به مدیران بانكی كشور؛

دستورالعمل تامین مالی بنگاه های كوچك و متوسط ابلاغ گردید

دستورالعمل تامین مالی بنگاه های كوچك و متوسط ابلاغ گردید

ارتباط با مشتری: با ابلاغ دستورالعمل تامین مالی بنگاه های كوچك و متوسط به مدیران بانك ها و موسسات اعتباری امسال ۳۰۰ هزار میلیارد ریال از منابع بانكی برای بازسازی، نوسازی و تكمیل طرحها اختصاص می یابد.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از بانك مركزی، مدیریت كل اعتبارات این بانك ضمن ابلاغ دستورالعمل جدید تامین مالی بنگاه های اقتصادی در نامه ای به مدیران عامل بانك ها و موسسات اعتباری اعلام نمود: در سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ در جهت تامین مالی بنگاه های اقتصادی كوچك و متوسط كه از ابتدای سال ۱۳۹۵ متعاقب تاكیدات مقام معظم رهبری‏-مدظله العالی‏- در دستور كار نظام بانكی قرار گرفت و پیرو ابلاغ دستورالعمل تامین مالی بنگاه های كوچك و متوسط در دو سال قبل و اتخاذ رویكرد مساعدت مقرراتی، زمینه مناسب تری به منظور تأمین مالی واحدهای یاد شده فراهم گردید. برپایه اطلاعات دریافتی از سامانه ثبت نام واحدهای تولیدی، آمار عملكرد اجرای این طرح طی سال های ۱۳۹۶‏-۱۳۹۵، حاكی از تامین مالی تعداد ۵۲.۴ هزار بنگاه كوچك و متوسط با تخصیص مبلغی معادل ۳۶۲.۹ هزار میلیارد ریال توسط شبكه بانكی است كه به بنگاه های اقتصادی اختصاص داشته است.
عملكرد مزبور نشان از همراهی و اهتمام نظام بانكی در اجرای تاكیدات معظم له و سیاست های دولت برای حمایت هرچه بیشتر از واحدهای تولیدی كوچك و متوسط دارد تا بدین سان امكان هدایت بهینه و صحیح منابع مالی موجود در جهت بهبود وضعیت اشتغال و رشد اقتصادی در كشور فراهم گردد.
در سال جاری هم جهت هموارسازی مسیر تولید ملی و پشتیبانی از بنگاه های اقتصادی در جهت تحقق شعار پشتیبانی از كالای ایرانی، هدایت نقدینگی جامعه به سمت بخشهای مولد و تامین مالی تولیدكنندگان داخلی مقرر شد تأمین سرمایه در گردش بنگاه های اقتصادی، تأمین تسهیلات مورد نیاز طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیكی حداقل ۶۰ درصد، تامین مالی طرح های بازسازی و نوسازی و تامین مالی اصناف در اولویت شبكه بانكی كشور قرار گیرد كه پیش بینی شده اهداف معنونه با تخصیص حدود ۳۰۰هزارمیلیارد ریال تسهیلات امسال تحقق خواهد یافت.
لازم به ذكر است تامین مالی واحدهای صنفی همانند دو سال قبل ی اجرای طرح در چارچوب ضوابط و مقررات جاری در اولویت تامین مالی قرار داشته لیكن شامل استثنائات در نظر گرفته شده در تصویب نامه شماره ۱۸۵۴۹‏/ت۵۳۰۹۷هـ مورخ ۹۱‏/۲‏/۵۹۳۱ هیئت محترم وزیران نمی باشند.
در دستورالعمل جدید تلاش بر آن بوده كه با بهره گیری از نتایج طرح مذكور در دو سال گذشته، نظرداشت شرایط و اقتضائات فعلی نظام بانكی كشور و به منظور استفاده بهینه از منابع محدود نظام بانكی، نقصها اجرایی طرح رونق تولید در سال های گذشته با دریافت نظر از شبكه بانكی كشور اصلاح گردد. بر این اساس عمده تغییرات صورت گرفته در دستورالعمل سال جاری بدین شرح است:

۱. تبصره ۱ ماده ۳ ‏- مبلغ بدهی های غیرجاری بنگاه های كوچك و متوسط نباید بیش از تسهیلات‏/تعهدات درخواستی و سقف چك(های) برگشتی بنگاه های موردنظر نباید از ۲۵ درصد تسهیلات‏/تعهدات درخواستی بیشتر باشد. درمورد مبالغ بدهی های غیرجاری بیشتر از تسهیلات‏/تعهدات( حداكثر تا سقف ۱۵۰ درصد تسهیلات‏/ تعهدات) و همینطور چك های برگشتی بیش از ۲۵درصد تسهیلات‏/تعهدات(حداكثر تا سقف ۵۰درصد تسهیلات‏/تعهدات) تصمیم گیری در اختیار ستاد مركزی بانك های عامل در استان تهران می باشد. شایان ذكر است این شرایط صرفاً مربوط به متقاضیانی است كه تابحال از تسهیلات طرح رونق تولید استفاده نكرده اند.

۲. ماده ۱۳‏- چنانچه متقاضی با استفاده از یكی از كارگروه های دولت (ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و یا كارگروه اشتغال استان) موفق به دریافت تسهیلات در سالجاری گردد، بانك عامل مكلف است نسبت به بررسی مبحث با استفاده از استعلام از سامانه های اطلاعاتی مرتبط و عدم پرداخت تسهیلات جدید (از طریق معرفی از سایر كارگروه ها) به متقاضی اقدام نماید.

۳. ماده ۱۴‏- اعطای تسهیلات و تولید تعهدات برای شركتهای مشمول ماده (۱۴۱) قانون تجارت (به باعث بخشنامه شماره ۳۷۴۲۵۸‏/۹۵ مورخ ۲۳‏/۱۱‏/۱۳۹۵ بانك مركزی ج.ا.ا) با رعایت كلیه ضوابط و مقررات و دریافت وثیقه خارج از طرح متعلق به شخص ثالث امكانپذیر می باشد.

شایان ذكر است به منظور مساعدت با تسهیلات گیرندگان، درمورد بعضی از معدود واحدهای تولیدی كه دوره بازگشت سرمایه در گردش آنها بیش از یك سال می باشد، بانك ها اختیار دارند بنا به تشخیص مدیر عامل و یا اعضای هیأت مدیره، مدت بازپرداخت تسهیلات را از ابتدای تصویب تسهیلات و انعقاد قرارداد با مشتری از یك سال به دوسال بالا برند و در انتها سال اول چنانچه بنگاه اقتصادی قادر به بازپرداخت تسهیلات خود نبود، تسهیلات با حفظ منافع بانك، حداكثر تا یكسال دیگر راساً تمدید شود.

نكته دیگر اینكه بانك ها و مؤسسات اعتباری باید ضمن درنظر گرفتن اصول كلی اعطای تسهیلات و اعتبارسنجی متقاضی و دریافت تأمین كافی، نسبت به اعطای تسهیلات اقدام نمایند و نظارت بر مصرف تسهیلات را هم در دستور كار خود قرار دهند.

1397/05/06
13:57:40
5.0 / 5
4752
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری