دبیر علمی و اجرایی همایش آینده فضاهای عمومی شهری :

در فضای عمومی كشور با چالش های جدی مواجهیم، در این سال ها ارزش فضای تئاترشهر كمتر دیده شده است

در فضای عمومی كشور با چالش های جدی مواجهیم، در این سال ها ارزش فضای تئاترشهر كمتر دیده شده است

ارتباط با مشتری: دبیر علمی و اجرایی همایش ˮآینده فضاهای عمومی شهریˮ هدف از برگزاری این همایش را فراهم آوردن پایه های نظری و بنیادین درزمینه فضای عمومی شهری و تبادل علمی پیرامون آن در سطح بین المللی دانست و تاكید كرد: در فضای عمومی كشور با چالش های جدی مواجه هستیم كه این مورد بخصوص ناشی از در نظر گرفته نشدن جایگاه روشن برای این فضا در برنامه ریزی های شهری است.


احسان رنجبر در گفت وگو با خبرنگار ایسنا ضمن اعلام روزهای 3 تا 5 مهر بعنوان روزهای برگزاری این همایش، از حمایت وزارت راه و شهرسازی و سازمان های وابسته به آن شامل سازمان بازآفرینی شهری، شركت عمران شهرهای جدید و چندین دانشگاه اروپایی از آن اطلاع داد و اظهار داشت: مقالات متعددی از كشورهای مختلف دنیا همچون آلمان، ایتالیا، برزیل، آمریكا، انگلستان، فنلاند و... به دبیرخانه همایش ارسال شده است.
وی با اشاره به اینكه در دهه های اخیر، این اولین بار می باشد كه همایشی در حوزه شهرسازی با استانداردهای جهانی برگزار می شود، تصریح كرد: همایش به زبان انگلیسی برگزار شده و هم اكنون هم در وب سایت های معتبر جهانی نمایه شده است.
دبیر علمی و اجرایی همایش "آینده فضاهای عمومی شهری" مبحث همایش فوق را متمركز بر فضای عمومی بعنوان یكی از كلیدی ترین موضوعات شهرسازی اعلام و تشریح كرد: مبحث فوق یكی از پرچالش ترین موضوعات در حوزه شهرسازی است، بخصوص آن كه كشور ما در این حوزه نیاز به برنامه ریزی و طراحی بهتری دارد.
رنجبر با اشاره به اینكه در این همایش مبحث فضای عمومی از 9 منظر مورد بررسی قرار می گیرد، این محورها را "فضای عمومی و درس هایی از تاریخ"، "فضای عمومی و چالش های اقلیمی، فضای عمومی، مدیریت، طراحی و كیفیت"، "فضای عمومی و دگرگونی شهری"، "فضای عمومی و بازآفرینی شهری"، "فضای عمومی و چالش های اقتصادی- اجتماعی"، "فضای عمومی و مسائل مربوط به جابه جایی و حركت و فضای عمومی و گردشگری" برشمرد و اظهار داشت: این محورها در ادبیات شهرسازی معاصر دنیا هم جزو محورهای اساسی و كلیدی هستند.
وی تاكید كرد: در یك دهه اخیر بیشتر برخی محورها همچون دگرگونی و تكنولوژی مورد توجه محافل علمی جهانی بوده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس به حضور اساتید معتبر این حوزه از كشورهای مختلف جهان و عرضه سخنرانی های كلیدی در این همایش اشاره نمود و اضافه كرد: بخشی هم به گفت وگوهای عمومی (public talks) اختصاص داده شده و در آن مفاهیم نو در ارتباط با فضای عمومی به بحث گذاشته می گردد.
رنجبر همینطور از برنامه ریزی برای بازدید میهمانان همایش از فضاهای شهری تهران همچون بافت تاریخی تهران در منطقه 12 با همكاری شهرداری آن منطقه و هم محدوده فرهنگی عباس آباد اطلاع داد و اظهار نمود: بازدیدكنندگان در این مكان ها به صورت زنده درباره فضای عمومی در تهران گفت وگو خواهند كرد.
وی افزود: در این گفت وگوها تجربیات وزارت راه و شهرسازی، به خصوص در 5 سال اخیر، به نقد و بررسی گذاشته خواهد شد و تلاش می گردد ضمن مطرح كردن بحث های انتقادی و صدور بیانیه در انتهای كنفرانس، گامی در جهت رشد شهرسازی ایران در حوزه فضای عمومی برداشته شود.
دبیر علمی و اجرایی همایش "آینده فضاهای عمومی شهری" به عرضه 45 مقاله و 7 سخنرانی كلیدی در این همایش اشاره كرده و توضیح داد: داوری این مقالات از جانب داوران كشورهای مختلف به صورت بررسی همزمان توسط سه داور و بی نام ( peer review) انجام شده است.
در فضای عمومی كشور با چالش های جدی مواجه هستیم/ "میدانچه تئاتر شهر" مصداق فضای عمومی در شهر
عضو هیئت علمی گروه شهرسازی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینكه در فضای عمومی كشور با چالش های جدی مواجه هستیم، اظهار نمود: فضای عمومی در نظام های برنامه ریزی شهری ما جایگاه روشنی ندارد.
رنجبر ضمن تاكید بر نیاز شهرهای ایران به فضاهای عمومی بعنوان فضای تعامل اجتماعی به این نكته رهنمون شد كه در نظام برنامه ریزی شهری، ما سرانه فضای سبز یا فضای مسكونی تعریف كرده ایم، اما سرانه فضای عمومی تعریف نكرده ایم؛ بنابراین آنچه بعنوان فضای عمومی باقی می ماند، یك فضای رها شده میان ساختمان ها است و هر نهاد مدیریت شهری می تواند آن را به دید خود و بر مبنای نیازهای خود آن را تغییر دهد.
دبیر علمی و اجرایی همایش افزود: در عین حال به واسطه تسلط جریان های حركتی سواره، روز به روز از حجم فضای پیاده كاسته شده و امكان حضور شهروندان در فضایی كه آرامش و امنیت داشته باشند، كم شده است.
وی ضمن ابراز خرسندی از انجام جنبش های پیاده مداری و دوچرخه مداری طی چند سال اخیر، تاكید كرد: هدف از برگزاری این همایش این است كه پایه های نظری و بنیادین برای چنین موضوعاتی را فراهم آورد.
وی درك ناكامل از انواع فضای عمومی را عاملی برای كم تر شكل گرفتن این فضاها دانست و اضافه كرد: در نهادهای مدیریت شهری برای متخصصانی كه به فضای عمومی می پردازند، همچون متخصصان طراحی شهری، جایگاه روشنی تعریف نشده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس اضافه كرد: مجموع این عوامل سبب می گردد كه فضای عمومی با وجود بحث زیاد درباره آن، بعنوان یك مبحث "به حاشیه رفته" تلقی شود.
رنجبر یكی از بهترین مصداق فضای عمومی در تهران را میدانچه تئاتر شهر عنوان و تشریح كرد: این فضا نمونه خوبی است، چون كه جریان زندگی روزمره شهروندان را به نمایش می گذارد، برخی به واسطه كار از این فضا عبور می كنند، عده ای برای استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی از آن بهره برده، بعضی از برنامه های هنری و نمایشی این فضا بهره مند می شوند و برخی دیگر هم امكان دارد از آن برای غذا خوردن، پرسه زنی و... استفاده كنند. این نمونه یك فضای شهری است كه امكان انتخاب های متنوع را برای مردم فراهم می آورد.
او همینطور خیابان ها را بعنوان مهم ترین فضای عمومی شهری در ایران نام برد و تاكید كرد: هر چه میزان فضای پیاده این مكان ها بیشتر باشد، سرزندگی اجتماعی آن بیشتر بوده و هر چه كمتر باشد، تسلط خودروها در آن بیشتر است.
دبیر علمی و اجرایی همایش با اشاره به اینكه در این سال ها ارزش فضای تئاتر شهر كمتر دیده شده است، خاطرنشان كرد: در طراحی ورودی مترو و تغییراتی كه بعداً در این فضا به وجود آمد، همچون فضای سبز و گلدان ها، باید دقت و احتیاط بیشتری به خرج داده می شد.
رنجبر بزرگ ترین هدف برگزاری این همایش را تولید تجربه بین المللی در این حوزه دانست و اظهار داشت: تلاش كرده ایم همایش "آینده فضاهای عمومی شهری" را با بهترین استانداردها برگزار نماییم كه این خود سبب گفت وگو و تبادل علمی خواهد شد.
وی ادامه داد: تلاش ما این است كه در طول این همایش، تجربیات شهرداری تهران، وزارت راه و شهرسازی و زیرمجموعه های آن همچون سازمان بازآفرینی شهری، شركت عمران شهرهای جدید و سازمان نوسازی شهر تهران به نقد گذاشته شده و اطلاعیه ای كه در آخر صادر می شود، نوعی مطالبه گری از وزارت راه و شهرسازی در زمینه قانون گذاری در فضای عمومی باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در انتها مطالبه گری در زمینه قانون گذاری را به دست دادن ابزاری برای عمل و اجرا دانست و اظهار داشت: خوشبختانه از معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه در این همایش حضور دارند و امیدواریم این بیانیه، قانون گذاری در زمینه فوق را یك گام به پیش جلو ببرد.
به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از ایسنا، كنفرانس بین المللی "آینده فضاهای عمومی شهری" كه ثبت نام آن از ابتدای شهریورماه شروع شده، در ایام 3 تا 5 مهر ماه، با حضور متخصصان شهرسازی از 20 كشور مختلف در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود. علاقه مندان می توانند برای اطلاعات بیشتر به وب سایت همایش www.fups2018.com رجوع كنند.1397/06/26
13:51:28
5.0 / 5
4756
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری