بازیگران رهن كامل در بازار اجاره بعلاوه قیمت

بازیگران رهن كامل در بازار اجاره بعلاوه قیمت

ارتباط با مشتری: مالكان واحدهای كمتر از ۵ سال ساخت، نیمی از خانه های رهن كامل را در بازار اجاره تیرماه شهر تهران تشكیل داده اند.


به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، فایل های رهن كامل با گذشت ۱۷ روز از آغاز فصل جابه جایی در پایتخت سهم ۳۰ درصدی از كل قراردادها را به خود اختصاص می دهند كه عرضه ی نوسازها در این میان چشمگیرتر است. از میان قراردادهای رهن كامل سه گروه واحدهای مسكونی كمتر از ۵ سال، بین ۵ تا ۱۰ سال و ۱۰ سال به بالا به ترتیب سهم ۵۰، ۲۰ و ۳۰ درصد را به خود اختصاص می دهند.

بررسی علت تمایل مالكان واحدهای نوساز به دریافت پول پیش به جای اجاره از آن حكایت می كند این گروه را سازندگانی تشكیل می دهند كه برای پوشش دهی به هزینه ها و بدهی های دوره ی ساخت، مجبور به دریافت وجه كامل قرارداد نهایی هستند. در میان واحدهای قدیمی ساز هم مالكان خانه های بالای ۲۵ سال ساخت چنین وضعیتی دارند و وزن قراردادهای رهن كامل در این گروه سنی نسبت به خانه های ۲۰ تا ۲۵ سال بیشتر است.

از سوی دیگر، رصد بازار اجاره واحدهای نوساز نشان داده است عمده قراردادهای رهن كامل در این گروه از واحدها در نیمه جنوبی شهر تهران به امضا می رسد؛ چون كه به دنبال جهش معاملات و قیمت مسكن ناشی از هجوم تقاضای سفته بازانه در مناطق ۱ تا ۵ وضعیت قرارداد اجاره در این مناطق بعد از حدود ۵ سال از رهن كامل به حالت توازن بین پول پیش و اجاره بها تغییر ماهیت داده و خریداران جدید كه عموما سوددهی بازارهای رقیب و نرخ سود بانكی را محاسبه می كنند، كمتر حاضر به انعقاد قرارداد به صورت رهن كامل هستند.مظنه اجاره بهای آپارتمان كمتر از ۵ سال در تهران بر مبنای قراردادهای تیرماه ۹۷

محله

متراژ

پول پیش (تومان)

اجاره (تومان)

ازگل

۱۰۸ متر

۱۰۰ میلیون

۳ میلیون

آپادانا

۹۱ متر

۵۰ میلیون

۲.۱ میلیون

صادقیه

۱۰۶ متر

۱۰۰ میلیون

۵ میلیون

امامت

۵۴ متر

۶۵ میلیون (رهن كامل)

-

آلستوم

۸۰ متر

۱۸۰ میلیون

۱۰۰ هزار

نارمك

۹۱ متر

۶۴ میلیون

۱.۵ میلیون

ابوذر

۱۲۹ متر

۲۴۰ میلیون (رهن كامل)

-

پیروزی

۹۴ متر

۱۰ میلیون

۹۰۰ هزار

آهنگ

۶۰ متر

۱۰ میلیون

۸۰۰ هزار

استاد معین

۷۵ متر

۱۰۰ میلیون (رهن كامل)

-

سازمان آب

۱۲۷ متر

۶۵ میلیون

۲.۷ میلیون

تهرانپارس

۷۶ متر

۱۰۵ میلیون (رهن كامل)

-

جوادیه

۸۴ متر

۳۰ میلیون

۹۵۰ هزار

افسریه

۷۰ متر

۹۰ میلیون (رهن كامل)

-

گلابدره

۱۷۰ متر

۲۵۰ میلیون

۲.۵ میلیون

نیاوران

۶۴ متر

۳۰ میلیون

۳ میلیون


بازار اجاره با شروع فصل خرداد، متاثر از قیمت های پیشنهادی شرایط ملتهبی را آغاز كرد اما به علت نبود ظرفیت در این حوزه به تدریج حالت تعادل به خود گرفت و قیمت ها بویژه در جنوب پایتخت مقداری تعدیل شده است. طبق آمارهای رسمی، نرخ رشد قیمت مسكن شهر تهران از خردادماه سال قبل تا خردادماه امسال ۴۵.۸ درصد بوده، در حالیكه قیمت اجاره در همین بازه زمانی ۱۲.۵ درصد افزایش یافته كه نشان داده است شكاف ۳۳.۳ درصد بین این دو شاخص وجود دارد. موجران در هفته های اخیر تلاش كردند این فاصله را پر كنند اما مستاجرانی كه قدرت اقتصادی آنها نهایتا ۵ درصد نسبت به نرخ تورم افزایش یافته از توان كافی برای پاسخ دهی به پیام سمت عرضه ی مسكن را ندارند.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاك می گوید: بازار اجاره وضعیت غیرمنطقی و نامتعارفی دارد و این روزها قیمت ها بر مبنای سلایق مالكان مطرح می گردد.

حسام عقبایی بیان می كند: افزایش اجاره بها یك امر بدیهی است؛ چون كه اصلی ترین شاخص اجاره بها كه قیمت مسكن می باشد افزایش پیدا كرده است. نبودن تعادل بین عرضه و تقاضا و عدم تولید ساختمان در سال های گذشته، كاهش ۴۰ درصدی ساخت و ساز در شش سال گذشته، تورم عمومی و بحث مهاجرت به شهرهای بزرگ دلیلی بر این است كه قیمت اجاره بها به دست مالكان افتاده و عرضه كنندگان هستند كه به علت نبود بازار رقابتی، قیمت را تعیین می كنند. هیچ طرحی هم از جانب دولت و مجلس برای مسكن استیجاری طی ۱۰ سال قبل مشاهده نشده است.

وی معتقد است: افزایش اجاره بها متناسب با درآمد عمومی مردم نیست. در عین حال كه نزدیك به واقع گرایی و متناسب با رشد قیمت مسكن می باشد ولی باید با فرمولی محاسبه شود كه با درآمد مستاجران تناسب داشته باشد. درآمد مستاجران حداكثر ۲۰ درصد افزایش یافته و نمی توانند خویش را با نرخ های گاها ۶۰ تا ۷۰ درصد اجاره بها تطبیق دهند. بنابراین مستاجران در وهله اول باید انصاف را نشان دهند و اجاره بهایی را تنظیم كنند كه از عهده مستاجران بر بیاید. البته اگر این اقدام را هم انجام ندهند با عنایت به اصول اقتصاد و پایین بودن توان مستاجران مجبور می شوند قیمت های پیشنهادی را پایین بیاورند.
1397/04/20
14:02:37
5.0 / 5
5002
تگهای خبر: اقتصاد , تورم , درآمد , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری