علت رشد قیمت مسكن چیست؟

علت رشد قیمت مسكن چیست؟

ارتباط با مشتری: یك كارشناس اقتصاد مسكن با اشاره به اینكه علت اصلی رشد قیمت مسكن، افزایش نرخ ارز نبوده بلكه زمین عامل اصلی بوده است، اظهار داشت: هم اكنون حدود ۴۰ درصد قیمت مسكن به نرخ ارز مربوط می گردد و ۶۰ درصد دیگر به دستمزد وابسته است.


ابوالحسن میرعمادی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: به صورت میانگین طی ۵۰ سال قبل در شهر تهران آپارتمان ۲۰ درصد، زمین ۲۵ درصد و نرخ دلار ۱۷.۵ درصد سالیانه افزایش قیمت داشته اند. البته در این محاسبه نرخ دلار را بر اساس واقعی آن یعنی ۸۰۰۰ تومان در نظر گرفتیم و فرض كردیم مقرر است به حدود این مبلغ كاهش پیدا كند یا قدرت خرید به تدریج نسبت به دلار اصلاح گردد. مبنای محاسبه رشد دلار هم بدین صورت بود كه تورم متوسط سالیانه و سود بانكی در ایران را حساب كردیم كه سالیانه حدود ۲۰ درصد است و نرخ بهره در آمریكا را هم ۲.۵ درصد در نظر گرفتیم كه مابه التفاوت آن ۱۷.۵ درصد می گردد. تورم متوسط سالیانه در ایران، تورم متوسط دلار در آمریكا را از هم كم می نماییم مابه التفاوت آن بالانس دلار و ریال است.
وی اضافه كرد: در طول ۵۰ سال قبل در مواقعی دلار ثابت مانده و خودش را با قیمت بقیه كالاها مثل آپارتمان و زمین بالانس نكرده است. مثلا قیمت دلار امروز باید حدود ۷۹۰۰ تومان باشد؛ چونكه طی ۵۰ سال باید ۱۲۰۰ برابر می شد. این در شرایطی است كه آپارتمان در تهران ۱۸۰۰ برابر و زمین ۱۰ هزار برابر شده است.
این كارشناس مسكن تصریح كرد: ازاین رو رشد قیمت زمین به مراتب بیشتر از قیمت مسكن و ارز بوده كه نشان داده است آنچه كه در بلندمدت بر روی قیمت مسكن اثرگذار بوده، رشد قیمت دلار نبوده بلكه فاكتور زمین، عامل اصلی بوده است.
میرعمادی با اشاره به اینكه افزایش قیمت ارز در ماههای اخیر ناشی از هیجانات سیاسی بوده است اظهار داشت: قیمت دلار هم اكنون دارای حباب است. ازاین رو یا باید ثابت بماند و بر اساس آن قیمتها در طول سالهای آینده اصلاح گردد یا اینكه قیمت دلار به محدوده ۸۰۰۰ تومان برگردد. آمار نشان داده است نبود تعادل بین عرضه و تقاضا سبب افزایش قیمت مسكن شده است. قیمت آپارتمان به نسبت ارز، بسیار بیشتر بود اما دولت با سیاست سركوب ارز، قیمت آنرا پایین نگه داشته بود تا اینكه در ماههای اخیر این فنر رها گردید.
وی اظهار نمود: هم اكنون حدود ۴۰ درصد قیمت مسكن به نرخ ارز مربوط می گردد و ۶۰ درصد دیگر به دستمزد وابسته است. ازاین رو اگر قیمت ارز كاهش پیدا كند ۴۰ درصد بر آپارتمان تاثیر می گذارد. از جانب دیگر اگر ارز ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته باشد آپارتمان باید ۴۰ درصد بالا برود. چون قبلا این رشد خویش را پیش خور كرده است.
این كارشناس مسكن با اشاره به سهم زمین در آپارتمان اظهار داشت: بخش اصلی رشد قیمت مسكن ناشی از زمین و عوارض شهرداری است و قیمت ساخت، كمترین سهم را داشته است. هم اكنون تراكم را بالا می برند تا بتوانند قیمت زمین را سرشكن كنند؛ چونكه برای زمین، بویژه در كلانشهرها نمی توان چاره ای اندیشید و فقط باید تعداد طبقات را افزایش داد.
میرعمادی، سیاست مسكن مهر را هم در كاهش قیمت مسكن، بی تاثیر دانست و اضافه كرد: دولتهای نهم و دهم در نظر داشتند با حذف فاكتور زمین در قالب طرح مسكن مهر، قیمت مسكن را كاهش دهند. غافل از این كه آنچه به زمین ارزش می دهد، زیرساختها و امكانات است و نمی توان با ساخت مسكن در بیرون از شهرها، قیمت مسكن در كلانشهرها را پایین آورد.1397/07/21
14:03:06
5.0 / 5
4914
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تورم , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری