نقش دلار بر میزان جذابیت ایران برای افاغنه

كارگران افغانی از ایران می روند

كارگران افغانی از ایران می روند

رییس میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: با عنایت به افزایش نرخ ارز، در موارد مختلف شاهد مهاجرت افغانی های ساكن ایران هستیم و این افراد به صورت غیرقانونی به جای آمدن به ایران به كشورهای اروپایی، تركیه یا كشورهای عربی برای كار مهاجرت می كنند.


محمد مهدی جوانمرد قصاب در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: در ماه های گذشته به دنبال افزایش نرخ ارز شرایطی پیش آمده كه اشتغال در ایران به مانند سابق برای افغان ها جذابیت ندارد؛ چون كه پولی كه آنها می توانند برای خانواده خود در افغانستان بفرستند نسبت به گذشته كاهش یافته است.
وی اظهار داشت: باآنكه افزایش نرخ ارز برای كالاهایی كه تولید آنها از ابتدا تا آخر در ایران صورت می گیرد ارزآوری داشته و به نفع صادرات محسوب شده و اشتغالزایی می كند، اما جنبه دیگر شرایط آن این است كه نیروهای كار افغان برای ادامه كار به مهاجرت پرداخته و به صورت قانونی و یا غیرقانونی به كشورهای مختلف همچون كشورهای اروپایی می روند.

رایزن سابق بازرگانی ایران در كابل همینطور خاطرنشان كرد: هم اكنون بیش از سه میلیون افغانی در ایران حضور دارند و مشغول فعالیت هستند. باآنكه این مورد در روابط تجاری ما با اروپا نقش ندارد اما به هر صورت وضعیت پیش آمده می تواند منجر به مهاجرت این افراد به كشورهای مختلف همچون كشورهای اروپایی شود.

جوانمردقصاب در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به این سوال كه مهاجرت افغان ها تا چه اندازه می تواند از صادرات ایران به افغانستان بكاهد، اظهار داشت: در حالت كلی شاید تاثیر خاصی در این بخش وجود نداشته باشد. بخش قابل توجهی از محصولات صادراتی به افغانستان كالاها و محصولاتی هستند كه تمام مواد اولیه و روند تولید آنها داخلی به حساب می آید، بر همین مبنا كالایی كه در گذشته در افغانستان به فروش رسیده و هر دلار آن ۳۷۰۰ تومان ارزش داشت اكنون ارزشی ارزی به مراتب پایین تری دارد و همین امر سبب می گردد میزان صادرات به افغانستان بیشتر شود.
وی اظهار داشت: از جانب دیگر با عنایت به شرایط، سود تجار بیشتر شده و برهمین اساس آنها می توانند تخفیف های بیشتری را در بازار افغانستان لحاظ كنند، چراكه بیشتر كالاهایی كه به این كشور صادر می گردد به صورت ۱۰۰ درصد تولید داخل كشور به حساب می آید و نرخ ارز در صادرات این كالاها تاثیر چندانی نخواهد داشت.
لازم بذكر است تجارت ایران و افغانستان با عنایت به شیوه تجارت بین دو كشور متاثر از تحریمها در مورد انتقال دلار نخواهد بود
رییس میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت از شیرینی و شكلات، فرش ماشینی و موكت، آهن آلات، سیمان و سرامیك بعنوان برخی كالاهای عمده صادراتی ایران به افغانستان اشاره نمود.


 

1397/03/26
13:12:23
5.0 / 5
5271
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری