مدیرعامل سازمان بنادر به ایسنا اعلام كرد

ساخت ۷۰ شناور با توان داخلی، هوشمندسازی بنادر تا ۳ سال دیگر

ساخت ۷۰ شناور با توان داخلی، هوشمندسازی بنادر تا ۳ سال دیگر

ارتباط با مشتری: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی كشور از ساخت ۷۰ فروند شناور مورد نیاز بنادر تجاری با استفاده از توان داخلی اطلاع داد و اظهار داشت: با برنامه ریزی های انجام شده امیدواریم ظرف سه سال آینده بنادر كشور جزو بنادر هوشمند قرار گیرند.محمد راستاد - معاون وزیر راه و شهرسازی - در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به موقعیت ویژه ایران از لحاظ دسترسی به دریا در شمال و جنوب، بهرمندی از ۵۷۰۰ كیلومتر نوار ساحلی و قرار گرفتن در گذرگاه بین المللی و نقطه ای كه می تواند كانون مبادلات كالا میان شمال و جنوب و شرق و غرب باشد، اظهار نمود: از این رو انتظار می رود این موقعیت به بهترین شكل ممكن و در جهت منافع ملی مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی با اشاره به اینكه وجود بنادر بزرگ و كوچكی در نوار ساحلی جنوب و شمال كشور و زنجیره مناسب حمل و نقل مناسبی كه در كشور وجود دارد را از دیگر عوامل تولید شرایط بسیار ایده آلی برای توسعه تجارت حمل و نقل دریایی كشور عنوان نمود و افزود: ایران از ناوگان تجاری بسیار بزرگی بهره مند است و بنادر تجاری ایران دارای ظرفیت قابل توجهی معادل ۲۳۰ میلیون تن در سال است كه هم اكنون شاهد حمل و نقل و تخلیه و بارگیری حدود ۱۵۰ میلیون تن در این بنادر هستیم و به همین میزان در بنادر نفتی و مشتقات نفتی حمل و نقل دریایی را شاهدیم.

معاون وزیر راه اظهار نمود: پتانسیل دریا برای كشورمان بسیار بیشتر از شرایط فعلی است كه استفاده از تمام این پتانسیل مستلزم تولید شرایط لازم برای رونق و بهبود وضعیت اقتصادی و انجام مبادلات تجاری با سایر نقاط جهان است.

راستاد با اشاره به ضرورت تمركز بر صادرات غیر نفتی، اظهار داشت: باید بیشتر از پیش بستری برای صادرات و بخصوص صادرات غیر نفتی كشور فراهم گردد. همینطور لازم است به جای تمركز بر واردراتِ حجم بالایی از محصولات نهایی، به سمت واردات مواد اولیه برای تولید محصولات مورد نیاز حركت نماییم تا شاهد رشد تولیدات صنعتی و تولید ارزش افزوده بعنوان موتور محرك تجارت بین الملل و حمل و نقل دریایی در كشور باشیم.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی كشور به برپایی رویدادهای دریایی با حضور فعالان این حوزه و یژه شركت های دانش بنیان اشاره و اظهار نمود: جوانان و نخبگان و شركت های دانش بنیان دریایی این توان را دارند كه كشور را به سمت خودكفایی در عرصه های متنوع و مختلف دریایی سوق دهند از این رو برگزاری چنین رویداهایی می تواند زمینه آشنایی آنها با لزوم ها و نیازهای كشور در این حوزه را فراهم آورد.

راستاد هوشمندسازی بنادر را یكی از اهداف راهبردی سازمان بنادر و دریانوردی عنوان نمود و خاطرنشان كرد: در این زمینه سامانه جامع بندری مطرح گردیده است. این سامانه ساختاری است كه تمامی ذی نفعان و نقش آفرینان در یك فعالیت بندری را تحت چتر خود قرار می دهد و تمامی فعالیت ها را در ساختاری منسجم و به صورت یكپارچه و مكانیزه مدیریت و از پراكندگی و جدا بودن اطلاعات كه منجر به اتلاف زمان فرایند فعالیت های بندری می شود، ممانعت می كند.

معاون وزیر راه و شهرسازی استفاده از تكنولوژی «اینترنت اشیا» در جهت ارتقا بهره وری عملیات های بندری، تجهیزات، امكانات و عملكردها در تمامی امور بندری را هم همچون مصادیق هوشمند سازی بنادر برشمرد و اظهار داشت: تولید چتر وایرلسی در بنادر همچون مهمترین زیرساخت ها لازم برای تحقق این امر است كه برپایه اقدامات و برنامه ریزی های انجام شده امیدواریم در سه سال آینده شاهد بنادری باشیم كه بتوان آنها را در زمره بنادر هوشمند برشمرد.

راستاد با تاكید بر اهمیت بحث هوشمندسازی بنادر در سطح ملی تصریح كرد: ارزش افزودهای كه از تحقق هوشمندسازی بنادر تولید می شود، فراگیر است و علاوه بر تاثیر بر بخش های مختلف دریایی سبب ساز بهره مندی جامعه بومی پیرامون بنادر از این منفعت ملی خواهد شد.

ایشان در ادامه با اشاره به اینكه كشوربه لحاظ دانشگاهی و آموزشی در حوزه های مختلف علوم دریایی در سطح مطلوبی قرار دارد، اظهار نمود: خوشبختانه امروزه دانشگاههای علوم دریایی ما در نقاط مختلف و بخصوص در نوار ساحلی كشور متخصصان و دریانوردان متبحری را تربیت كرده اند به گونه ای كه ناوگان اقیانوس پیمای كشورمان را بعنوان یكی از بزرگترین ناوگان های جهان راهبری می كنند.

راستاد با تاكید بر لزوم حمایت های همه جانبه در جهت توسعه صنایع دریایی برای بهره وری از بازار جهانی این صنعت، اظهار داشت: باوجود بهرمندی از نیروی انسانی متخصص و وجود زیر ساخت های لازم، كشورمان هنوز در بازار جهانی صنایع دریایی به جایگاه واقعی خود دست نیافته است كه امیدواریم، با حمایتهای همه جانبه دستگاه های ذی ربط شرایط لازم برای تحقق این امر هم فراهم گردد.

وی به امضای «توافق نامه طرح تحول صنایع دریایی كشور» میان سازمان بنادر، شورای عالی صنایع دریایی و سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع اشاره نمود و اظهار داشت: سازمان بنادر و دریانوردی كشور وظیفه خود می داند كه در جهت توسعه صنایع دانش بنیان دریایی گام بردارد، از این رو و برپایه توافق نامه منعقد شده، این سازمان ساخت ۷۰ فروند شناور مورد نیاز بنادر تجاری كه در فعالیت های حاكمیتی مربوط به بنادر تجاری كشور مورد استفاده قرار می گیرند را با استفاده از توان داخلی متخصصان و صنایع دریایی داخل كشور در دستور كار خود دارد، كه طی سال های آتی در اختیار بنادر كشور قرار خواهد گرفت.

مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی كشور با اشاره به اینكه شركت های دانش بنیان در سال های اخیر روند رو به رشدی داشته و كشور در این زمینه شاهد توسعه و پیشرفت قابل ملاحظه ای بوده است، به پتانسیل و بازار گسترده تولید محصولات مورد نیاز كشور در حوزه های در رابطه با دریا اشاره نمود و اظهار داشت: درحال حاضر بخش قابل توجهی از محصولات مورد نیاز كشور در حوزه های در رابطه با دریا وارداتی هستند و این در شرایطی است كه تجربه نشان داده در مواردی كه نیاز كشور در این حوزه به شركت های دانش بنیان ارجاع داده شده، حاصل این اعتماد، عرضه خدمت و یا تولیدی در حد استانداردهای بین المللی و گاه فراتر از آن بوده است. از این رو امیدواریم دولت با اتخاذ سیاست های مناسب و تشویقی بیشتر از پیش در حمایت و تمركز بر شركت های دانش بنیان و جوانان نخبه، بستر بی نیازی صنعت دریایی كشور از واردات را با تاكید بر توان داخلی فراهم آورد.

وی از آمادگی سازمان بنادر برای پشتیبانی از شركت های دانش بنیان دریایی اطلاع داد و اضافه كرد: این سازمان آمادگی دارد، در قالب سمینار، همایش و یا تورهایی كه برای فعالان شركت های دانش بنیان برگزار می گردد به معرفی اولویت ها و لزوم های صنایع دریایی پرداخته و آنچه مورد نیار سازمان بنادر است را با استفاده از توان شركت های دانش بنیان تامین كند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی كشور با اشاره به پتانسیل دریا در اشتغال آفرینی و توسعه اقتصادی كشور بخصوص در نوار ساحلی و پس كرانه ها، ابراز امیدواری كرد كه با عنایت به تمركز جامعه دریایی و ارگان های دریایی بر توسعه دریا محور، در آینده نزدیك شاهد ارتقای نقش و جایگاه ایران در عرصه های بین المللی در حوزه های در رابطه با این موهبت الهی باشیم.
1397/08/17
21:37:28
5.0 / 5
5343
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ارتباط با مشتری
hcrm.ir - تمامی حقوق سایت ارتباط با مشتری متعلق به hcrm است

ارتباط با مشتری

اصول مدیریت و ارتباط با مشتری