سود بانكی باز هم منحرف شد

سود بانكی باز هم منحرف شد

ارتباط با مشتری: در صورتی كه در ماه های گذشته، نرخ سود سپرده در بانك ها در سقف ۱۵ درصد ثابت شده بود، برخی بانك ها در ایام ابتدایی سال، بار دیگر نرخ های سود بالا را به ویترین خود برگردانده اند و پیشنهاد افتتاح حساب سپرده با سود ۲۱ درصد را به مشتریان می دهند.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، حدود هفت ماه از ابلاغ بخشنامه هشت بندی و تكلیفی بانك مركزی به بانك ها برای رعایت دقیق نرخ سود سپرده گذشته است. در شهریورماه سال قبل بانك ها موظف شده اند تا نرخ های متفاوتی كه برای حساب سپرده اختصاص می دادند را حذف كرده و تمامی سپرده های جدید با سود حداكثر ۱۵ درصد جذب شود. مدت كوتاهی نگذشت كه شبكه بانكی به صورت یكدست به سمت اجرای بخشنامه حركت كرد و افتتاح حساب عموما بر مبنای این دستورالعمل بود به صورتی كه سود بالاتر از ۱۵ حتی در صورت آوردن منابع كلان پرداخت نمی شد و از جانب دیگر ضوابط مربوطه همچون واریز و برداشت به حساب های مدت دار هم تا حد زیادی اجرا می شد.
اما بررسی های میدانی از شعب بانك ها در ایام ابتدایی سال جدید نشان داده است كه با وجود اینكه هم اكنون در خیلی از بانك ها همچنان نرخ های مصوب اجرا می شود، ولی در این بین بعضی از بانك هایی كه كمتر به ضوابط سود توجه داشته و معمولا نرخ های بالاتری پرداخت می كردند اما پس از ابلاغ بخشنامه شهریورماه در چارچوب قوانین حركت كردند این روزها بار دیگر نرخ های سود بالا را به ویترین خود برگردانده اند به گونه ای كه به راحتی به مشتری پیشنهاد افتتاح حساب سپرده با سود ۲۱ درصد را می دهند.
بخشنامه دستمزد ۹۷ كی ابلاغ می شود؟
یكی دیگر از اخبار مهم امروز، بخشنامه دستمزد ۹۷ بود كه در این زمینه، علی خدایی - نماینده كارگران در شورای عالی كار - در گفت وگو با ایسنا اظهار داشت: ابلاغ بخشنامه دستمزد ۱۳۹۷ به سراسر بنگاهها پس از نهایی شدن میزان افزایش سایر سطوح مزدی خواهد بود. افزایش حداقل دستمزد كارگران سال قبل در جلسه آخر شورای عالی كار به تصویب رسید، ولی افزایش سایر سطوح مزدی هنوز نهایی نشده و متولی این قضیه وزارت كار است.
وی درباره میزان افزایش سایر سطوح مزدی اظهار داشت: آخرین پیشنهاد ما در روند مذاكرات سال قبل برای افزایش سایر سطوح مزدی این بود كه سایر سطوح مزدی ۱۲ درصد به اضافه روزانه ۲۴۱۸ تومان افزایش پیدا كند و دولت در این زمینه باید تصمیم بگیرد.
حراج سكه متوقف شده؟
از طرفی، به نظر می رسد فعلا حراجی سكه متوقف شده است. حراج سكه در ایام زوج و با بیان نرخ پایه از جانب بانك مركزی در بانك كارگشایی با حضور متقاضیان انجام می شد و در نهایت به بالاترین قیمت سكه های تمام و نیم به همراه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به فروش می رفت. اما حراجی سكه با شروع سال نو و تعطیلات نوروز از جانب بانك مركزی متوقف گردید و در این مدت هیچ حراجی برگزار نشده است و قرار بر این بود كه بانك مركزی نحوه ادامه آن در سال جدید را اعلام نماید كه تابحال در این باره خبری منتشر نشده و پیگیری مبحث از مسئولان مربوطه هم از آن حكایت می كند كه فعلا حراجی سكه متوقف خواهد بود.
جهش قیمت مسكن در منطقه ۵
اخبار منتشرشده در زمینه قیمت مسكن نشان داده است در اسفندماه ۱۳۹۶ بالاترین رشد متوسط قیمت مسكن شهر تهران در منطقه ۵ با ۴۱ درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال قبل به ثبت رسیده است. آمارها نشان داده است در مناطق ۵، ۲، ۴ و ۱ شهر تهران كه معمولا بیشترین معاملات مسكن در آنجا صورت می گیرد بالاترین رشد قیمت مسكن هم به ثبت رسیده است. در منطقه ۵ كه در اسفندماه امسال ۱۳.۳ درصد از كل معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داد شاهد رشد ۴۰.۹ درصدی معاملات بوده ایم. میانگین قیمت این منطقه هم اكنون متری ۷ میلیون تومان است.
افزایش ۶.۵ درصدی صادرات غیرنفتی
مجتبی خسروتاج - رئیس سازمان توسعه تجارت - در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: ارزش دلاری صادرات غیرنفتی در سال قبل بر مبنای برآورد اولیه گمركات به حدود ۴۷ میلیارد دلار رسیده كه نسبت به دوره مشابه سال قبلش حدود ۶.۵ درصد رشد داشته و چنانچه فقط صادرات اقلام صنعتی و معدنی (به استثنای میعانات گازی و پتروشیمی ها) مورد بررسی قرار گیرد، رشد صادرات كالاهای صنعتی و معدنی حدود ۲۲ درصد بوده است.
توقف قیمت گذاری تجهیزات پزشكی
همچنین در خبری دیگر، اعلام گردید قیمت گذاری تجهیزات پزشكی اعم از تولید داخل و وارداتی فعلا متوقف و تخلفات احتمالی در مورد گرانفروشی، احتكار و عرضه خارج از شبكه توسط سازمان حمایت و تعزیرات حكومتی مورد رسیدگی قرار می گیرد. بر مبنای صورتجلسه مورخ ۱۶ اسفندماه سال قبل توسط دبیر ستاد تنظیم بازار كشور، فعلا قیمت گذاری تجهیزات پزشكی اعم از تولیدی و وارداتی متوقف و تا زمان تصمیم گیری در این خصوص تخلفات احتمالی شامل گرانفروشی، احتكار و عرضه خارج از شبكه توسط سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان و تولیدكنندگان و تعزیرات حكومتی مورد رسیدگی قرار می گیرد.
تدوین لایحه راهگشای استارت آپ های فناوری
بیش از حمایت مالی از كسب وكارهای نوپا، تسهیل قوانین و حل موانع این شركت ها از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به همین دلیل، لایحه ای در این باره مورد توجه مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است و وعده تدوین آن را داده اند.
در این راستا محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - به تازگی با اشاره به لایحه ۷ ماده ای وزارت ارتباطات برای رفع موانع كسب وكارهای نوپا، در شبكه اجتماعی توئیتر خود نوشت: شاهد اظهارنظرهای حمایتی معاون اول محترم رئیس جمهور و هم وزیر صمت در مورد كسب وكارهای نوپا بودیم. امیدوارم با این حمایت ها لایحه ۷ ماده ای وزارت ICT برای رفع موانع ثبت و انحلال، بیمه و مالیات و هم اعطای تسهیلات به این كسب وكارها در دولت تا اردیبهشت ماه جاری باشیم.
بنزین خودكفا می شود؟
"خودكفایی بنزین" آرزویی كه سال ها در دل مسئولان پرورانده شد و با افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس زمزمه های تحقق آن به گوش رسید. البته نه تنها زمان دقیقی برای تحقق این كار تعیین شده بلكه به نظر می رسد نقشه این آرزو را باید در جایی غیر از پالایشگاه ها پیدا كرد.
تا قبل از طریق اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بنزینی كه در سایر پالایشگاه های داخلی تولید می شد پاسخگوی نیاز كشور نبود و همواره فاصله قابل توجهی بین میزان تولید و مصرف بنزین وجود داشت اما پیش از به مدار آمدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بیژن زنگنه - وزیر نفت - نوید خودكفایی در بنزین را به مردم داد و اواخر مهرماه سال ۱۳۹۵ بود كه اعلام نمود كه با بهره برداری فازهای ستاره خلیج فارس دیگر واردكننده بنزین نخواهیم بود. چندی قبل هم وزیر در مورد ابهاماتی كه در مورد كیفیت بنزین تولیدی در پالایشگاه ها اعلام نموده بود: هم اكنون بیش از ۲۰ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۴ در ایران تولید می گردد و بقیه بنزین تولیدی زیر استاندارد یورو ۴ است و تا زمانی كه طرح های پالایشی اجرا نشود هیچ كاری نمی توانیم انجام دهیم. هیچ پالایشگاهی هم به جز پالایشگاه های آبادان و بندرعباس حاضر به سرمایه گذاری نیست. البته بنزینی كه در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید می گردد یورو ۵ است.
از اظهارات وزیر اینطور برداشت می گردد كه برای تولید بنزین نباید توقعی از پالایشگاه ها داشت و چشم امید مسئولان در این زمینه به پالایشگاه ستاره دوخته شده است؛ هرچند گویا زور ستاره هم به كارخانه های تولید خودرو نمی رسد.
تعطیلات، گرانی محصولات پروتئینی را باعث شد
در حالی كه بازار محصولات كشاورزی بخصوص محصولات پروتئینی بخصوص گوشت مرغ و گوشت قرمز در روزهای نوروز با نوساناتی مواجه گردید و طی روزهای گذشته شاهد افزایش قیمت آنها در بازار بودیم؛ به گونه ای كه هر كیلوگرم گوشت قرمز (راسته گوسفندی بدون استخوان) به بیش از ۶۰ هزار تومان و هر كیلوگرم گوشت مرغ به حدود ۸۰۰۰ تومان رسیده است، وزارت كشاورزی تعطیلی و محدودیت تردد ماشین های حمل محصولات پروتئینی را عامل افزایش قیمت عنوان و اعلام نموده كه بطور قطع قیمت این محصولات در آینده نزدیك ارزان می گردد.
كم آبی و كمبود بارش نسبت به سال گذشته
براساس آخرین آمار میزان بارش ها در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته ۵۱ درصد و در مقایسه با متوسط ۴۹ ساله ۴۸.۹ درصد كاهش داشته است. وضعیت بارندگی های امسال بسیار وخیم گزارش شده به گونه ای كه در شش حوضه اصلی كشور شاهد ۱۰۳ میلیمتر كاهش بارش تجمعی نسبت به سال آبی گذشته تابحال بوده ایم؛ به گونه ای كه در حوضه دریایی خزر ۱۵ میلیمتر، حوضه خلیج فارس و دریای عمان ۲۰۵ میلیمتر، فلات مركزی ۸۹ میلیمتر، حوضه مرزی شهری ۳۸ میلیمتر و در حوضه قره قوم شاهد كاهش ۸۵ میلیمتر بارش تجمعی از ابتدای سال آبی تابحال یعنی از اول مهرماه تا ۱۴ فروردین ماه بوده ایم.1397/01/16
22:53:44
5.0 / 5
5083
تگهای خبر: استاندارد , بانك , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری