گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر؛

تلنبارطرح های اشتغال بدون اختصاص بودجه، ۹۰۰میلیاردی كه تخصیص نیافت

تلنبارطرح های اشتغال بدون اختصاص بودجه، ۹۰۰میلیاردی كه تخصیص نیافت

ارتباط با مشتری: با وجود گذشت یكسال از تفاهم نامه برنامه اشتغال فراگیر۹۶ و تخصیص فقط ۱۰۰میلیارد تومان از كل منابع هزار میلیارد تومانی، رئیس سازمان برنامه از تعهدات مالی سال قبل اظهار بی اطلاعی می كند.به گزارش ارتباط با مشتری به نقل از مهر، تیرماه ۹۶ با ابلاغ آیین نامه «برنامه اشتغال فراگیر» از جانب معاون اول رئیس جمهور، مقرر شد از سوی سازمان برنامه و بودجه نسبت به تخصیص ۵۰۰ میلیارد تومان برای توسعه رسته های منتخب اشتغال در استان ها و همینطور سه طرحی كه تحت عنوان طرح كاج یا «كارانه اشتغال جوانان» ذیل برنامه اشتغال فراگیر تعریف شدند، اقدام گردد. (جزئیات خبر)
«طرح كاج» در برگیرنده سه طرح «مهارت آموزی در محیط واقعی» با هدف اشتغال پذیری جوانان ۱۵ تا ۲۲ ساله ی عموما غیردانشگاهی، «طرح كارورزی» ویژه اشتغال جوانان فارغ التحصیل در گروه سنی ۲۳ تا ۳۵ سال و «طرح مشوق های بیمه ای» برای كارفرمایان در صورت جذب جوانان دانش آموخته دانشگاهی است كه اشتغال ۲۵۰ هزار نفر را هدفگذاری كرده بود.
همچنین علاوه بر پیش بینی ۵۰۰ میلیارد تومان برای طرح های مذكور، مقرر شد ۵۰۰ میلیارد تومان بعنوان «یارانه سود تسهیلات» در قالب اعتبارات عمومی دولت جهت تعدیل نرخ سود و كارمزد تسهیلات بانكی و یا كمك های فنی و اعتباری به صاحبان بنگاه های واجد شرایط پرداخت گردد.
با پیش بینی این اعتبارات در قانون بودجه ۹۶، سرانجام اواخر شهریوماه ۹۶ یعنی حدود یكسال پیش نشست رونمایی از دو برنامه ملی اشتغال دولت با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، علی ربیعی وزیر وقت تعاون- كار و رفاه اجتماعی و ولی اله سیف رئیس كل وقت بانك مركزی برگزار و در آن نشست از دو برنامه كلان دولت در حوزه اشتغالزایی با عناوین «ایجاد برنامه اشتغال روستایی و عشایری» و «برنامه اشتغال فراگیر» رونمایی گردید تا در حوزه اشتغال دو برنامه ملی به صورت همزمان آغاز شود.«برنامه اشتغال روستایی و عشایری» با تخصیص ۶ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی با تلفیق منابع چهار بانك عامل از بهمن سال قبل شروع شد و با معرفی طرح های اشتغال متقاضیان به بانك ها، طبق برنامه منابع اولین مرحله اجرای این برنامه اشتغالزایی تخصیص پیدا كرد و بخش قابل توجهی از طرح ها منجر به انعقاد قرارداد با متقاضیان شده است. (جزئیات خبر)
اكنون منابعی كه برای ادامه اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری باید تخصیص یابد، ۳ هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی با تلفیق ۳ هزار میلیارد تومان از منابع چهار موسسه عامل مجری این برنامه اشتغالی است كه مكاتبات آن از جانب رئیس جمهور با سازمان برنامه برای تخصیص این منابع صورت گرفته است. (جزئیات خبر)
اما آنچه كه در اجرای برنامه های اشتغال مورد نقد است، عدم تخصیص منابع هزار میلیارد تومانی «برنامه اشتغال فراگیر۹۶» از سوی سازمان برنامه و بودجه بعنوان یكی دیگر از برنامه های ملی اشتغالزایی دولت می باشد كه به استناد توضیحات مذكور ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای «طرح های كاج و رسته های منتخب» و ۵۰۰ میلیارد تومان برای «یارانه سود تسهیلات» پیش بینی شده بود.

بر اساس این گزارش، بعد از رونمایی از دو برنامه ملی اشتغال در اواخر شهریورماه سال گذشته، از كل ۵۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده برای طرح كاج (كارآموزی در محیط كار واقعی، كارورزی و مشوق های كارفرمایی) فقط ۱۰۰ میلیارد تومان از این منابع یعنی ۲۰ درصد از كل اعتبارات، برای اجرای طرح كارورزی ویژه فارغ التحصیلان آن هم با تاخیر در بهمن ماه سال قبل تخصیص پیدا كرد. (جزئیات خبر)
ضمن اینكه ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات یارانه سود تسهیلات هم تخصیص پیدا نكرده است تا از مجموع ۱۰۰۰ میلیارد تومان منابعی كه برای اشتغال فراگیر در سال قبل اختصاص یافت فقط ۱۰۰ میلیارد تومان برای طرح كارورزی تخصیص یابد.
در همین حال، برای طرح مهارت آموزی در محیط كار واقعی هم كه متولی آن سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور برای ارتقای مهارت جوانان ۱۵ تا ۲۲ ساله است هیچ اعتباراتی از جانب سازمان برنامه و بودجه تخصیص پیدا نكرده است.
اهداف كمّی برنامه اشتغال فراگیر چه بود؟
بر اساس آنچه كه در آیین نامه اجرایی برنامه اشتغال فراگیر در سال ۹۶ پیش بینی شد، كاهش ۰.۸ درصدی نرخ بیكاری تا آخر سال گذشته، تولید ۹۷۰ هزار فرصت شغلی در بخش های اقتصادی و صیانت از اشتغال نزدیك به ۸۰ درصد از شاغلان موجود كشور شامل مزد و حقوق بگیران بخش های خصوصی و تعاونی، كاركنان مستقل و كارفرما هدفگذاری شده بود.
همچنین ارتقای مهارت آموزی و اشتغال پذیری بیش از ۳ میلیون بیكار جویای كار و حداقل ۹۵۰ هزار نفر تازه واردین به بازاركار از اهداف مهم اجرای این برنامه اشتغالی دولت بود.
یكسال بعد؛ تفاهم نامه جدید اشتغالی
بر اساس این گزارش، هفته گذشته(۲۴ شهریور) هم یكسال بعد از نشست ۲۶ شهریورماه ۹۶، نشست دیگری برای امضای تفاهم نامه سه جانبه اشتغالزایی بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در محل سازمان برنامه و بودجه برگزار گردید تا امسال هم همچون سال قبل اعتبارات طرح های اشتغال از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه سال۹۷ تامین گردد.
نوبخت: حضور ذهن ندارم؛ حتما پیگیری می كنیم!
پس از آخر این نشست نوبخت در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در مورد تعهدات تفاهم نامه سال قبل برنامه اشتغال فراگیر و تخصیص فقط ۱۰۰ میلیارد تومان از منابع، پاسخ داد: «من الان حضور ذهن ندارم ولی حتما پیگیری می نماییم. ما هر تعهدی می نماییم باید اجرایی شود.»با این حال با امضای تفاهم نامه های مختلف و تولید تعهدات، بخصوص در حوزه اشتغالزایی كه اشتغال یك میلیونی را مورد هدف قرار داده است، ابهاماتی مطرح می شود؛ نخست اینكه آیا اجرای یك برنامه اجرایی ذیل بودجه سالانه نیاز به امضای تفاهم نامه دارد؟ و اینكه چرا تفاهم نامه مربوط به اجرای برنامه اشتغال در سال ۹۷ بعد از گذشت ۶ ماه از سال باید به امضا برسد؟ آیا این مبادرت به معنای آن نیست كه در ۶ماه گذشته به جز اجرای برنامه اشتغال روستایی و عشایری، دولت در حوزه اشتغال فراگیر در سال ۹۷ هیچ اقدامی انجام نداده است؟
این در حالی است كه آیین نامه اجرایی تبصره ۱۸ قانون بودجه۹۷ با تاخیر از جانب سازمان برنامه و بودجه به دولت عرضه شد و نهایتا در انتها تیر ماه به تصویب دولت رسید تا برنامه اشتغالی دولت در نیمه سال وارد فاز اجرایی شود.بر اساس آنچه كه سازمان برنامه و بودجه در اواخر سال قبل از چشم انداز بازار كار در سال ۹۷ پیش بینی نمود این بود كه «در سال جاری تعداد ۸۳۸ هزار نفر متقاضی كار جدید، وارد بازار كار می شوند و با فرض تولید ۹۸۰ هزار شغل جدید، نرخ بیكاری به ۱۱.۲ درصد خواهد رسید و به عبارت دیگر تولید اشتغال گسترده یك اجبار است».بنابراین با درك مسئولان از شرایط ویژه اشتغال، تبیین برنامه های اشتغالزایی با گذشت ۶ ماه از سال قابل توجیه نیست و به نظر می آید قبل از امضای تفاهم نامه جدید در حوزه اشتغال باید نسبت به اجرای تعهدات مالی برنامه های قبلی و البته پیش رو اهتمام ویژه داشت چراكه مهمترین علت تاخیر در اجرای برنامه های اشتغال، «عدم حمایت مالی» یا «حمایت مالی اندك و با تاخیر» است.

1397/07/08
10:18:52
5.0 / 5
4332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری