یك كارشناس:

كنترل قیمت مسكن زمان بر است

كنترل قیمت مسكن زمان بر است

ارتباط با مشتری: یك كارشناس درباره راهكارهای ۹ گانه وزارت راه و شهرسازی برای تعادل بخشی به بازار مسكن اظهار داشت: این رویكرد می تواند مثمرثمر واقع شود اما نتایج آن سریعا خویش را نشان نمی دهد و بازار فعلا به روند طبیعی خود ادامه خواهد داد.


مهدی روانشادنیا در گفت وگو با ایسنا اظهار نمود: راهكارهای تولید تعادل در بازار مسكن در تئوری، خوبی هستند ولی دو مبحث را باید لحاظ كرد؛ یكی این كه اهتمام برای اجرایی كردن این سیاست ها وجود داشته باشد و دوم اینكه آثار چنین برنامه هایی زمان بر خواهد بود. بنابراین این نوع سیاست ها نمی تواند در كنترل قیمت های فعلی تاثیر ملموسی تولید كند.
وی ادامه داد: در بازار مسكن باید فایل قابل عرضه با مشخصات مورد نظر متقاضی وجود داشته باشد كه هم اكنون فایل هایی با این خصوصیات، كم است؛ چونكه طی یك دهه گذشته سیاست ها به سمت تولید واحدهای بزرگ متراژ و لوكس بوده و خرید این نوع واحدها از توان متقاضیان، خارج است. سرمایه گذارانی كه طی ۱۰ سال اخیر در بازار مسكن حضور داشتند طبیعی است كه با التهابات بازار مسكن و التهابات بازارهای موازی به سراغ این بخش آمدند و حباب ها را بزرگ تر كردند.
این كارشناس اقتصاد مسكن با اشاره به برنامه نوسازی بافت های ناكارآمد بعنوان مهم ترین سیاست دولت در بخش مسكن اظهار داشت: ارزیابی این سیاست نشان داده است كه چندان موفق نبوده است. در سال ۱۳۹۶ از محل زمین های دولتی ۵ هزار واحد ساختمانی در طرح ملی بازآفرینی شهری تولید شد كه نسبت به تقاضای كل یعنی تولید سالیانه ۸۰۰ هزار تا یك میلیون واحد مسكونی بر مبنای طرح جامع مسكن، عدد بسیار ناچیزی است. ازاین رو دولت در عمل نتوانسته سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتی را قانع كند كه در بافت های ناكارآمد سرمایه گذاری كنند.
روانشادنیا درباره بورس مجازی مسكن هم اظهار داشت: یكی از خصوصیت های مسكن، قابلیت نقدشنوندگی پایین آن است. بنابراین كسانی كه در این بازار سرمایه گذاری می كنند موقع ركود گرفتار می شوند. مبحث دوم به ناهمگن بودن واحد مسكونی مربوط می گردد كه قیمت یك خانه با خانه ای در دو كوچه بالاتر یا حتی با خانه ای در همان كوچه بر مبنای پارامترهای مختلف، متفاوت می باشد. ازاین رو جنس این كالا با كالاهای بورس كه همه چیز آن شفاف است و سنجه های مشخصی دارد فرق می كند. البته این طرح می تواند از بعد شفافیت و افزایش نقدشوندگی بازار مسكن، مفید باشد.
وی درباره پیش بینی از آینده بازار مسكن تصریح كرد: اگر روند ۳۰ سال قبل بازار مسكن را مرور نماییم هیچ وقت قیمت های اسمی بیش از ۵ درصد كاهش پیدا نكرده است. در دوره ی ركود، عدد اسمی قیمت مسكن رشدی كمتر از رشد تورم عمومی خواهد داشت اما این كه یكدفعه در بازار مسكن كاهش قیمت داشته باشیم در گذشته عرف نبوده است. مسكن همواره با دوره های ۴ تا ۵ ساله ركود و دوره ی ۶ ماهه تا یك ساله رونق همراه بوده است. این اتفاق در سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۹۱ افتاد. اما افزایش قیمت ها كه در نیمه دوم سال ۱۳۹۶ و سه ماهه اول سال ۱۳۹۷ شاهد آن هستیم با رشد بازارهای سكه و ارز، متناظر شده است. پس مردم برابری پولشان با بازار ارز و سكه را ارزیابی می كنند كه این موضوع، تشدید قیمت مسكن را دامن زده است. با این وضعیت در شش ماهه دوم، بازار مسكن از لحاظ تعداد معاملات وارد ركود می گردد ولی قیمت ها پایین نمی آید. هرچند رشد ماهیانه قیمت در نیمه دوم سال به اندازه نیمه اول نخواهد بود.
این كارشناس اقتصاد مسكن اضافه كرد: البته نباید از نظر دور داشت كه رشد قیمت مسكن حدودا یك سوم رشد قیمت سكه بوده است. ازاین رو ارزش دلاری بازار مسكن شاید در سطح قیمت سال ۱۳۹۶ هم نباشد. با این وجود پیش بینی این است كه اگر شاهد جهش مجدد قیمت ارز نباشیم، بازار مسكن در نیمه دوم به سمت تعادل و كاهش سرعت رشد قیمت حركت خواهد نمود.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، روز پنج شنبه ۱۴ تیرماه، وزارت راه و شهرسازی نشستی با عنوان "راهكارهای تعادل بخشی به بازار مسكن در شرایط اقتصادی و سیاسی جاری" كه با حضور معاونان وزیر، نمایندگان مجلس و نخبگان و صاحب نظران حوزه مسكن برگزار كرد. در این نشست راهكارهای ۹گانه عرضه بسته تشویقی مالیاتی به منظور افزایش تولید، راه اندازی بازارگاه الكترونیكی، انتقال ماموریت وصول مالیات بر خانه های خالی از سازمان امور مالیاتی به شهرداری ها، تسریع در تصویب لایحه قانونی پیش فروش ساختمان، كنترل سوداگری در بخش زمین با استفاده از استفاده از ابزارهای مالیاتی، پشتیبانی از ساخت و عرضه واحدهای مسكونی كوچك متراژ، تسریع در اجرای برنامه بازآفرینی شهری، تغییر ماموریت بانك مسكن از تخصصی به توسعه ای و تسریع در عرضه زمین های وابسته به دولت به منظور افزایش عرضه واحدهای منطبق با الگوی مصرف همچون برنامه های دولت برای تولید تعادل در بازار مسكن عنوان شد.1397/04/17
13:29:52
5.0 / 5
4970
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری