مهر گزارش می دهد؛

نگاهی آماری به مشاغل خانگی، سهم۶۲درصدی مشاغل خانگی گروهی

نگاهی آماری به مشاغل خانگی، سهم۶۲درصدی مشاغل خانگی گروهی

ارتباط با مشتری: در حالیكه در سال ۹۲ فقط ۰.۴ درصد از مشاغل خانگی به صورت گروهی تولید می شد این سهم در سال ۹۶ به ۶۲ درصد رسید.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، طی ۵ سال قبل و در بازه زمانی سالهای ۹۲ تا ۹۶ تابحال ۷۵۶ هزار نفر در سامانه مشاغل خانگی ثبت كرده اند كه برای ۳۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر مجوز تولید كسب و كار از جانب ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی صادر گردیده است.
به رغم اینكه یكی سیاست دولت برای اشتغالزایی تمركز بر تسیهلات صِرف نیست، ازاین رو از مجموع ۳۱۳ هزار ۵۰۰ مجوز صادر شده برای تولید كسب و كارهای خانگی، با تشخیص ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی ۱۹۸ هزار نفر برای دریافت تسهیلات به بانك معرفی گشتند و در نهایت ۱۷۷ هزار نفر بعد از تكمیل مدارك تسهیلات دریافت نمودند.

نكته قابل توجه، افزایش سهم فعالیت های پشتیبان و كاهش فعالیت های مستقل در مشاغل خانگی طی ۵ سال قبل بوده است؛ یكی از سیاست های توسعه و رونق كسب و كارهای خانگی تشویق و پشتیبانی از این نوع مشاغل در صورت انجام فعالیت های گروهی و ارجحیت نسبت به فعالیت های فردی و مستقل است.
فعالیت های پشتیبان به نحویست كه فرد متقاضی تولید كسب و كار متعهد می گردد علاوه بر خود، بعنوان پشتیبان برای چند نفر اشتغال تولید كند.
در همین راستا آمارهای مربوط به نحوه فعالیت افراد در قالب كسب و كارهای خانگی نشان داده است در سال ۹۲ فقط ۰.۴ درصد از مشاغل خانگی به صورت پشتیبان به راه افتاده است در مقابل در همان سال ۹۹.۶ درصد از كسب و كارهای خانگی بوجود آمده به صورت فردی و مستقل بوده است.
اما بر مبنای آمار ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی، این آمار با عنایت به سیاست های پشتیبانی از فعالیت های پشتیبان به تدریج در جهت پشتیبانی از تولید مشاغل گروهی بهبود یافت بدین سان كه در سال ۹۳ فعالیت های مستقل از ۰.۴ درصد به ۲ درصد و در مقابل فعالیت های فردی در این نوع كسب و كارهای از ۹۹.۶ درصد در سال ۹۲ به ۹۸ درصد رسید.
در سال ۹۴ تولید كسب و كارهای خانگی به صورت پشتیبان به ۳.۵ درصد افزایش و سهم مشاغل فردی به ۹۶.۵ درصد كاهش پیدا كرد. در سال ۹۵ هم فعالیت های فردی به ۹۳ درصد كاهش پیدا كرد در صورتی كه مشاغل پشتیبان از ۳.۵ درصد در سال ۹۴ به ۷ درصد در سال ۹۵ رسید. در سال ۹۶ به یكباره سهم مشاغل پشتیبان و فردی جابجا شد به نحوی كه ۹۶ درصد از مشاغل خانگی به صورت پشتیبان و ۳۸ درصد از مشاغل به صورت مستقل و فردی بوجود آمد.

در بخش تولید مشاغل خانگی به تفكیك جنست هم در سال جاری، ۸۰ درصد دریافت كنندگان تسهیلات برای تولید مشاغل خانگی از بانوان و ۲۰ درصد از مردان بوده اند.
در بخش تسهیلات در سال ۹۲، معادل ۸۸ درصد از اعتبارات مصوب یعنی ۴۴۰ میلیارد تومان در قالب تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده است كه این میزان در سال ۹۳ به ۱۹ درصد رسید. به این ترتیت كه در این سال ۹۶ میلیارد تومان پرداخت شده است.
در سال ۹۴ هم ۴۱ درصد از اعتبارات مصوب به میزان ۱۲۳ میلیارد تومان، در سال ۹۵، ۸۰ درصد اعتبارات به میزان ۸۰ میلیارد تومان و در سال ۹۶ به میزان ۲۴ درصد از كل اعتبارات مصوب معادل ۱۹۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.
به این ترتیب سهم تسهیلات پرداختی از ۴۴۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۱۹۰ میلیارد تومان با هدف كاهش وابستگی و اتكا به تسهیلات كاهش یافته است.

متقاضیان راه اندازی مشاغل خانگی برای عرضه طرح خود باید به سامانه مشاغل خانگی رجوع كنند تا فرایند بررسی طرح ها آغاز شود.

1396/12/04
11:13:40
5.0 / 5
5296
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری