چرا بیشتر مهندسان كشاورزی بیكارند؟

چرا بیشتر مهندسان كشاورزی بیكارند؟

ارتباط با مشتری: با وجود آنكه متقاضیان اشتغال در جامعه روز به روز در حال افزایش می باشد و با مازاد نیروی فارغ التحصیل در بعضی رشته ها همچون كشاورزی روبه رو هستیم اما سهم اشتغال در بخش كشاورزی طی سال های گذشته تحت تاثیر عوامل مختلف كاهش یافته است.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، كارشناسان معتقدند در طول سالهای گذشته به علت تغییرات آب و هوایی، خشكسالی، كمبود آب، تقسیم اراضی به جای یكپارچه سازی، سنتی بودن كشاورزی، فرسودگی تجهیزات و ماشین آلات و فراهم نبودن زیرساخت های لازم، بخش كشاورزی از سرانه و سطح اشتغال پایینی برخوردار بوده است.

بی تردید بخش كشاورزی در مقایسه با بخش هایی همچون خدمات، بخشی هزینه بر و پرزحمت است كه ریسك بالایی برای سرمایه گذاری دارد چراكه هم اكنون اجاره یك زمین كشاورزی بسیار بالاست و بهره برداری از زمین گران تمام می شود، بنابراین باید برای فارغ التحصیلان كشاورزی و كسانی كه به شكلی دانش خویش را در روی زمین به كار می گیرند، مشوق ها و حمایت هایی در نظر گرفت تا با انگیزه و رغبت بیشتر به این بخش وارد شوند.

از سوی دیگر با بحران كم آبی و خشكسالی در داخل كشور مواجهیم و طبعا برای كشاورزان تولید محصولاتی كه آب زیادی می خواهد، مقرون به صرفه نیست بنابراین به نظر می رسد كه مجموعه عواملی باعث كاهش سطح اشتغال در بخش كشاورزی می گردد.

علی اصلانی ـ رییس كانون شورای اسلامی كار البرز به ایسنا می گوید: نخستین و مهمترین عامل كاهش اشتغال در بخش كشاورزی كم آبی است و كارشناسان حوزه آب بر این باورند كه وقتی در داخل كشور كمبود شدید آب داریم، چرا در بخش كشاورزی تا این حد مصرف آب زیاد است؟

او می افزاید: اغلب روستاهای كشور طی چند سال قبل به علت بی آبی خالی از سكنه شده اند و اگر بحران آب در كشور مدیریت نشود، دیر یا زود باید در كشورهای دیگر كشاورزی نماییم.

این مقام مسئول كارگری می گوید: نخستین سلاح یك تحصیلكرده كشاورزی آب است و آب نقش حیاتی در تولیدات كشاورزی دارد، بنابراین وقتی چنین ابزاری را در اختیار ندارد، نمی تواند در بخشهای كشاورزی مشغول كار شود.

اصلانی اشاره ای هم به نوسانات نرخ ارز كرده و می گوید: این امر قیمت كود و سموم كشاورزی را بالا برده و بر كار كشاورز تاثیر گذاشته است. به قول وی مسایلی همچون دلّالی هم در این بخش مزید بر علت شده و كشاورزان را نسبت به كشت و زراعت بی انگیزه و روانه شهرها كرده است.

از نظر كارشناسان وضعیت بد آب و هوایی و تغییرات جوی در سال های اخیر بر كاهش سطح كشت و اشتغال بخش كشاورزی موثر بوده است، چراكه به علت غیرقابل پیش بینی بودن شرایط آب و هوایی، خیلی از كشاورزان و باغداران متضرر شده و این مساله سبب شده تا ماندن در بخش كشاورزی مقرون به صرفه نباشد.در همین راستا، علیرضا حیدری ـ كارشناس حوزه كار با اشاره به پایین بودن درآمد سرانه بخش كشاورزی نسبت به دیگر بخش ها می گوید: برداشت محصول در سطح هكتار در بخش باغی یا زراعی به علت آنكه عمده فعالیت ها در زمین های كوچك انجام می شود، مقرون به صرفه نیست.

او از تقسیم اراضی بعنوان مهمترین عامل سطح اشتغال بخش كشاورزی نام برده و می گوید: متاسفانه به جای سیاست تجمیع و یكپارچه سازی اراضی، سیاست تقسیم اراضی را در پیش گرفته ایم و ارزش فعالیت اقتصادی در بخش كشاورزی را پایین آورده ایم، بنابراین افراد به سرعت از این بخش خارج می شوند.

به گفته این كارشناس حوزه كار، سهم بخش كشاورزی نسبت به تعداد شاغلان آن هیچگونه همخوانی ندارد و نشان داده است كه یك بیكاری پنهان در بخش كشاورزی وجود دارد كه با كاهش سطح اشتغال، خویش را به بیكاری آشكار تبدیل نموده است.

آمارها نشان داده است كه در سال های اخیر سهم شاغلان بخش كشاورزی از كل اشتغال كشور روندی نزولی را طی كرده است، به نحوی كه سهم شاغلان این بخش در سال ۱۳۸۴ حدود ۲۴.۷ درصد بوده كه در سال ۱۳۹۵ به ۱۸ درصد رسیده و در سال ۱۳۹۶ هم به ۱۷.۶ درصد تنزل یافته است. تعداد فارغ التحصیلان بخش كشاورزی هم طی سال های گذشته بیش از نیاز بازار اعلام شده و كارشناسان دلیل بیكاری این دسته فارغ التحصیلان را عدم آشنایی با فعالیت های كشاورزی و فقدان مكانیسم های لازم برای ورود به بازار كار عنوان می كنند.

علی اكبر سیارمه ـ فعال حوزه كار در این باره معتقد می باشد با وجود آنكه دانش آموختگان بسیاری در رشته های كشاورزی فارغ التحصیل شده اند اما به علت نبود بازار كار و آماده نبودن زیرساخت های مورد نیاز در این بخش بیكار مانده اند.

وی یكی از علل پایین بودن اشتغال در بخش كشاورزی را فقدان آب و منابع آبی دانسته و می گوید: باید به سمت الگوهای كشت كم آب یا فاقد آب برویم و از تجارب كشورهای موفق در حوزه كشاورزی استفاده نماییم.

به اعتقاد سیارمه با عنایت به اشتغالزایی بالای بخش كشاورزی باید از ایده ها و طرح های فارغ التحصیلان كشاورزی در زمینه های باغی و كشاورزی كه با شرایط اقلیمی كشورمان همخوانی دارد، بهره برد و ضمن توسعه تولید محصولات كشاورزی در داخل، زمینه صادرات آن به كشورهای همسایه را هم فراهم نمود.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، هم اكنون كشورهایی كه متكی بر اقتصاد كشاورزی هستند به سرعت شیوه های نوین كشت را در تولید محصولات خود به كار گرفته و با بهره گیری از الگوهای جدید و تبدیل كشاورزی از حالت سنتی به مكانیزه باعث اشتغالزایی طیف گسترده ای از نیروهای كار شده و زمینه صادرات محصولات خویش را فراهم نموده اند. بدون شك استفاده از ابزار و تجهیزات و ماشین آلات روز و استاندارد به جای دستگاه های فرسوده و مستهلك، باعث تسهیل كار و انگیزه بیشتر در شاغلان بخش كشاورزی می گردد.

فتح اله بیات ـ رییس اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی تاكید دارد كه كشاورزی ایران باید از حالت سنتی خارج شود و با عنایت به آمار بالای مهندسان و تحصیلكردگان بیكار رشته های كشاورزی، دولت و وزارت جهاد كشاورزی برای آنها بسته های آموزشی در نظر بگیرند.

وی معتقد می باشد باید روی بخش آموزش بیشتر متمركز شود و از شیوه های مطالعاتی و متدهای جدید كشورهایی كه به لحاظ جغرافیایی به ایران شبیه هستند، الگوبرداری كرد.

به گفته این مقام مسئول كارگری، در صورتی كه كشور با مشكل كمبود متخصص روبه روست و نیاز به الگوبرداری از شیوه های كشت و به روزرسانی سیستم كشاورزی داخلی وجود دارد می توان دانش آموختگان و مهندسان كشاورزی را به دیگر كشورها اعزام كرد.

به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، در سال های اخیر تعداد فارغ التحصیلان بخش كشاورزی بیش از نیاز بازار اعلام شده و كارشناسان دلیل بیكاری این دسته از فارغ التحصیلان را عدم آشنایی با فعالیت های كشاورزی و نداشتن مهارت برای ورود به بازار كار عنوان می كنند. از جانب دیگر نبود الگوی كشت مناسب، بحران آب و خشكسالی و تقسیم اراضی مانع توسعه اشتغال و درآمد در بخش كشاورزی شده است. با عنایت به بالا بودن پتانسیل های اشتغال در بخش كشاورزی و آمار بالای بیكاری مهندسان و فارغ التحصیلان رشته های كشاورزی، لازم است دولت برای این سرمایه عظیم چاره اندیشی و برنامه ریزی كند و ظرفیت های بالقوه آنها را به كارگیرد. بخش كشاورزی در افزایش تولید ناخالص ملی، توسعه اقتصاد ملی و تولید اشتغال سهم بسزایی دارد و بر همین مبنا در برنامه ششم توسعه، رشد ۸ درصدی برای این بخش پیش بینی شده است.
1397/03/20
23:33:24
5.0 / 5
4933
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , تولید , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری