۳۲۷ هزار میلیارد بودجه اشتغال تضمین شده است؟

۳۲۷ هزار میلیارد بودجه اشتغال تضمین شده است؟

ارتباط با مشتری: ۳۲۷ هزار میلیارد تومان منابعی است كه دولت برای سرمایه گذاری به منظور تولید یك میلیون و ۳۳ هزار شغل در سال آینده پیش بینی كرده است، رقم هنگفتی كه هنوز به مرحله اجرا نرسیده و تحقق بخشی از آن در هاله ای از ابهام قرار دارد.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، با عرضه لایحه بودجه سال آینده به مجلس، "اشتغال" موضوعی بود كه دولت آن را از امتیازات ویژه این لایحه اعلام كرد، به گونه ای كه نوبخت -رئیس سازمان برنامه و بودجه- معتقد می باشد باید نام بودجه سال آینده را بودجه اشتغال نامید. این در شرایطی است كه برای سال ۱۳۹۷ دولت پیش بینی كرده است با سرمایه گذاری حدود ۳۲۷ هزار میلیار د تومانی بیش از یك میلیون شغل تولید كند كه البته فرصت شغلی جدید به حساب می آید.

برای سال ۱۳۹۷ پیش بینی بر این است كه ۸۳۸ هزار نفر متقاضی كار جدید وارد بازار كار شوند و با فرض تولید ۹۸۰ هزار شغل نرخ بیكاری به ۱۱. ۲ درصد برسد. همینطور برآورد شده كه جمعیت شاغل دارای آموزش عالی به صورت متوسط سالانه ۶۸۰ هزار نفر افزایش یابد. بیش از ۷۰ درصد كل فرصت های بوجود آمده باید به دانش آموختگان دانشگاهی اختصاص یابد.

برای سرمایه گذاری ۳۲۷ هزار میلیارد، دولت در نظر دارد منابع را از دو بخش تامین كند. حدود ۷۳ هزار میلیارد تومان آن با استفاده از سرمایه گذاری در طرح های تولید و اشتغال و تا ۲۵۴ هزار میلیارد تومان دیگر در سرمایه گذاری برای طرح های عمرانی خواهد بود.

۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد فعلا تضمین ندارد

جزئیات تامین مالی سرمایه گذاری مورد نظر از این حكایت دارد كه از رقم ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تعیین شده برای طرح های تولید و اشتغال تا ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در تبصره (۱۸) لایحه بودجه باید از محل افزایش حامل های انرژی به دست می آمد اما با عنایت به مخالفت هایی كه برای افزایش این قیمت ها از جانب مجلس و البته سایر بخش های اقتصادی پیش آمد، به تازگی كمیسیون تلفیق این رقم را به ۱۰ هزار میلیارد تومان كاهش داده و محل آن را بودجه عمومی تامین كرده است كه آن هم باید از فروش املاك تملیكی به دست آید. با كاهش ۷۰۰۰ میلیاردی فعلا بخشی از سرمایه گذاری كل كاهش یافته و البته تحقق ۱۰ هزار میلیارد دیگر هم مبهم است. در هر صورت فروشی كه سالانه سازمانه اموال تملیكی انجام می دهد ممكن است به ۰. ۱ رقم ۱۰ هزار میلیاردی هم نرسیده و در نهایت مجموع این ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان را غیرقابل تحقق كند.

بخش دیگری از سرمایه گذاری در طرح های تولید و اشتغال مقرر است با تسهیلات ۱۵ هزار میلیارد تومانی از محل صندوق توسعه ملی صورت گیرد كه این منابع به صورت ریالی و به منظور اعطای تسهیلات به طرح های اقتصادی اشتغالزا به صورت تلفیقی انجام می گردد. ۳۵ هزار میلیارد دیگر از محل منابع شبكه بانكی برای اعطای تسهیلات به طرح های اقتصادی اشتغالزا در نظر گرفته شده است و ۶۰۰۰ میلیارد تومان دیگر از مانده اعتبارات قانون پشتیبانی از توسعه و تولید اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری خواهد بود كه در مجموع این منابع را به ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان می رساند.

رقم ۲۵۴ هزار میلیاردی عمرانی از كجا می آید؟

اما ۲۵۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان دیگر با سرمایه گذاری در طرح های عمرانی محقق می گردد. از این رقم حدود ۶۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان همان بودجه عمرانی است كه در لایحه بودجه قرار دارد، این رقم در مقایسه با ۷۰ هزار میلیارد تومان سال جاری تا ۱۰ هزار میلیارد كاهش دارد.

۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان هم از محل منابع اختصاصی سازمان ها تامین خواهد شد. به هر حال در سال های گذشته درآمدهای اختصاصی سازمان ها برای خود آنها محسوب می شد و دولت نظارتی بر آن نداشت، اما آنطور كه رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام نموده است قرار شده تا برای سال بعد نظارت بر خرج درآمدهای اختصاصی سازمان ها و دستگاه ها انجام و بخشی از آن را برای طرح های عمرانی هزینه كنند.

حدود ۵۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان مبلغی است كه باید با مشاركت بخش خصوصی و تسهیلات صندوق و بانك ها برای طرح های عمرانی مورد استفاده قرار گیرد. ۳۰۰۰ میلیارد تومان دیگر سرمایه گذاری در آب های مرزی و تا ۱۲۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هم به منظور سرمایه گذاری شركت های دولتی از محل منابع داخلی انجام می گردد.

در مجموع رقم ۳۲۷ هزار میلیاردی مورد نظر قرار نیست كه به صورت مستقیم و تسهیلات به اشخاص حقیقی یا حقوقی پرداخت شود، بلكه در قالب یارانه سود تسهیلات، وجوه عرضه شده، كمك به آموزش نیروی كار و همینطور یارانه دستمزد و كمك های بلاعوض خواهد بود.

در حالی ظاهر خوشایندی از پیش بینی ارقام سرمایه گذاری و تولید شغل برای سال آینده در لایحه بودجه وجود دارد كه به هر صورت تحقق منابع مورد نظر خود عامل اصلی تولید این شغل ها خواهد بود، ازاین رو تضمین تائید تمام این منابع از جانب مجلس و در ادامه كسب و هزینه بجای آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. این در شرایطی است كه با وجود اینكه هنوز بودجه ۱۳۹۷ به تصویب نهایی نرسیده، منابع مربوط به افزایش قیمت حامل های انرژی فعلا حذف گردیده است و ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان آن در هاله ای از ابهام قرار دارد. از جانب دیگر بودجه ۶۰ هزار میلیاردی عمرانی هم چندان قابل پیش بینی نیست چراكه طی سال های اخیر هم همواره این بودجه ها با عدم تحقق كامل همراه بوده و بعید به نظر می رسد كه تمام ۶۰ هزار میلیارد تومان در سال آینده هم محقق شود. با این حال بخشی از این منابع كه شاید تضمین بیشتری برای تحقق آن وجود دارد به تسیهلات صندوق توسعه ملی بر می گردد كه به هر حال استفاده از آن دردسر چندانی برای دولت ندارد.
1396/10/20
18:53:48
5.0 / 5
4978
تگهای خبر: اشتغال , بانك , بودجه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری