ضرر كنند. من نمی دانم چرا بعضی افراد اصرار دارند مردم دوباره خانه بخرند. دهك های معمولی كه بیش از یك خانه دارند. فقط اقشار ضعیف می مانند كه قیمت زمین و مسكن چندین برابر درآمد آنها است.
این كارشناس مسكن، آینده بخش مسكن را منوط به رونق اقتصادی دانست و اضافه كرد: اگر یك روزی از طریق معاملات ملك، افراد زیادی نان می خوردند امروزه دیگر آن درآمدها نیست. ازاین رو خویش را كنار كشیده اند و چاره ای هم ندارند. منتظرند اوضاع بهتر شود تا وارد ساخت و ساز شوند. طی یك سال اخیر پروانه های ساختمانی رشد كرده اما كلنگ نمی زنند؛ زیرا می دانند تا زمانی كه مسكن های تولید شده فروش نرود قیمت بالا نخواهد رفت.1396/10/06
19:11:19
5.0 / 5
4696
تگهای خبر: تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری